A magyarországi Zamárdiból kettéágazó Feltámadási Menet északi ága április 23-án érkezett a Felvidékre. A győri zarándokok első központi állomása Dunaszerdahely volt, de előtte még Bősön, Bakán és Felbáron is megálltak.
A 2009-es esztendőben is megérkezett a Felvidékre a Feltámadási jelvény. A Pázmaneum Társulás és a Magyarok Nagyasszonya, Világ Győzelmes Királynője Szent Korona Lovagrend Felvidéki Kormányzóságának szervezésében Dunaszerdahelyre is megérkezett április 23-án az Árpád-kori motívumú szárnyas kereszt.

Dunaszerdahelyen a győri zarándokok hozták el újból a Feltámadási jelvényt. Az esti magyar szentmisét ThDr. Galavits József győri kanonok, ThDr. Karaffa János, a Pázmaneum elnöke és Kiss Róbert kerületi esperes-plébános tartotta. Az egyházközség, a város és a Pázmaneum képviselői is elhelyezték szalagjaikat a jelvényen.
Fehér Imre, a Nefelejcs Polgári Kör elnöke adta át az Árpád-kori motívumú szárnyas keresztet és bizakodását fejezte ki, hogy jövőre már felszabadultabb légkörben tudunk majd ünnepelni és megoldódik a kettős állampolgárság ügye is, hiszen a Feltámadási Menetet azért indították, hogy a szégyenteljes 2004. december 5-i népszavazásban megtört határon túli magyarokat ezáltal is megpróbálják kiengesztelni.

A dunaszerdahelyiek nevében Karaffa Attila, a Pázmaneum Társulás titkára, a Szent Korona Lovagrend kancellárja vette át és köszönte meg a győri zarándokoknak, hogy ismételten elhozták a Feltámadási jelvényt. Bizakodásának adott hangot, miszerint a győri zarándokok által elhozott Feltámadási jelvény erősíti majd a felvidékieket és erős védőbástyává válnak a különböző viharok idejében magyar közösségünknek.

A szentmise után Marczell Mihály emléktáblájánál folytatódott az ünnepség, ahol a Karaffa János, a Szent Korona Lovagrend felvidéki kormányzója szólt a hívekhez, majd közösen elimádkozták a Szent Korona Lovagrend imáit. A két éve felállított Marczell Mihály- emléktáblánál koszorút helyezett el a dunaszerdahelyi egyházközség, a győri zarándokcsoport és a Pázmaneum Társulás.

A Feltámadási jelvényt ma Szímőre vitték, majd onnét Nyitrára viszik, ahol magyar nyelvű szentmisét mutat be Pati Ferenc lelkiatya a Szent László piarista templomban 15:00 órától.

Tavaly első ízben Zoboralja is részese volt a Feltámadási menetnek, 6 egyházközösség erősítette fel szalagját. Idén nem a Feltámadási jelvényt visszük az egyes templomokba, hanem a nyitrai Szent László- templomban (piarista) minden magyarlakta település egyházközössége felerősítheti szalagját a feltámadási jelvényre. Sőt, a távoli kazahsztáni magyarok szalagja is felkerül a feltámadási keresztre, megtisztelve ezzel a nyitrai születésű Nagy Andrást, aki I. világháborús hadifogolyként ott élte le életét – nyilatkozta Balkó Gábor, zoboraljai szervező.

Felvidék Ma
Fotók: Nagy Attila