31952

Lehet, hogy nem lesznek … ez és ez, hangzottak ismert emberek nevei a gyermekkórustól a reklámfilmjükben – de minden esélyem megvan rá – hallhatjuk tovább, hiszen ide jártak ők is a Szenci Magyar Alapiskolába mind-mind.

– Lehet, hogy nem leszek …. ez és ez, lehet, hogy nem leszek … – hangzottak el ismert emberek nevei a gyerekszájakból – de az is lehet, hogy igen, sőt nagy az esély arra, hogy sikeres emberek legyenek ezek a gyerekek is, mert az ő általuk elhangzott nevek, ill. emberek is magyar iskolába jártak, mégpedig éppen Szencre. Igy csábítja iskolájába a gyerekeket Matus Mónika igazgató, a Szenci Molnár Albert Alapiskola reklámfilmjében. Az igazgatóval Haják Szabó Mária beszélgetett a Kossuth-rádió Határok nélkül 2011. január 13-ai adásában.

– Ebben a multimediális világban, amelyben élünk, nem elég csak papíron és szóban megszólítani az embereket, hanem a közösségi portálon vagy a média világán keresztül talán többekhez eljut az az üzenet, amit mi közvetítenénk. A Pozsony melletti Szencen január 20-án lesz a magyar iskolába a beíratás. A zsoltár-költő Szenci Molnár Albert nevét viselő iskola igazgatója által készített reklámfilmet nagyon sokan megnézték az interneten. Látható a Magyar Interaktív Televízióban is.

– Mi szórványvidék vagyunk. – nyilatkozza Matus Mónika. “Tavaly, amikor az iskolánk a 60. évfordulóját ünnepelte a magyar oktatás újraindításának, akkor készítettünk egy emlékkönyvet, amelyben megpróbáltuk összegyűjteni azokat a szakembereket, tudósokat, ügyvédeket, orvosokat, papokat, vagyis azokat, akik valamire vitték az életben és a mi iskolánkba jártak. Több száz ember gyűlt össze. Nem akartunk visszamenni a régmúltba, olyan embereket kerestünk, akiket ma is ismernek – az operaénekestől kezdődően a parlamenti képviselőn át egészen a hidrobiológusig, mert ezzel akartuk arra felhívni a figyelmet, hogy a nagyon rég óta és csökönyösen tartott babona, mely szerint a szlovák nyelvű oktatásból kikerülő gyerekek jobban érvényesülnek – egyáltalán nem igaz. Hiszen a gyerekek is rámutatnak arra, hogy minden esélye megvan mindenkinek, aki hozzánk, vagy bármely más magyar tannyelvű intézménybe íratja a gyerekét arra, hogy bárki legyen, bármi legyen belőle.” – mondja Matus Mónika.

– A film telitalálat és igaz is. A gyerekek hosszan sorolják milyen tehetségek kerültek ki iskolájukból. A kérdés persze az, hogy hogyan fogadták a szenciek és a Szenc környéki magyar szülők, vagyis hogy lesz-e több magyar elsős. Ez azért is kérdés, mert a környéken sok az iskola, de kevés a gyerek, úgy is mondhatnám, hogy versenyhelyzet van.

– Mi nem versenyzünk a magyar kisiskolákkal – mondta az igazgatónő. Én úgy gondolom, hogy nagyon fontos az, hogy a községekben a magyar kisiskolák megmaradjanak, mivel ezekből a kisiskolákból a felső tagozatba az 5. osztálytól úgy is hozzánk kerülnek a gyerekek. Addig, amíg lehetséges, maradjanak meg a falvakban a magyar kisiskolák, kulturális szempontból is nagyon fontos, hogy egy helyi közösséget hozzanak össze. Másrészt azt hiszem , hogy nagyobb lesz az asszimiláció az által, hogy ha ezek a kisiskolák megszűnnek. Úgyhogy mi nem versengünk, hanem támogatjuk őket. Mivel most nagyon kevés elsősre számítunk, de azt hiszem, hogy egy alapozó folyamat, több éves munka az, hogy bizalmat szavazzanak meg egy iskolának. Vannak olyan szülők is Szencen, akik szlovák iskolába jártak, de ők már visszataláltak a magyar iskolába gyermekeikkel – mondta az iskola igazgatója Matus Mónika – és ez tényleg siker.

Kossuth-rádio, felvidék.ma /lejegyezte: MV/

{iarelatednews articleid=”31928″}