Szombaton, 2008. október 25-én a Szepsi Városi Művelődési Központ és a Csemadok Alapszervezete szervezésében megható ünnepség keretén belül köszöntötték a Szepsi Asszonykórust, megalakulásának harmincadik évfordulója alkalmából.

Az elmúlt három évtized alatt a Kárpát medence egyik legrangosabb csoportjává nőtte ki magát. Számos elismerésben részesült. A „ Bíborpiros szép rózsa „ országos versenyek és a „ Vass Lajos Népzenei Versenyek „ állandó résztvevői voltak , több Arany páva-díj , Fődíj és Arany fokozat jogos tulajdonosaivá váltak. Repertoárjukban régi és új stílusú népdalok szerepelnek. Előszeretettel éneklik térségünkben, azaz a Bódva völgyében gyűjtött népdalokat azzal a nem kis feladattal, hogy a mai fiatal generáció is megismerhesse őseink népi kultúráját.
Az éneklőcsoportot 25 éven át Nagy Ildikó vezette, aki szakmailag és emberileg is példaértékű munkát végzett. Komáromba való elköltözése után Képes Sári vállalta el ezt a nem egyszerű feladatot és küldetést. Külön öröm volt Ildikó jelenléte ezen az ünnepségen.
Az Asszonykórus 30 éven át hagyományaink ápolásával méltóképpen képviselte városunkat és munkájával nagyban hozzájárult kulturális és szellemi életének gyarapításához.

Az ünnepelteket eljött köszönteni az Egressy Béni Vegyeskar, a Bodollói Asszonykórus, a Dalárda, a helyi nyugdíjasok éneklőcsoportja, a Vox Columbellae és a Živena. A virágcsokor és a sok szép köszönő szó mellé mindenki hozott magával egy – egy dalt.
Alapiskolásaink prózával, verssel gratuláltak. A Csemadok, az MKP, a Kassai Megyei Önkormányzat, a Megyei Népművelési Intézet, a városi önkormányzat és városunk intézményei , valamint néhány környékbeli Csemadok alapszervezet is képviseltette magát és további szép sikereket kívánt a jelenleg 16 tagú Asszonykórusnak.

Befejezésül nem maradhatott el a közös éneklés sem. Zengett a VMK nagyterme a Bódva vize jaj, de szépen kanyarog… kezdetű népdaltól.
A sok jókívánság mellett elmaradhatatlanok voltak az örömkönnyek, az ölelések, ráadásként pedig egy hatalmas születésnapi torta.
A szép számú fellépő és vendég éjfélig énekelt, táncolt, beszélgetett, eszmét cserélt, további terveket szőtt néhány finom falat és jó bor kíséretében. Persze leggyakoribb téma az Asszonykórus jövője volt. Lesz- e utánpótlás? A fiatalok részéről van – e igény az ilyen és ehhez hasonló kultúra ápolására?
Hogy néhány Bódva – völgyi népdal, valamint az Asszonykórus hangja ne vesszen a feledés homályába, egy CD is készült, melynek ára tetszés szerinti, s az ebből befolyt pénzösszeggel mindenki a maga körülményeihez képest támogathatja anyagilag is az Asszonykórust.

Tölgyesi Ferenc Szepsiről írt versében 1896-ban a következőket mondja:
„És amíg Szepsiben zeng a magyar nóta,
Addig a jó Isten a bajtól megóvja.
Legyen ez így mindig, újabb ezer évig,
Isten áldásával virágozzon végig!”

Úgy legyen !
Isten éltesse a Szepsi Asszonykórust!

Felvidék Ma, – viteze –

KÉPGALÉRIA