39567

A Csemadok Szepsi Alapszervezete 2013. április 30. – június 16-a között immár 34. alkalommal rendezi meg a Szepsi Csombor Márton Napokat.

Április 30-án egy hagyományt teremtő rendezvény volt a Szepsi Csombor Márton Napok első programja – a májusfa állítása. A Csehszlovák Hadsereg utcai Alapiskola ötlete alapján immár 20 éve, minden ifjú leány örömére állítanak Szepsiben májusfát. Ezzel fejezve ki kívánságunkat, hogy minden lány a városban találja meg pártját, s azok akik párban élnek legyenek boldogok. A tavasz minden szívbe meghozza  a szerelmet, a jót és a türelmet.
A Szepsi Szakközépiskola igazgatónőjének Mgr. A. Deákovának  üdvözlő szavai után, a város polgármestere Zachariaš István szólt az egybegyűltekhez. A kultúrműsort a ,,Százszorszép” óvodásai és az Északi utcai Alapiskola tanulói nyújtották. A műsor után a szakközépiskola tanulói felállították a májusfát, amely a mai naptól a szerelem szimbóluma és az év legszebb hónapjának az eljöttét hirdeti.
A következő napon valósult meg a kirakodóvásár a római katolikus templom előtti téren, majd a hagyományos majális és játszóházi foglalkozások következtek.
Május 5-én délután Szepsi Csombor Márton emléktáblája előtt gyűltek össze a résztvevők, hogy elhelyezzék az emlékezés koszorúit.
Köteles Lászlónak, a Csemadok helyi elnökének bevezetője után az ünnepi beszédet Zachariáš István polgármester mondta. Közös imát tartottak a hagyományos egyházak képviselőivel, Gábor Lajos református lelkésszel és Gábor Bertalan római-katolikus esperessel.
A rövid programban részt vett Szőke Zoltán, a Magyar Gimnázium diákja és az Egressy Béni vegyes kar. A koszorúzás után átvonultak a szabadtéri színpadhoz, ahol megnézték a Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium diákjainak programját, amelyet május első vasárnapján hagyományosan az Anyák napja alkalmával adnak és ezzel tisztelik meg az édesanyákat.
A szepsiek évről évre koszorúzási ünnepség keretén belül emlékeznek és róják le kegyeletüket a II. világháború hősi halottai előtt. Ezen programjukra május 8-án került sor. A Csemadok helyi alapszervezete nevében Köteles László üdvözölte a megjelenteket, majd Zachariáš István polgármester tartott ünnepi beszédet. Áldást mondott a református és katolikus lelkész. Ezt követően a helyi társadalmi, városi és egyházi intézmények elhelyezték a megemlékezés koszorúit a ravatalozó falán található emléktáblánál. Közreműködött a Szepsi Dalárda.
Május 13-án, az Anyák napi imatalálkozó címet viselő program alatt az édesanyák köszöntése, megajándékozása valósult meg a bodollói római katolikus templomban. A programok mindegyike jó hangulatú volt – tájékoztatta portálunkat Köteles László.

A rendezvényekről képriportot itt és itt tekinthetnek meg.

A rendezvény további programja:
Május 14. /kedd/
18.00 A Biblia üzenete című előadássorozat következő része: „Mit jelent hinni? – Hittünk a Szeretetnek”. Előadó Mons. Dr. Gábor Bertalan, esperes-plébános.
Helyszín: A Városi Információs Központ /F klub/.
Május 15. /szerda/
16.oo Iskolaügy helyzete Szlovákiában. Beszélgetés a szlovákiai oktatás helyzetéről A. Szabó László oktatás-politikai szakemberrel.
Helyszín: A Vállalkozók háza.
Május 16. /csütörtök/
18.00 Pokoli Történetek – Angyali Történetek, avagy két óra alatt a Föld körül Filmvetítéssel egybekötött közönségtalálkozó Vujity Tvrtko – író és Pulitzer-emlékdíjas riporterrel.
Helyszín: A Városi Művelődési Központ nagyterme.
Május 23. /csütörtök/
10.00 „Ahogy elődeink tették” A kenyér készítésének és sütésének bemutatása Kenyér készítése és sütése encsi és hídvégardói vendég kenyérsütőkkel.
Helyszín: A Tájház udvara.
Május 24. /péntek/
12.00 „Jelenünk és jövőnk az Európa Unióban” Beszélgetés Bauer Edit európai parlamenti képviselővel.
Helyszín: Magyar tannyelvű Iskola.
19.00 „Nem csak a húszéveseké a világ” A korábban születettek napja – zenés, találkozó. Zenél Bodnár Tibor. Jegyek csak elővételben vásárolhatók a Magyar Ház (Csemadok Ház/ épületében. Belépődíj: Csemadok tagoknak: 2,00 €, a nem tagoknak 3,00 €.
Helyszín: A Bódva penzió /Hilton/ étterme.
Május 26. /vasárnap/
16.00 „Pünkösdi koncert”- az Egressy Béni Vegyeskar és vendégei hagyományos pünkösdi koncertje.
Helyszín: Római katolikus templom.
Június 6. /csütörtök/
17.00 „Márai, a kassai polgár” kiállítás megnyitás. Megnyitja Mészáros Alajos európai parlamenti képviselő.
Helyszín: Vállalkozók háza.
Június 7. / péntek /
10.00 Tehetségkutató képzőművészeti verseny.
A verseny elsődleges célja nem is annyira a megmérettetés, hanem a tehetségek felkarolása és segítése. Az idén meghívást kapnak az encsi gimnázium (Magyarország/, a kassai magyar gimnázium és ipariskola, a rozsnyói, tornaljai, rimaszombati, szepsi magyar gimnázium diákjai, valamint a szepsi magyar alapiskola felső tagozatos tanulói. A versenyt megnyitja Mgr. art. Szabó Ottó, festőművész.
Helyszín: A helyi magyar iskola zeneterme.
Június 8. /szombat/
07.00 „… ahol a kövek beszélnek helyettünk is !”
Honismereti gyalogtúra a Füzéri várhoz és a Telkibányai múzeum meglátogatása. Gyülekező a Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola előtt. Szalonnasütés, érkezés autóbusszal Szepsibe, kb. 17.00 órakor.
Útvonal: Szepsi – Telkibánya – Füzér – Szepsi
Június 12. /szerda/
17.00 „Armales Transylvanorum”- erdélyi fejedelmek által adományozott címerlevelek kiállítása.
Helyszín: A Városi Információs Központ /F klub/.
Június 16. /vasárnap /
14.00 Az 56. Szepsi Járási Dal – és Táncünnepély.
Helyszín: a hegy alatti Aréna Sportcentrum.
Ráadás: a Magyar Ház tanácstermének felavatása egybekötve Lukács János kiállításával.

A rendezvény társszervezői: Szepsi Városi Művelődési Központ és Városi Könyvtár, Szepsi Városi Hivatal és Önkormányzata, Szepsi Református Egyházközség, Szepsi Római Katolikus Egyházközség, Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium, Szepsi Magyar Tannyelvű Óvoda, 12. számú Bercsényi Miklós Cserkészcsapat, Csemadok Kassa – környéke Területi Választmánya – minden érdeklődőt szeretettel várnak a programokra.

Felvidek.ma

{iarelatednews articleid=”39438,39464″}