Gólöröm (Fotó: Hideghéthy)

Az utolsó utáni percben Šafranko fejesével 1:0 arányban legyőzte a DAC a Slovant az 50. rangadón.

Senki sem ringatta magát hamis ábrándokban, miszerint az 50. DAC – Slovan összecsapás egy sima mérkőzés lesz. Mint kiderült az előzetes, alapos felkészülésre szükség is volt. A Slovan drukkerek paprikás hangulatban érkeztek meg a Sport utcába. Rohamosztagos rendőrök, kutyákkal kísérték őket. A beléptetés előtt azonban így sem maradt el a füstbomba, petárda és egyéb robbanó eszközök használata. A Sport utca visszhangzott a robajtól.

Már a stadion előtt forrt a levegő a Slovan-drukkerek érkezésekor (Fotó: Hideghéthy)

A stadionba érkezve hangsúlyt kapott, hogy egy történelmi pillanat tanúi vagyunk, hiszen a Szlovákia legsikeresebb klubja elleni örök rangadót Magyarországon is láthatják. A mérkőzést a helyszínen tekintette meg Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke, de ott volt mások mellett Szász Jenő, az NSKI elnöke, valamint Menyhárt József, az MKP elnöke is. Egy új szlogent választott a DAC vezetése: Határtalan szenvedély, ami most még igazabb volt, hiszen országhatárokon túl is részesei lehettek a nézők a DAC varázslatnak.

A Nélküled, a DAC himnusza alatt élőképben mutatta meg a szurkolótábor a nagyvilágnak a DAC és a magyarság közötti elszakíthatatlan-eltéphetetlen kapcsolatot, amit a magyar Himnusz közös éneklése tett még teljesebbé. Valójában semmilyen TV közvetítés sem tudja visszaadni a nézőtéren elhangzó himnuszok éneklése közben azt az érzést, amely összeszorítja a szívet, lelket. Azt az érzést, amelyet egy szétszakított nemzet érez.

Élőkép (Fotó: Hideghéthy)

A mérkőzés első percei azonban nem a futballról szóltak. A két szurkolótábor egymásnak feszült. A Slovan drukkerek feltépték a székeket, petárdákat dobáltak a pálya szélén dolgozó operatőrökre. A 14-15. percben ez odáig fajult, hogy a rohamrendőrök elkezdték a slovanistákat kiszorítani a számukra elkerített lelátóról. Az atrocitásokkal ekkor sem hagytak fel, támadták a rohamrendőröket, füstbombát és robbanó eszközöket dobtak a pályára. Fokozatosan kiürült a szektoruk, és míg a játék állt, azon gondolkodhattunk, vajon áldozatul esik-e a garázdálkodásuknak néhány autó, park, esetleg járókelő?

A 22. percben végleg távoztak a DAC Arénából a Slovan drukkerek. Ezután kezdődött el az igazi játék. Kiegyensúlyozott mezőnyjáték jellemezte az első félidőt, nagyobb helyzetet egyik csapat sem tudott kidolgozni. A játékosok is egyenletes teljesítményt mutattak, a DAC-nál sem tapasztalhattunk igazi húzó embert. A 39. percben Oršula lefordult a védőjéről, a tizenhatosról hirtelen kapura irányuló lövését Slávik kivédte. A 41. percben Ljubicic revánsot vett, de a csapatkapitány lövését Mucha kapus védte. Legalább a helyzetek kiegyenlítettek voltak. Az első félidő vége felé több bírói döntéssel elégedetlenek voltak a DAC játékosai és a szurkolók is. Az 50. erőpróba első játékrésze 0:0.

A szurkolók öröme (Fotó: Hideghéthy)

A második játékrész eleje több ígéretes helyzetet hozott a DAC-nak. A bírói döntéseket azonban továbbra is hangos nemtetszéssel minősítették a szurkolók. Jól tartották a labdát a dunaszerdahelyiek. Ám egyre nagyobb nyomás alá kellett volna helyezniük a Slovan kapuját. Ehelyett mind több szabálytalanságot lehetett látni tőlük. A Slovan ekkor kettős cserével próbálta frissíteni a játékát.

Közben a DAC Arénában lévő 7139 ember fokozottabb elszántsággal állt a csapata mellé. Remélve, hogy a lelkesedésük, a buzdításuk eredménye a vezető találat megszerzése lesz. A 70. percben a Pačinda  elleni szabálytalanságon már László Csaba is látványosan felháborodott. A DAC játékosaira mért rúgások szinte percenként törték meg a játékot. Eljutott a Slovan kapujáig a DAC, de az igazi befejező játékos, csatár hiánya még mindig érezhető volt a játékukon. Aztán a 76. percben Davis pontrúgását Huk fejelte kapura, Mucha kapus gyönyörű reflexmozdulattal hárította a lehetőséget. Még mindig 0:0.

Határtalan szenvedély és öröm (Fotó: Hideghéthy)

Az utolsó tíz perchez érkezve a játék képe annyiban változott, hogy a Slovan igyekezett beszorítani a dunaszerdahelyieket a kapujuk elé. Ekkor a döntetlen kivédekezése tűnt reális célnak.  Bár a szurkolók nem adták fel, a mérkőzés 90 perc. Még hátra volt két perc. Egyre hangosabban, egyre nagyobb szenvedéllyel biztatta a csapatot mindkét lelátó közönsége. Énekük mind messzebb szállt a napfényben. Ekkor a baloldalon szabadrúgáshoz jutott a DAC. Davis beadását gyönyörű fejessel Pavol Šafranko értékesítette! A határtalan szenvedély határtalan örömmé változott! Nyert a DAC!

László Csaba örül (Fotó: Hideghéthy)

A mérkőzés után László Csabát a pálya szélén arról kérdeztük, milyennek álmodta ezt a mérkőzést: „Ennél jobb még álmomban sem lehetett volna. Lehetek őszinte, egy góllal jobbak voltunk ma. A 92 percből 70 percet birtokoltuk a labdát, a fiúk jól dolgoztak, és megérdemelték a győzelmet!”