A versenyzők kisebb csoportokban futottak (Fotó: Balassa Zoltán)

A 93. Nemzetközi Békemaratonra október 2-án került sor Kassán, ahol maratont és félmaratont futó versenyzők álltak starthoz.

Tizenegy óra után érkeztek be a győztesek, akik átlagosan 21 km-es óránkénti sebességgel futottak. A legjobb női versenyzők fél órával később értek célba. Mindkét csoportban az afrikaiak vitték el a pálmát.

Az első két helyen kenyaiak végeztek: a győztes David Kemboi Kiyeng lett, 2:08:58-as idővel. A harmadik dobogós pedig etiópiai volt.

David Kemboi Kiyeng nyilatkozik (Fotó: Balassa Zoltán)

A nők versenyében Chaltu Tafa Wake, ugyancsak etiópiai versenyzőé lett az elsőség, aki 2:32:20-as időt futott. De a második és a harmadik helyezettek szintén afrikaiak voltak.

A díjakat a férfiak esetében – többek között –Rudolf Schuster volt államfő, Richard Raši főpolgármester és Scott D. Buckiso, az US Steel elnöke adta át.

A versenyen hatvanhárom magyarországi férfi indult, közülük Puskás Levente bizonyult a legsikeresebbnek, aki a 159. helyen végzett. A magyarországi nők jóval sikeresebben szerepeltek, pedig csak huszonnégyen álltak rajthoz. Malatinszky Szofi ötödik lett, Tinta Tamara pedig hetedik.

A legeredményesebb hazai versenyző Jozef Urban volt, aki nyolcadikként futott be a célba. Később azt nyilatkozta, nagyon elégedett az eredménnyel. A női versenyzők közül Zuzana Korotvičková kassai versenyző lett a legsikeresebb, aki három óra alatt futotta le a távot.

Zuzana Korotvičková (Fotó: Balassa Zoltán)

A férfiak félmaratonját hazai versenyző nyerte Branislav Šarkan személyében, 1:11:33-as idővel. A negyvenöt magyarországi versenyző közül Takács László lett a legsikeresebb, aki a 14. helyen végzett.

A távot lefutotta az 52 éves dr. Vereckei Csaba dandártábornok, Borsod-Abaúj-Zemplén megye rendőrfőkapitánya is. Portálunknak elmondta, 2014-ben állt először rajthoz a félmaratonon, Miskolcon. Idén már több hasonló versenyen vett részt, Kassán viszont először szerepelt és 1 óra 59 perc 16 másodperc alatt tette meg a távot.

Vereckei Csaba (Fotó: Balassa Zoltán)

A női félmaraton győztese a brünni Soňa Vnenčáková lett, aki 1:17:44-es időt futott. A második és harmadik helyen hazai versenyző végzett, Luboslava Dobócziová, illetve Veronika Ľašová személyében. Itt is a magyarországi nők voltak sikeresebbek. A 14 induló sportoló közül Paszti Edit a 34. lett.