Fotó: Nagy Emese

Már hagyományosan, október első vasárnapján rendezték meg Kassán a nemzetközi futóversenyt, melyet a szervezők idén Emil Zátopek emlékének szenteltek.

A négyszeres olimpiai bajnok 1992-ben járt utoljára a városban. A közel egy évszázadot megélt futam az első európai, és a világ harmadik legöregebb 42, 195 km hosszú megmérettetése. Tegla Loroupe, az ENSZ sportnagykövete volt a békemaraton vendége, aki 20 éve, a felvidéki településen aratta első félmaratonos győzelmét.

Október 1-jén nyolc meghirdetett versenyszámban összesen negyvennyolc ország képviseletében közel tizenháromezren rajtoltak a Doubletree by Hilton szálloda elől Kassán.
Az egymillió eurós nemzetközi verseny fő támogatói a Kassai Vasművek (U.S.Steel) és Kassa város önkormányzata volt, főszervezője pedig a Kassai Marathon Club.

„A Nemzetközi Békemaraton magába foglalja a béke és az egyetértés gondolatát, valamint a futást, mint elkötelezettséget, mely az összes sportágat összeköti. Ma több mint tizenkétezer ember versenyez a belváros utcáin, ez történelmi rekordnak számít. A városi önkormányzat idén hetvenezer euróval támogatta a rendezvényt. Segítünk az esemény lebonyolításában is, részt veszünk az utcák takarításában, odafigyelünk a biztonságra, a városi tömegközlekedés járatait a futamhoz igazítjuk” – mondta Richard Raši, Kassa főpolgármestere.

Idén is az afrikaiak uralták a pályát

A csúcsmezőnyt alkotó huszonkét atléta kenyai, etiópiai, eritreai és szlovákiai származású volt. A tavalyi győztes, David Kemboi Kiyeng, a futam első számú favoritja csak a 8. helyen, a kölni bajnok, a szintén kenyai Richard Kiprotic Sigei pedig a harmadikon végzett. A dobogó legfelső fokára a kenyai Reuben Kiprop Kerio állhatott fel, majd 24 másodperccel később ért célba, így második lett az etiópiai Fikre Assefa Robi.

A női maratonfutásban pályarekord született a kenyai Cheila Jerotich 02:27:34-es idejének köszönhetően, aki 13 másodpercet faragott le az eddigi csúcsból. A dobogó második fokára a szintén kenyai Sheila Chepkech állt fel, egy perc harminckilenc másodperces hátránnyal. A favorizált Emily Chepkemoi Samoei közel négy perces lemaradással harmadik helyen zárt. A kassai pálya maximumát még mindig Lawrence Kimaiyo tartja, aki 2012-ben 2:07:01 alatt ért célba.

A férfi és női futamgyőztes egyaránt 20 ezer eurót vihetett haza. Honoráriumban részesült mindkét kategóriában az első tíz befutó. Ján Sudzina, a Kassai Marathon Club elnöke elmondása szerint nagyon magas színvonalú volt a verseny. Bár a férfiaknál nem született pályarekord, de öten 2 óra 10 perc alatt értek célba, ami a világverseny táblázataiban jelentős nyomot hagy. A női pályarekord pedig magáért beszél. És az, hogy szlovák versenyzőnek hosszú idő után sikerült kevesebb, mint 2 óra 20 perces időt futni, egy nagyon nagy eredmény. Az elnök meggyőződése, hogy a futam népszerűsége nem csak a történelmében, de a kitűnő szervezésben is rejlik.

Szlovák derbi Sahajda és Urban között

A Szlovák Atlétikai Szövetség motiváló időhatárt hirdetett meg a verseny előtt. Az a szlovákiai férfi, aki legfeljebb 2 óra 21 perc, és az a nő, aki legtöbb 2 óra 48 perc alatt célba ér, részt vehet 2018-as berlini Európa-bajnokságon. A felső limitet 2018. július 30-ig kell leküzdeniük a sportolóknak. Tibor Sahajda viszont már most vasárnap „belépőt futott magának”, egyéni rekordot döntve 2 óra 18 perc és 44 másodperc alatt ért célba. Ez a futamidő élete második maratonján összesítésben a 9. helyre volt elég.

Jozef Urban, a kassai maraton háromszoros szlovák győztese több mint 3 perccel maradt le idén riválisa mögött, ezért a tavalyi 8. hely után most csak a 10. helyen végzett, s 51 másodperc híján egyelőre nem került be az EB versenyzői közé. Elmondása szerint a végeredményt befolyásolták egészségügyi problémái. Egy héttel a rajt előtt meghúzódott a jobb lábán az ínszalag. A TJ Obal Service Košice mindkét atlétája meg van győződve róla, hogy kellő állami és szövetségi támogatással világszínvonalú eredményeket, akár két és negyedórás időt is el lehet érni.

Kassa legnagyobb és legnépszerűbb sporteseménye idén is több ezer résztvevőt és szurkolót vonzott a napsütötte belvárosi utcákra. Rekordszámú versenyző indult a rendezvény többi futamán is. A legnépszerűbb a félmaraton, a minimaraton, a váltófutás és az in-line korcsolya volt.