34606Peter Velits, Martin Velits és Peter Sagan személyében három szlovák kerékpáros is rajthoz állt a 99. Tour de France-on.

A rajthoz álló 198 versenyző mintegy 3500 kilométert tesz majd meg Belgiumon, Svájcon és Franciaországon keresztül, hogy aztán célba érhessen július 22-én, Párizsban. A 198 induló egyesével rajtolt el, egyperces különbséggel. Utoljára a címvédő Cadel Evans gurult ki az aszfaltra.

A címvédő ausztrál egyértelműen a végső győzelemre esélyesek közé tartozik, ráadásul két legnagyobb riválisa nem áll rajthoz: Alberto Contador doppingügye miatti eltiltását tölti, míg Andy Schleck medencecsonttörést szenvedett nemrégiben, így nem lehet ott az év legjobban várt kerékpáros eseményén.

A fogadóirodák által is favorizált Bradley Wigginst tartják a Tour de France legfőbb esélyesének. A Sky csapatkapitánya szédületes formában kezdte a 2012-es esztendőt: öt versenyéből hármat megnyert, ráadásul Evanst is legyőzte már a Critérium du Dauphinén júniusban. Az olimpiai bajnok Wiggins lehet az első brit kerekes, aki megnyeri a Tour de France-t. A 32 éves versenyző legjobb eredménye eddig egy negyedik hely a Touron még 2009-ből. 2010-ben 23. lett a francia körversenyen, míg tavaly kulcscsonttörése miatt feladni kényszerült a viadalt.

Természetesen nemcsak Wiggins pályázik Evans trónjára, hanem többek között Fränck Schleck, de ott lesz a mezőnyben a kétszeres második Andreas Klöden, a tavalyi Giro-győztes Michele Scarponi, a 2010-es Vuelta-győztes Vincenzo Nibali, illetve a kétszeres Giro-győztes Ivan Basso is.