A pályázatnak köszönhetően a közösségi tér részben megújul az iskola udvarán (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Rendkívüli nyílt napot rendeztek szeptember 22-én az Ipolysági Szakközépiskolában. A tanulmányi szakok bemutatkozása és a foglalkozások mellett pénteken a környezetvédelmi és a regionális multikulturális projektek nyitórendezvényét is megtartották.

„Az iskolanap alkalmából a hagyományos bemutatókat kiegészítettük két sikeres pályázatunk ismertetésével. Iskolánk jó példával szolgál a multikulturális környezetre, hiszen többnemzetiségű diákjaink vannak, akik megértik egymást” – jegyezte meg a megnyitón Bugyi István, az Ipolysági Szakközépiskola igazgatója. Mint hozzátette, számukra fontos a hagyományok ápolása, a népszokások megismerése, ez volt a céljuk a projektbemutató nap megrendezésével is.

A tanintézmény az oktatási minisztérium által támogatott két pályázatot valósított meg az elmúlt időszakban.

A környezettudatosság került a figyelem középpontjába a Biológiai sokféleség a környezetünkben  elnevezésű projektben. „A projekt célja az iskolánk területén lévő tavacska megtisztítása. Emellett a diákjaink megismerkedtek a várost körülvevő természetvédelmi területekkel.  Egyes területeket meg is tisztítottuk” – kezdte a Felvidék.ma tájékoztatását Lacko Zsuzsanna, az iskola pedagógusa, s egyben a pályázatok koordinátora.

A projekt során a gyerekek megismerkedtek a környezetünk védett növény- és állatvilágával. Erről kiállítást is szerveztek az iskola egyik termében. Szintén a projekt részeként a régióban őshonos növényeket termesztettek, mint a csicsóka, a cukorrépa, a retek, a káposzta. Ezekből a növényekből hagyományos régi receptek szerint ételeket készítettek. Az iskolanapon meg lehetett kóstolni a puliszkát, a nudlit, a derelyét és a kukoricamálét is.

A regionális multikulturális nevelés címet viselő pályázat fő célja a velünk élő nemzetiségek bemutatkozása, néphagyományaik megismerése. Ennek keretén belül szervezték meg pénteken azt a programot, melyben az Ipolyságon tevékenykedő hagyományőrző csoportok léptek fel. A fellépők között volt a Sendergő Néptáncegyüttes, az Ipolysági Művészeti Alapiskola néptánccsoportja, a Janko Kráľ Alapiskola folklórcsoportja, a helyi nyugdíjasok klubjának éneklő csoportja, valamint a Kincskereső zenekar.

A helyi és a környékbeli néphagyománokat,  főleg a hímzett terítőket és egyéb kézimunkákat mutatja be az iskola termeiben megszervezett alkalmi tárlat. A kiállítás anyagát közösen hozták létre az iskola tanulói és tanárai – mesélte Lacko Zsuzsanna.  Mint a projekt koordinátora megjegyezte: a tevékenységünket folytatjuk, megtisztítjuk a tavunkat, közösségi teret hozva létre az iskolánk területén.

Fontos a szakképzés a járás déli régiójában

A nyílt napon nagyrészt a helyi alapiskolák és óvodák látogattak el az szakközépiskolába. A különleges hagyományos ételek mellett az iskola szakács és pincér szakának tanulói finomságokkal kedveskedtek a résztvevőknek. A programot ügyességi és sportjátékok, valamint kisállat-kiállítás is színesítette.

Mint Bugyi Istvántól megtudtuk, az iskolában jelenleg három szakirányban folyik képzés: pincér-szakács, gépészlakatos és fodrászat szakon. A hároméves tanulmányi szakok mellett úgynevezett kétéves felépítményin szerezhetnek érettségit a diákok. A járás egyetlen kétnyelvű tanintézménye, ahol a magyar diákok anyanyelvükön folytathatják tanulmányaikat, tavaly ünnepelte fennállásának hatvanadik évfordulóját.

A diáklétszám a százkilencvenhez közelít, sajnos az érettségiző osztályok végeztek, ez részben a kedvezőtlen demográfiai adatoknak is köszönhető – fogalmazott az igazgató.

Idén ötven diák kezdte el a tanulmányait az iskolában. Az iskola vezetősége bízik abban, hogy a városban most megtelepedő ZF nagyüzem előmozdítja a szakoktatás fellendülését, hiszen szakember-utánpótlásra szükség lesz az üzemben is.

Pásztor Péter felvételei az eseményről.