48170

Az ipolybalogi katolikus gyülekezet György Ferenc plébános vezetésével minden hónap 13. napján tartja a szent szűz fatimai jelenésének a tiszteletére az imádságokat.
„Ilyenkor a Szent Korona hiteles másolata előkerül az üregéből, kihelyezzük az oltárra a Fatimai Szent Szűz szobra elé és az oltári szentség mögé. Így kettős ölelésbe kerül a szent ereklyénk.”A hívek egy órán keresztül imádkoznak, engesztelődnek és könyörögnek a magyar nép erkölcsi újjászületéséért, a bűnösök megtérüléséért, valamint a papi hivatásokért.” A könyörgésnek meg is lett a foganatja, mivel az elmúlt egy évtizedben több pap és apáca is került ki az ipolybalogi hívő közösségből.
Ipolybalog közismerten az egyik legvallásosabb falu az Ipoly mentén. A község lakosságának mintegy 65 százaléka rendszeresen templomba járó, tájékoztatta a Felvidék.ma-t a plébános. „A hitélet hagyományosan jelen van a faluban. Bár több lelkiség, elevenesség kellene” – teszi hozzá. A községben napi szinten tartanak szentmisét, hajlandóság is van rá. Hétvégén szombat este van egy elő mise. Az ipolybalogi plébániahivatal további két település lelki szolgálatát látja el, filiálisként működik Ipolyszécsénykében és Kelenyében.
A falu egyházközsége három búcsút tart évente. Az erődtemplom védőszentje Szent Miklós, ennek tiszteletére december 6-án csendes búcsút tartanak. Az adventi időszakban lelki napként élik meg a búcsút, amikor az egyházközség népe ünnepel. „Másik búcsúnapunk szélesebb körű, Szent Háromság-búcsú. Ez a palócság, a rokonság ünnepe. A harmadik búcsúnk a Szent Korona-búcsú augusztus elején, ez az egész magyarság közös ünnepe” – mondta a plébános. A palócbúcsú helyszíne a falu szélén álló kápolna, az augusztusi ünnep helyszíne a Kápolna-domb.
A Felvidék.ma-nak György atya elmondta, terveik közt szerepel egy keresztút kiépítése Ipolyság és Balassagyarmat között. A tizennégy megállós keresztúthoz 7-7 település csatlakozna az Ipoly két oldalán. Zománcképeket helyeznek el az egyes állomásokon. Ez a keresztút méltón kapcsolódna a Szent Korona-ünnephez, fogalmazott a plébános.
A 2001-től a faluban szolgáló György Ferenc egyik kezdeményezője volt, hogy a Szent Korona hiteles másolata a templomba kerüljön. Mindamellett a templom belső megújítását is elvégezte. Az ezredfordulón került fel az a 12 mennyezeti kazetta, mely a magyar történelem nagyjait és szentjeinket ábrázolja. Sokéves tevékenysége elismeréseként az idei Szent Korona-ünnepen a községi hivatal a plébánost Szent Korona-emlékéremmel tüntette ki.

Pásztor Péter, Felvidék.ma
a szerző felvétele
{iarelatednews articleid=”47925,47716″}