44475

Csábon visszaemlékeztek a Csemadok 65. évfordulója alkalmából. Ajnácskőn örömmel számoltak be, hogy folyamatosan fiatalodik a szervezet. Nagybalogon Pósa Lajosra is emlékeztek.

Visszaemlékeztek és erőt merítettek Csábon
A CSEMADOK Csábi Alapszervezete ünnepi évzárót tartott március 2-án az alapiskola művészeti termében. Az eseményt Zaťko Ervin elnök nyitotta meg az évzáró hivatalos részével, melyben kiértékelte a 2013-as évet és annak eredményeit, valamint ismertette a 2014-es évre kitűzött célokat. Az idei évre többek között színházlátogatást, színházi előadást, könnyűzenei, orgona és kórus koncerteket, megemlékezéseket, kézműves foglalkozásokat terveztek be.
Kiemelt esemény lesz a Szeder Napok, melynek keretében Csáb szülöttjének, Szeder Fábiánnak évfordulóira emlékeznek majd (születésének 230-ik és halálának 155-ik évfordulója).
Ezek után Balog Gábor, a Csemadok Nagykürtösi Járási elnöke szólt a jelenlévőkhöz és kiemelte, hogy Csábon mindig aktív alapszervezet működött és ez ma sincs másképp, mely látható az elvégzett munkán és az idei terveken.
Az összejövetel ünnepi része ezután kezdődött, melyben megemlékeztek a Csemadok megalakulásának 65. évfordulójáról.44475 1
Zaťko Ervin köszöntötte a megjelent régi tagokat, ismertette a helyi Csemadok elnökeinek névsorát és felkérte Csala László tanárt, volt iskolaigazgatót, hogy meséljen a régi időkről. Nagy élmény volt hallgatni a beszámolót, melyhez hozzászóltak a régi tagok is, mint Pajer József az egyetlen élő tagja a helyi szervezet alapítóinak, György Ferenc a legidősebb volt elnök, valamint Fazekas Kálmán volt tanár. Ezt követte Zatyko Mária volt tanár beszámolója az egyik legsikeresebb csoport, a helyi színjátszók 15 éven át tartó működéséről, melynek vezetője volt.
Az esemény befejező részében ünnepélyesen is megköszönte a jelenlegi vezetőség az elődöknek az elvégzett munkát, mellyel elősegítették a község kultúrájának fejlődését és magyarságunk megtartását. Így oklevelet és ajándékokat kapott György Ferenc, Csala László, Zaťko István, Balga László és Zatyko Ferenc volt elnökök, valamit Zatyko Mária és Fazekas Kálmán aktív vezetőségi tagok.
Az ünnepélyen a tagok mellett sok érdeklődő is részt vett és talán az inspiráló beszédeknek is köszönhetően az idei évet több új taggal tudja majd folytatni a helyi szervezet.

Folyamatosan fiatalodik az ajnácskői Csemadok
Farsangi hangulatban, az alapiskolások műsorával kezdődött és Jakab Géza harmonikaszója mellett a késő esti órákban fejeződött be a Csemadok Ajnácskői Alapszervezetének évzárója, amelyen mintegy hetvenen vettek részt. A szervezet kiemelkedő évet zárt, s bár valamivel szerényebb év elé néz, de a szép számú tagság egyre inkább fiatalodik – számolt be a gomorilap.sk.
A már hagyományos évfordulós megemlékezések (március 15., október 6.) és kirándulás (Eger) mellett ismét megrendezték augusztusban a Váraljai Fesztivált, amelyen két fotókiállítást is nyitottak hazai fotósokkal, felléptek a helyi tehetséges fiatalok és nagy sikert aratott Tóbisz Titusz és Márkus Judit dalestje.
Színházi előadásokban is bőséges volt a tavalyi esztendő, kétszer is ellátogatott a községbe a Csavar Színház (A nagyidai cigányok, Dorottya), az ajnácskői színházi idényt a kassai Thália Színház Gergő és az álomfogó című családi musicalje nyitotta, s a komáromi Jókai Színház Egy hölgy a Maximból című bohózata zárta.
De voltak Rimaszombatban a Fehérlaposok előadásán is. Decemberben újdonsággal is kirukkoltak, adventi koncertet (Blaha Lujza Vegyeskar, Jakab Géza és Levente, Kelemenék) rendeztek, s bár nem sok néző jött el, nem adják fel, s az idén is megrendezik a karácsonyvárás jegyében.
Az idei tervek szerényebbek lesznek a tavalyinál, s mint Szamos Zsuzsa elnök elmondta, hosszú évek óta először fordul elő, hogy nem pályáztak a Szlovák Kormányhivatalnál, ugyanis a pályázati rendszert annyira túlbonyolították (egy sikeres pályázat esetén még közbeszerzési eljárást is meg kellene hirdetniük), hogy az teljesen ellehetetlenítette a kisebb szervezeteket.
Így az idén csak a Csavar Színházat várják Ajnácskőre (esetleg megfelelő ajánlat esetén a budapesti Körúti Színházat), viszont május 17-én kirándulással egybekötött kassai színházlátogatásra készülnek, ahol a Csaó Bambínó című zenés játékot nézik meg a Thália Színházban. Szeretnének méltóképpen megemlékezni a Csemadok megalakulásának 65. évfordulójáról is, gyalogtúrát is szerveznek, s nem marad el a nyári, már hagyományos kirándulás sem.
Szamos Zsuzsa külön köszönetet mondott azoknak a helyi vállalkozóknak, Suvert Gyulának, Farkas Gyulának és Bial Gyulának, az MKP Járási Elnökségének és a helyi községi hivatalnak, akik támogatták az alapszervezet tevékenységét. Meghallgatásra talált egyik sokéves kérésük is, hogy a községi hivatal termet biztosítson a szervezetnek, de a felkínált helyiséget (a volt alapiskola igazgatói szobáját) nem tudták elfogadni, mivel a teremben nem biztosított a fűtés.
Szamos Zsuzsa örömmel szólt arról is, hogy egyre inkább fiatalodik a tagság, s a szervezetnek jelenleg 125 tagja van, amely nagyon jó eredménynek mondható, s a tagság jelentős része aktív is. Mint hozzátette még, szívesen átadná már az elnöki posztot is, hisz több mint húsz éve vezeti a szervezetet, amely az évzárót egyéb elfoglaltságai miatt távolból üdvözlő Bárdos Gyula országos elnök szerint is az ország legjobb alapszervezetei közé tartozik.
Az évzárón külön szó esett a március 15-én esedékes elnökválasztásról is, amelyen először indul magyar jelölt Bárdos Gyula országos Csemadok-elnök személyében. Szamos felolvasta Batta György Mit jelez majd Bárdos Gyula című írását, s elhangzott a Csemadok országos vezetésének a körlevele is. A felszólalók közül Chovan Attila hangsúlyozta, nagyon fontos a kultúra ápolása, de fokozott figyelmet kell fordítani a magyar föld védelmére is, ugyanis azzal az indokkal, hogy nincs értéke a földnek, egyre több magyar föld kerül külföldiek és nyugat-szlovákiaiak birtokába.
Az évzáró Jakab Géza harmonikajátéka és énekszó mellett, remek hangulatban a kora éjszakai órákban ért véget – írta a gomorilap.sk.

Pósa Lajosra emlékezett a nagybalogi Csemadok
Évet értékelt Nagybalogon a Csemadok helyi alapszervezete. Kovács László, a Csemadok Nagybalogi Alapszervezet elnökhelyettesének 44475 2üdvözlő szavai után a „Kis Csemadokosok” Pósa-összeállításával kezdődött a szervezet évzáró gyűlése február 28-án a helyi kultúrházban. Videótudósítás a Magyar Interaktív Televízióban ITT>>> tekinthető meg.
A kis Csemadokosok Pósa Lajos verseket szavaltak a Pósa-emlékév tiszteletére Pál Gabriella, Miko Éva és Kovács Edit felkészítésében. A költőre Koós István emlékezett. Pósa Dénes a szülőfalu, Nemesradnót nevében mondott köszönetet a műsorért.
Az ovis kis Csemadokosok közt fellépett Vincze Kristóf, Gebe Áron, Gebe Réka, Valacsay Flórián, Cégény Zsófika. Az iskolás kis Csemadokosok: Cégéň Anikó, Tóth Adrienn, Vitárius Bálint, Vitárius Gyula, Pessei Krisztián, Szajkó Tamás, Kluka Evelin – A beszögezett ablak; Kovács- Lara Kitti, Vitárius Odettka – A fehér vadász; Varga Péter, Ibos Janika, Ibos Lacika, Vaculcsiak Ricsi – A rabmadár; Valacsay Levente – A kivándorlókhoz című verset adták elő. A folytatásban fellépett a Szivárvány Énekkar népdalcsokorral.
Pál Csaba elnök vetítéssel egybekötött évértékelőt tartott: a felvételek bizonyították, volt lehetősége a tagságnak válogatni a rendezvények sorából, hiszen a hagyományos emlékezések és rendezvények – málenkij robot, tavaszváró bábégetés, március 15., Gyöngyösi István nyomában az ifjúsággal, koszorúzás Csetneken, október 6., Mikulás, karácsonyi bál – mellett volt színházlátogatás a kassai amfiteátrumban a Benyovszky Móric táncjátékon, a községbe látogatott Badin Ádám meseszínháza a Juhfia Jankó című előadással és a Thália Színház a Pletykák és a Keszekusza varázsló című előadásokkal. A református táborban kézműves foglalkozást és könyvbemutatót tartottak a gyerekeknek.
Az elnök értékelésében elmondta, 2013-ban a Csemadok Nagybalogi Alapszervezet 220 tagot jegyzett, ami kiemelkedő eredménynek számít. A szervezet működését anyagilag a sikeres pályázatok illetve a község segítette. Bevételi forrást jelentő rendezvény csupán a karácsonyi bál volt. Támogatást kaptak továbbá vállalkozóktól és egyénektől is. Nagyra értékelte továbbá azt a támogatást, amit a tagsági bélyegek megvásárlásával tanúsítanak a szervezet felé, de az igazi öröm az, amikor látja, van igény és érdeklődés a rendezvények iránt.
A szervezet munkáját segítette illetve a műsorokat tették színesebbé a Kis Csemadokosok, a Szivárvány Énekkar és a Gyöngyösi István Irodalmi Kör Koós István vezetésével. E csoportok tagjainak ismételten őszinte köszönetét fejezte ki az elnök. Lévay Tibornak, azaz Tibi bácsinak megköszönte az énekkar érdekében, szakmai fejlődésében tett több éves értékes szolgálatát, sajnálatát fejezte ki, hogy egészségügyi problémák miatt le kellett mondania az énekkar vezetéséről, s a továbbiakban sok erőt és egészséget kívánt számára. Egyúttal szeretettel üdvözölte az énekkar jelenlegi vezetőjét, Szarvas Erzsébetet Nagybalogon, s kitartást, lendületet és szakmai 44475 3sikereket kívánt számára a Szivárvány énekkarral. Az elnök szerint az alapszervezetnek jó kapcsolata volt Nagybalog Községgel, a községi hivatal alkalmazottaival, a képviselő-testülettel, helyi alapiskolával – hiszen az iskola több rendezvény helyszíne is volt, óvodával, ezen intézmények konyhavezetőjével, a Református Egyházközséggel, a Rákóczi Szövetség Balogvölgyi Helyi Szervezetével, és az internetes hírportálok (felvidek.ma, gomorilap.sk) szerkesztőivel. Reményét fejezte ki ezen jóbaráti viszonyok jövőbeni fennmaradását illetően.
Az elnök továbbá elmondta, hogy szervezetük nyitott a kultúrát képviselő szervezetekkel való együttműködésre. Szívesen fogadnak olyan új tagokat, akik érdeklődnek szervezetük munkája iránt. Elítélik a szélsőséges nézeteket, hiszen érdekük a magyar kultúra támogatása. Nagyon fontosnak tartják a fiatalok bevonását a kulturális életbe. Örömmel fogadnak minden építő jellegű kritikát, és nyitottak az új ötletek felé. Végezetül megköszönte a támogatók, az aktív Csemadok tagok és a vezetőségi tagok segítségét.
Pál Gabriella titkár kiértékelte a 2013-as év pályázatait: 1. Besztercebánya Megyei Önkormányzat: Kézműves nyári tábor című pályázata – sajnos a pályázatot kizárták a szervezet önhibáján kívüli hiányosság (pontatlanság) miatt: az államilag kirendelt azonosító szám (IČO) nem megfelelő, és ezen az alapszervezet változtatni nem tud. A hiányosság pótlása a területi választmány ígéretei szerint országos szinten folyamatban van; 2. Szlovák Köztársaság Kormányhivatala: Thália Színház fogadása községünkben – 2 színházi előadás: Pletykák és a Keszekusza varázsló; 3. Nagybalog Községi Hivatala: Kulturális örökségünk és a kultúra ma – ebből az összegből szervezték meg a felsorolt rendezvények többségét.
Miko Éva gazdasági beszámolója után Kovács Edit olvasta fel az énekkar munkájáról, fellépéseiről szóló beszámolót. Igaz, az énekkar fenntartója a község, de a Csemadok évzáró megfelelő alkalomnak tűnik egy ilyen évértékelésre.
Pál Gabriella titkár elmondta, lehet, hogy az idei rendezvények Nagybalogon is szerényebbek lesznek a tavalyinál, hiszen idén a szervezet nem pályázik a Szlovák Kormányhivatalnál, ugyanis a pályázati rendszert annyira túlbonyolították (egy sikeres pályázat esetén még közbeszerzési eljárást is meg kellene hirdetniük), hogy az meghaladja képességeiket. Meghirdette továbbá a Csemadok Bátkai Alapszervezete Pósa Lajos – 100 című pályázati felhívását. Az évzáró a határozati javaslat egyhangú elfogadásával, frissítővel és baráti beszélgetéssel ért véget – számolt be a csemadok.sk.
Pál Csabától megtudtuk, hogy a szervezet 2014-es év tervei között szerepel a hagyományos rendezvények mellett emlékezés Pósa 44475 4Lajosra a költő halálának 100. évfordulóján szülőfalujában Radnóton közösen a Rákóczi Szövetség Balogvölgyi Helyi Szervezetével (RSZBHSZ) továbbá kézműves foglalkozás gyerekeknek, színházlátogatás lehetőség szerint.
A hozzászólásokban a Csemadok Rimaszombati Területi Választmányának a küldöttje, Csirmaz Miklós beszélt a március 15-én esedékes elnökválasztásról is, amelyen először indul magyar jelölt Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke személyében. Povinszky Elvira, a Csemadok Rimaszombati Területi Választmányának titkára kiemelten megdicsérte a Csemadok Nagybalogi Alapszervezetet aktivitásáért. Átadta továbbá Pál Dénesnek, az egyik kitüntetettnek a Csemadok Országos Elnökségének meghívóját a Szövetség megalakulásának 65. évfordulója alkalmából szervezett ünnepi ülésre és műsorra, amelyet március 8-án rendeznek Diószegen, ahol sor kerül az emlékplakettek és kitüntetések átadására.
Pósa Dénes, a Rákóczi Szövetség Balogvölgyi Helyi Szervezetének alelnöke felszólalásában megköszönte a szőlőfalu, Nemesradnót nevében is a közreműködőknek, a felkészítőknek, a gyerekeknek, hogy szép kulturális programot állítottak össze, melyben megemlékeztek a Pósa emlékév alkalmából Pósa Lajosról. Elmondta, hogy a szülőfalu, Nemesradnót jobban ragaszkodik a költőhöz, mint más települések, de nagy öröm, hogy Nagybalog is emlékezik az eredeti magyar gyermekirodalom megteremtőjére. Hozzátette: a költő sokat írt és mesélt a szülőfalujáról, de a Balog folyóról, a Balog-völgyéről, s ha bemutatjuk ezen verseken keresztül az ő munkásságát, akkor az emlékműsorokkal emeljük az ő dicsőségét. Pósa Lajosra idén halálának 100. évfordulója alkalmából emlékeznek szerte a Felvidéken, az Anyaországban, de külföldön is.

Felvidék.ma