56578

Ismét sor került a Kassán évente, október első vasárnapján, október 4-én megtartott maratoni futóversenyre. Ez volt a Nemzetközi Békemaraton (NBM) 92. versenye. A Déli Kapunál került sor a rajtra és miután a versenyzők végigfutották a városon belüli útvonalat, ugyanoda érkeztek meg. A leggyorsabbak nagyjából, egy vagy két óra múlva. A többiek jóval később.

Már egy nappal korábban az Auparkban nagy volt a sürgés-forgás, ahol nevezni lehetett a különböző versenyekre. Nem mindenkinek sikerült helyesen kitöltenie az úrlapot. A városban meg néhány futót lehetett látni, amint edzenek a következő napi versenyre. Este meg a Fehér Éjszaka rendezvénysorozat keretében a Rádio Košice zenemaratont tartott.

Vasárnap a szlovák himnusz elhangzása után, először 8:50-kor a görkorcsolyás versenyzők álltak rajtvonalhoz. Majd a szokványos üdvözletek hangzottak el. Miután tovasuhantak, felszólalt Štefan Daňo, a Nemzetközi Békemaraton Klubjának és az NBM Szervezőbizottságának elnöke, valamint Richard Raši főpolgármester. Amikor nevét említették, mellettem egy fiatalember olyan hangos fujolásba kezdett, hogy majdnem megsüketültem. Üdvözölték Rudolf Schuster volt államfőt és főpolgármestert, Ivo Nesrovnalt, Pozsony főpolgármesterét és Mikuláš Dzurinda volt kormányfőt, aki többször végigfutotta a maratoni távot. Majd köszöntötték név szerint a legesélyesebb külföldi és hazai versenyzőket. A startlövés után megindult a versenyzők áradata. Az összes versenyszámban indulók egyszerre indultak, nők férfiak vegyesen.

Egész családok futottak, anyuka a csecsemőjével a hátára kötve, volt aki gyerekkocsival futott – pedig nem kergették -, egy idős asszony kocogott hirtelen mellettem. Gyerekek sokasága futott örömmel szüleivel. Egyes helyeken az út mentén csak egy-egy ember állt, de ha néhány lemaradó versenyző futott el mellette, buzdította, megtapsolta, ösztönözte őt.
A versenyzők neve és klubja felkerült a világhálóra. Nekem legjobban a Čiga biga team marathon klub neve tetszett. Képviselője nem is nyert.

Minden versenyző csipet kapott. Azok, akik a vállalt távot lefutották, emlékérmét vihettek haza. A győztesek nem okoztak különösebb meglepetést. A férfiak közül Samuel Kiplimo Kosgei kenyai versenyző lett a győztes 2:07:07-es idővel, második helyen is egy kenyai végzett, Collins Tanui Kosgei, harmadik Haile Tolossa Bekuma (Etiópia) lett. A félmaratont Boris Csiba, szlovákiai versenyző nyerte 1:10:19-es idővel, a második szintén hazai versenyző lett, Imrich Pastor személyében, harmadikként a brit Gary Pennington végzett. A nők közül a félmaratont az esélyesnek tartott Katarína Berešová nyerte (1:16:27), Soňa Vinenčáková lett a második, harmadikként Romana Gajdošová végzett.

A görkorcsolyázók közül Krisztián Terebeši és Renáta Karabová, tehát hazai versenyzők végeztek az első helyen. A kézzel hajtott kerékpárok versenyében a lengyel Rafal Wilk, illetve Anna Oroszová lett a legjobb.
Érdekes, hogy a szlovákiai győztesek közül milyen sokan rendelkeznek magyar vezetéknévvel.