X. századi harci jelenet a II. Felvidéki Vágtán (Fotó: Hideghéthy Andrea/Felvidék.ma)

Hatalmas hajrázások és szurkolás közepette zajlott a II. Felvidéki Vágta  – a budapesti Nemzeti Vágta hivatalos előfutama – szombaton, Dunaszerdahelyen.

Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere köszöntötte a megjelent polgármestereket, lovasokat és vendégeket. Beszédében úgy fogalmazott, ez a rendezvény nemcsak a lovassportról szól, hanem több annál. „A bátor lovasokon és gyors paripákon kívül itt lesz Felvidék számos települése is, amely bemutatkozhat országnak-világnak. E rendezvényen való részvétellel bebizonyíthatja a magyar közösség, hogy összetartó, s fogékony a jóra, az értékesre” – mondta köszöntőjében a polgármester.

Beszédét a Dunaág Néptáncműhely táncösszeállítása követte, ami után a mikrofont a sportkommentátor vette át, és ezzel kezdetét vette a díszmenet a versenypályán.

A legnagyobb szurkolótábora természetesen a dunaszerdahelyi versenyzőnek, Nevizanský Igornak volt. Igor leginkább western gyorsasági versenyeken vesz részt és annak ellenére, hogy már biztosan ott lesz a budapesti Nemzeti Vágtán, mindent megtett az itteni győzelemért is.

A Vágta döntőjének pillanatai (Fotó: Hideghéthy Andrea/Felvidék.ma)

Nagy szurkolótáborral érkezett Lednecky Norbert Felsőszeli színeiben, a Nyerges polgári társulástól, aki szintén abszolút esélyesként indult az előfutamokban. „Buda nevű lovammal közel 10 éve vagyunk társak jóban és rosszban. Rendszeresen részt veszünk western gyorsasági versenyeken. A célunk, hogy bekerüljünk a Felvidéki Vágta döntőjébe”.

A tavalyi győztesre is sokan tették voksukat. Egri Árpád Somorja városát képviselte idén is, akinek tavaly lesérült a lova, ezért január végén a város egy új lóval lepte meg. „Idén új lovammal, Winnel próbálok szerencsét. Win 9 éves, fajtáját tekintve quarter horse. Bár csak január vége óta dolgozunk együtt, nagyon hamar összeszoktunk. Nagy elszántsággal állunk neki a Vágtának, minden feltétel adott hozzá” – mondta el Egri Árpád.

A szlovák futamban csak két versenyző indult, mindketten erős ellenfelei egymásnak, hiszen Skalová és Rýdžy is gyerekkoruk óta a lovaglás mesterei.

A II. Felvidéki Vágta győzteseinek (Fotó: Hideghéthy Andrea/Felvidék.ma)
A II. Felvidéki Vágta győztesei  (Fotó: Hideghéthy Andrea/Felvidék.ma)

Az első előfutamban Felsőszeli, Nyékvárkony és Kőhídgyarmat versenyzői mutatták be tudásukat. A közel 1250 méteres (3 kör) versenytávon folyamatosan egymást váltva küzdöttek az első helyért Felsőszeli és Nyékvárkony lovasai, de a célvonalon végül Lednecky Norbertnek sikerült elsőként áthaladnia Buda nevű lovával. Őt követte másodikként Kiss Péter (Nyékvárkony) és harmadikként Hóka Zsaklin (Kőhídgyarmat).

A győztes menet után rögtön neki is ugrottak a második előfutamnak: Érsekújvár, Somorja és Dunaszerdahely versenyzői mérték össze ügyességüket. A szintén szoros küzdelemből végül Érsekújvár került ki győztesként. A célvonalon másodikként áthaladó Egri Árpád a befutás után leesett lováról, könnyebb térdsérüléssel szállítottak kórházba. Harmadik befutóként a dunaszerdahelyi versenyző érkezett be lovával.

A harmadik előfutamban Naszvad, Gúta és Izsa vágtathatott a döntőbe jutásért. A hajrában végül Naszvad volt a befutó. A döntő futam résztvevői így: Lednecky Norbert (Felsőszeli), Tóth René (Érsekújvár) és Bobek László (Naszvad).

Hájos Zoltán gratulál Tóth Renének (Fotó: Hideghéthy Andrea/Felvidék.ma)

A 17 órakor kezdődő döntő előtt kulturális műsor várta a nézőket, melyben bemutatkozott Lentulay Krisztián, a Dunaszerdahelyi Nyugdíjas Klub Rozmaring Énekkara, láthattuk a Csallóközi Gyermek Néptánccsoport összeállítását, Bíró Anita – Jó dolog a lovaglás – lovas showját, a Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub bemutatóját, a Bíró Kert Növendékeinek Lovasíjász bemutatóját, a Felvidéki Huszár és Hagyományőrző Egyesület bemutatóját, a Bíró Kert Lovas Központ és Argyl káprázatos X. századi harci jelenetét, majd Szeredy Krisztina érkezett meg lóháton.

A nagy meleg ellenére is megtelt a lelátó a döntőre. Akinek nem volt fontos, hogy élőben lássa a lovasokat, annak lehetősége volt fedett helyen maradni a nagy sátorban, ahol kivetítőn nézhette a vágta utolsó két futamát.

A szlovák futammal vette kezdetét a döntő, melyből Rýdžy Dušan került ki győztesként, így a budapesti Nemzeti Vágtán ő képviseli majd Szlovákiát.

Berényi József gratulál Rýdži Dušannak (Fotó: Hideghéthy Andrea/Felvidék.ma)

A Felvidéki Vágta döntőjében több hosszal lehagyva a többieket az érsekújvári Tóth René vágtathatott át éljenezve a célvonalon, majd őt követte Bobek László (Naszvad) és bronzérmesként Lednecky Norbert (Felsőszeli).

Az eredményhirdetésen mindenkinek átadták a díjakat: a harmadik helyezett 400 eurót, a második 600 eurót, míg a győztes 1000 eurót kapott. A budapesti Nemzeti Vágtán a Felvidéket Tóth René képviseli majd.

Az ünneplések után kezdetét vette az esti koncert-sorozat. Elsőként az Arizona Zenekar léphetett a színpadra, akit az Ismerős Arcok követ. 21:00-tól Dér Heni kápráztatja el a nézőket hangjával, 22:30-tól Szabó Manyi popzenei összeállítása csendül fel és végezetül 23:00-kor Kökény Attila élőkoncertjével zárul a II. Felvidéki Vágta.