45458

Iskolánkban már hosszú évek óta különös gondot fordítunk arra, hogy a tanulókat a természet szeretetére neveljük.
Ebben a törekvésünkben már 7 éve segítségünkre vannak Katona Mihály és Kovács Károly Kunszentmártonból, valamint Lukács Ágnes Budapestről, akik jó értelemben vett elszántságukkal példát mutatnak nemcsak iskolánk, de az egész falu közössége számára.
Idén hetedik alkalommal rendeztük meg a fent említett szakemberek segítségével a madárles táborunkat. Rajtuk kívül előadóink voltak még Aradi Lajos Pilis-kutató, Bucz Veronika a komáromi Duna Menti Múzeum zoológusa, Gúgh János a Szlovák Madártani Intézet munkatársa, Dobson Zsófia az Ipoly Erdő Zrt. munkatársa, Sándor Csaba erdőmérnök, a Karvai Szakközépiskola tanára és az újvidéki Egretta Természetfotós Egyesület tagjai.
A tábornak iskolánk tanulói közül 21 résztvevője volt, akik egy pályázaton vettek részt. A pályamunkát 5 témában lehetett benyújtani. A tanulók főleg plakátokat készítettek a fehér gólyáról, a túzokról, a mezei juharról, a tölgyről és az Orion csillagképről. A tábor fő programja a madarak megfigyelése és életmódjuk megismerése volt. Jártunk erdőben, vízparton és lakott területen.
Az előadások az iskola galériájában zajlottak, ahol a tanulók plakátjai mellett a helyi amatőr fotósok természetfotói is ki lettek állítva a tábor idejére.
A madármegfigyeléseket az erdőben és a lakott területen Katona Mihály, az Ipoly- és Garam torkolatnál Gúgh János és Sándor Csaba vezette, a faluban fészkelő gólyákat Bucz Veronika vezetésével figyelhették meg az érdeklődő gyerekek.
Dobson Zsófia érdekes foglalkozást tartott a résztvevőknek, amely kapcsán megismerhették az erdőt, mint nagyon fontos természeti élőhelyet. Lukács Ágnes vezetésével madárijesztőt is készítettünk.
Sajnos az égiek nem voltak hozzánk kegyesek, mert csak egy este nyílt lehetőség a csillagok megfigyelésére, de mind Kovács Károly csillagképekről szóló előadása, mind Aradi Lajos intelmei a természet szeretetével és tiszteletével kapcsolatban kárpótolták a hallgatóságot.
Különösen nagy sikert aratott az újvidéki Egretta természetfotós csoport filmvetítése a Bánáti nagy homokról. Lukács Sándor és fiai, Zsolt és Attila először jártak a Felvidéken a munkásságukat bemutatni, azt mondták, nem utoljára. Visszavárjuk őket is, és valamennyi előadóját a tábornak jövő áprilisban a 8. madárles táborban.
A tábor megvalósításáért pedig köszönet jár a Katona Mihály Alapiskola kollektívájának, az iskolai konyha személyzetének, a helyi szülői szövetségnek, a helyi csillagászoknak, a helyi Csemadoknak, az Emese Panziónak és a Nemzeti Tehetség Alapnak.
Az eseményről készült képek megtekinthetők a képgalériánkban.
Győző Andrea, Felvidék.ma