56258

Középfutamokkal és elődöntőkkel, lovas bemutatókkal, valamint a döntőkkel folytatódott szeptember 20-án a 8. Nemzeti Vágta Budapesten Hősök terén, a Millenniumi emlékmű körül felépített speciális versenypályán.

Dunaszerdahely és Naszvad a 6. előfutamban a 3. illetve a 6. helyen végzett, előbbi ideje 85,62 mp, utóbbi 95,11 mp. Sepsiszentgyörgy, Sellye, Gyenesdiás, Jászberény lovasaival mérkőztek. Somorja képviselője a 7. előfutamban az utolsó, 6. helyen végzett. Baja, Hortobágy, Pusztafalu, Csurgó, Nagymaros lovasai után 87,26 mp időt futott. A középfutamokba a felvidéki lovasok nem kerültek be.

A versenyző 72 település lovasának ünnepélyes fogadalomtételével és a Hősök emlékkövének megkoszorúzásával ünnepélyesen nyitották meg szeptember 19-én szombat délelőtt a 8. Nemzeti Vágtát a fővárosi Hősök terén kialakított speciális versenypályán.

“Ameddig az emberi emlékezet vissza tud tekinteni a múltba, őseinket mindig lóháton mutatja be a történelem. Honfoglaló Árpád harcosaitól és a kalandozó magyaroktól kezdve középkori nehézlovasainkon át a huszárokig lóháton szolgáló katonáink mindig kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. Mesterségbeli tudásnak és az elkötelezettségnek, bajtársiasságnak és bátorságnak, a hazaszeretetnek olyan példáját adták, amire nekünk is figyelnünk kell” – hívta fel a figyelmet a magyar mint lovas nemzet történelmi hagyományaira ünnepi beszédében Kun Szabó István vezérőrnagy, a Magyar Honvédség társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára.

Lovas parasport bemutatóval és sorversennyel kezdődött a program szeptember 20-án, vasárnap délelőtt, ezt a csikó championatus követte, majd megkezdődtek a vágta középfutamai.

Kora délután a PreVital nemzetközi futam két elődöntőjére is sor került. A nemzetközi futamon idén Magyarország mellett Csehország, az Egyesült Arab Emirátusok, Katar, Kína, Omán, Oroszország, Románia, Szerbia, Szlovákia, az Egyesült Államok és Szlovénia lovasa állt rajthoz. Szlovákia versenylovasa, Monika Matusekova feladta a futamot.  A versenyt Kína nyerte, második az ománi szultánság lett, míg harmadik helyen Szerbia végzett.

A programot számos látványos lovas bemutató színesíti: többek között lesz díj- és magasugrató verseny, lovas kaszkadőr bemutató, hagyományőrző huszárok részvételével 1848-as és napóleoni csatajelenet is.

Késő délután kezdődtek a döntők: elsőként a kishuszár vágta legjobbjai mérték össze gyorsaságukat, majd a fogatvágta, a Nemzeti Vágta zárta a 2015-ös Nemzeti Vágta programját.

A kishuszár vágtát Nyíracsád nyerte. A fogatvágtában a bugaci ménes jeleskedett. Második lett a köncsögi, harmadik a mezőhegyesi, negyedik pedig a fülöpházi ménes.
A Nemzeti Vágta döntőjében Döge, Zirc, Baja, Tata és Csetény lovasai mérkőztek meg. Baja lovasa, Németh János és lova My Boy Mennydörgés lett a győztes 76,90 mp-es futamidővel. Második Csetény, harmadik pedig Döge lett.

A korábbi évek hagyományainak megfelelően az Andrássy úton ezúttal is Vágta Korzón ismerkedhettek meg a látogatók a résztvevő településekkel, az Országkonyha pedig a tradicionális magyar konyha ízei mellett különleges étel- és italkínálattal is várták a vendégeket az 56-osok terén.

A Nemzeti Vágta részletes programja és további információk a www.vagta.hu internetes oldalon olvashatók.

Felvidék.ma
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd {iarelatednews articleid=”56244,55443,56096,55557″}