Ma 18 órakor kezdődik a Budapest Honvéd – DAC barátságos labdarúgó-mérkőzés a Bozsik-stadionban. Dunaszerdahelyről három autóbusz és több gépjármű indul konvojban a kispesti stadionba. Portálunkon az esti órákban képriportban számolunk be a mérkőzésről.

A dunaszerdahelyi együttest 1904-ben alapították, ezzel az egyik legnagyobb múlttal rendelkező csapat a mai Szlovákiában. A sárga-kék gárda dicsőségtábláján egy csehszlovák, illetve szlovák kupagyőzelem díszeleg 1987-ből, valamint egy bajnoki harmadik hely egy évvel későbbről – ez volt az egyesület történetének legeredményesebb időszaka. 1993-ban és 1995-ben aztán újra döntőt vívhattak a szlovák kupában. Stadionjuk befogadóképessége 16 410 fő.

A DAC a nemzetközi porondon is többször megmérettette magát, játszott a KEK-ben, az UEFA-kupában is és az Intertotó-kupában is. Utóbbi sorozatban 1991-ben csoportgyőztesek voltak, a román Rapid Bucuresti és a bolgár Botev Plovdiv megelőzésével.

A klub történetének legemlékezetesebb mérkőzése a már említett sikerkorszakban, 1988 novemberében volt – majdnem pontosan húsz évvel ezelőtt. Az UEFA-kupában a svéd Östers Vaxjö kiverése után a német Bayern Münchennel került össze a DAC. A müncheni találkozón 3-1-re kikaptak a felvidékiek, a visszavágóra pedig igazi népvándorlás indult a félkész állapotban levő DAC-stadion felé. Több mint 15 ezer szurkoló biztatta a sárga-kékeket, ennél többen sosem voltak a dunaszerdahelyi létesítményben. A lelkes szurkolók bíztak abban, hogy kedvenceik kiverhetik a szuperfavoritot. Sajnos, másként alakultak a dolgok, a csapatkapitány Liba már a 2. percben megsérült, az 5. percben pedig a játékvezető büntetőt ítélt a bajorok javára, amelyet Thon értékesített. Az első fél óra végén Thon szabadrúgásból duplázott, ezt követően a Liba helyére beállt Szabant kiállította a szigetországi bíró, így gyakorlatilag eldőlt a találkozó, maradt a 0-2-es eredmény.

A felvidéki vendégek játékoskeretében több ismerős névre bukkanhatunk: Regedei Csaba korábban a Győr és az Újpest csapatában játszott, Pinte Attila pár évvel ezelőtt a Ferencvárost erősítette, és a Dunaszerdahely mezét öltötte magára a tavalyi szezonban még nálunk futballozó Veledar Esad is.

A csapat edzője a német Werner Lorant, aki edzői pályafutása során többek között az 1860 München és a török Fenerbache gárdáinál is dolgozott.

A Honvéd és a DAC harmadszor találkozik egymással: 1964. június 25-én Tichy Lajos (3), Nagy I. Antal (2), Nagy György (2) és Katona Sándor (2) góljaival 9:0-ra nyertünk. 34 év múlva csaknem megismételtük ezt az eredményt: 1998. július 15-én Holló Richárd (3), Gabala Krisztián, Borgulya István, Catalin Azoitei és Szántó Róbert talált a felvidékiek kapujába (7-0).

A dunaszerdahelyiek tavaly még a szlovákiai másodosztályban szerepeltek. Az idei mérlegük újoncként nem mondható rossznak: 17 mérkőzésen hat alkalommal nyertek, hatszor játszottak döntetlent és ötször szenvedtek vereséget (a gólkülönbségük 21-21), ezzel a hatodik helyet foglalják el a 12 csapatos élvonalban.