50302

A Lévai Református Egyházközség immár tizedik alkalommal szervez jótékonysági adventi koncertet a helyi református templomban. A december 7-i Écsi Gyöngyi koncert bevételével a Czeglédi Péter Református Gimnáziumot támogatják.
„A tizedik koncertre készülünk. Mindegyik alkalommal valamelyik lévai oktatási intézményt, társadalmi szervezetet, vagy fontos ügyet támogattunk. Legutóbb Esterházy János lévai emléktáblájára gyűjtöttünk. Igyekszünk neves, ismert előadókat hívni. Az évek folyamán felléptek Szvorák Katalin és Andrejszky Judit, a debreceni Kántus, a felvidéki Firesz kórus, Pálúr János orgonaművész, Meister Éva színművész. Az első koncerten Écsi Gyöngyi volt az előadó. Úgy gondoltuk a jubileumi koncerttel az ő előadói pályájára, sokrétű szolgálatára hívjuk fel a figyelmet és keretbe foglaljuk az elmúlt évek alkalmait.” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Kassai Gyula református lelkész, a koncert főszervezője. Hozzátette, legutóbbi alkalommal Esterházy János lévai emléktáblájára gyűjtöttek.
A lévai református templom számtalan alkalommal szolgált otthonául koncerteknek. Idén májusban a Czeglédi Péter Napok programsorozat részeként például Mészáros János Elek adott koncertet. Mint Kassai elmondta: az egyházközség számtalan nemes ügyet támogatott, gyűjtést szervezett a kárpátaljai magyar családok részére, valamint a helyi gimnázium diákjainak a lakhatását is támogatták.
„Most is bízunk benne, hogy sokan eljönnek, és adományaikkal támogatni fogják a Czeglédi Péter Református Gimnáziumot. Iskolánk a legkisebb Kárpát-medencei gimnázium, a legkisebb, de a legnagyobb szívvel és lélekkel szolgáló iskola, amely 2012-ben képes volt a Kárpát-medencei Református Középiskolák négy napos találkozójának helyet adni. Az egyik legértékesebb iskola, amelyik évek óta kitűnő tanulmányi eredményekkel büszkélkedik. Nem fogjuk hagyni, hogy elvesszen, hogy felmorzsolódjon. Küzdünk, szolgálunk érte. Isten kegyelméből küzdeni kell a kis iskolákért, mert közösséget építenek, a magyar nyelv és kultúra bástyái. Advent az Úr érkezéséről szól. A gyertyák reméljük a koncerten csonkig égnek, erre Écsi Gyöngyi egyéni hangja és magával ragadó személyisége a garancia. Akik eljönnek a koncertre, adventi, karácsonyi áhítatot, elcsendesedést és élményt kapnak” – fogalmazott a lelkész.
A lévai magyar gimnázium az idei iskolai évet csupán négy elsőssel kezdte el. Az iskola vezetése és az intézményt fenntartó református egyházközség főcélkitűzésének tartja az iskola megtartását. Ezzel is erősítve a szórványban élő magyarok identitását. Az egyházi gimnázium 2001-ben alakult. Az iskola diákjai a Lévai járásból, valamint távolabbi régiókból is érkeznek. Az iskola gondoskodik a messziről jött diákok kollégiumi elhelyezéséről.

A koncertről az Eseménynaptárunkban is olvashat ITT>>>
Pásztor Péter, Felvidék.ma
{iarelatednews articleid=”45470,48623,43077″}