Az aranyérmes Nádas Bence (b) és Tótka Sándor páros, középen edzõjük, Hûvös Viktor a dobogón a férfi kajak kettesek 500 méteres döntõjének eredményhirdetésén (MTI Fotó: Kovács Tamás)

Noha most – érthető módon – minden a vizes vb körül forog, ha sportról van szó, azért nagyon is érdemes odafigyelni a párhuzamosan zajló plovdivi kajak-kenu Európa-bajnokságra is. A magyar versenyzők ugyanis megállás nélkül szállítják az aranyakat, mindjárt a nyitónapon ötöt, de már a mai termés is megvan. A felvidéki kajak négyes pedig 500 méteren a magyarországi csapat mögött másodikként befutva igen szépen csillogó ezüstérmet szerzett.

A nyitónapon a magyarok közül elsőként a 23 éves szolnoki kajakos Bodonyi Dóra szállt vízre és több mint egy hajóhossz előnnyel elsőként célba érve hozta a magyar csapat első aranyérmét. Aranyérmet szerzett 1000 méteren a női K-2-es csapat is. Érdekesség, hogy itt az utolsó pillanatban történt egy változás: Bodonyi Dóra helyett ugyanis Hagymási Réka került Farkasdi Ramóna elé a hajóba, ez azonban semmiféle zavart nem okozott, a kettes elsőként ért a célba. Így tett 500 méteren a női K4es (Lucz Dóra, Medveczky Erika, Takács Tamara, Vad Ninetta) és a C2-es (Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső) egység is.

A férfi 500m-es K4-döntőjében egyaránt drukkolhattunk a felvidéki csapatnak és a magyar színekben rajthoz álló négyesnek. Az első két helyet ki is bérelték maguknak: a dobogó legfelső fokára a címvédő Nádas Bence, Tótka Sándor, Molnár Péter és Mozgi Milán alkotta négyes állhatott, míg a kiválóan versenyző Denis Mysák, Tarr György, Vlček Erik, Linka Tibor alkotta csapat ezüstérmet szerzett.

Az Európa-bajnokság vasárnap folytatódott, az 500 méteres döntők során három aranyat, egy ezüstöt és egy bronzérmet nyert a magyar “delegáció”. A szombaton női K–4 500-on is aranyérmes Takács Tamara rögtön újabb magyar Eb-címmel indította a napot K1-500-on – szakadó esőben. A mai második EB arany a Nádas Bence, Tótka Sándor kajak párosé, K2-500-on. A K1-500-on versenyző Kopasz Bálintot a futam után negyediknek hirdette ki az Eb hivatalos eredménylistája, amely szerint négy ezreddel maradt le a dobogóról. Ezt később módosították, így holtversenyben harmadikként végzett a magyar versenyző. K4 1000 méteren az ötszázon ezüstérmes felvidéki csapat bronzérmet szerzett.
Női K–1 200 méteren a szombaton 500 négyesben is győztes Lucz Dóra nyert, ezzel megszerezte a nyolcadik magyar aranyat Plovdivban. Női C–1 200 méteren Devecseriné Takács Kincső végzett a 2. helyen az orosz Oleszia Romaszenko mögött, míg férfi K–1 200 méteren Horváth Bence lett ezüstérmes.

A magyar csapat 10 első, 3 második és 3 harmadik hellyel, minden idők egyik legjobb szereplésével zárta a kontinensviadalt. Beszédes tény: egyedül több aranyat szereztünk, mint a ranglistán második és harmadik helyen állók együttvéve…

A plovdivi kajak-kenu Eb éremtáblázata
Ezüstöt és bronzot nyert a Myšák, Vlček, Tarr, Linka szlovák kajaknégyes

A szlovák K4-es, mely egy somorjai, két komáromi és egy bajmóci kajakosból áll, a tavalyi olimpián ezüstérmet szereztek 1000 méteren. A srácok keményen dolgoztak a felkészülés alatt, hiszen az 500-as és 1000 méteres távon is indultak, s nem okozott gondot neki a döntőbe kerülés, bár 500 méteres távon 0,304 másodpercen múlt, hogy az előfutamból egyenesen a döntőbe jusson a csapat. Így indulniuk kellett az elődöntőben is.

Az 500 méteres távon a verseny felénél a szlovák egység csak nyolcadik volt, de remekül hajrázott. „Nagyon örülünk, hogy sorozatban előztük le a hajókat. A cseheket, németeket és a fehéroroszokat is. Úgy egyeztünk meg, hogy 150-200 méterrel a cél előtt fergeteges hajrába kezdünk. Ha 520 vagy 530 méteres távon indultunk volna, akkor talán lett volna esélyünk megelőzni a magyarokat is.

Másnap aztán második érem is megszületett, mégpedig bronz. A Linka Tibor, Vlček Erik, Tarr György, Myšák Denis összetételű szlovák egység nagyon jól kezdett, állandóan az élmezőnyben volt, de végül megelőzte őket a spanyol és a lengyel hajó. „Érdekes, nagyon izgalmas verseny volt. A helyszínen, illetve a televízió előtt ülő szurkolóknak volt mit nézniük,” – nyilatkozta Linka Tibor samorin.sk-nak. A szlovák hajót meglepte az időjárás, mivel míg szombaton 35 fok volt, a verseny napján csak 19. A hajrá sajnos nem úgy sikerült a fiúknak, ahogy elképzelték, így a verseny utolsó méterein a spanyol és a lengyel hajó is előttük végzett. Sőt, a második helyről végül a célfotó döntött, mely alapján a lengyelek 8-ezredmásodperccel voltak gyorsabbak. ¬„Nincs miért szégyenkeznünk. Tudjuk, hol vagyunk, és hogy milyen állapotban vagyunk. Teljes gőzzel készülhetünk az augusztusi račicei világbajnokságra.” – zárta le Linka Tibor.