57079

Lassan egy éve működik az érsekújvári városvezetés, lassan egy éve van együtt az új testület. Egy dolog biztosan elmondható – „szeretünk” éjjelekbe fulladó üléseket folytatni. Írtam már maratoni ülésekről, kényes témákról kifulladásig stb.; a legutóbbi testületi gyűlésen is tizenegy órakor csuktam le laptopom és indultam haza a tanácsteremből.

Tudtuk, hogy hosszú lesz. Napirenden voltak ugyanis többek között a város új alapszabályzata, tárgyalási rendje, gazdálkodási elvei és a városi vagyon kezelésének alapelvei. Az utóbbi lekerült a napirendről további pontosítás céljából. Mindemellett sor került a városi díjak kiosztására is. Innen is gratulálok a díjazottaknak!

Kollégáim, ill. az egyes beszámolók sok mindenről szólnak/szólni fognak (Bytkomfort, lovarda, Mostná iskola…), ám egy dologról biztosan nem: az új Alapszabályzat Preambulumáról. Tudom, ez nem a leglényegesebb része a tegnapi ülésnek, sőt. Rámutat viszont arra a jelenségre, amikor az érzelmek elfojtják a logikát és előtérbe kerül a kishitűség és csökönyösség. Veszélyes jelenség.

Történt, hogy a Preambulum következő passzusán már a bizottsági tárgyalás során elakadtam: „pamätajúc na významné postavenie mesta v dejinách Slovenska” („emlékezvén városunk Szlovákia történelmében betöltött jelentős szerepére”). Az akkori kérdésemre, hogy 1993-tól számítva mégis milyen jelentős eseményről maradtam le, nem kaptam választ. Meglepődésemre ez a kifogásolás csupán a hidas kolleginának nem tetszett, de hagyjuk… Ezért döntöttünk úgy a bizottságban (szlovákok és magyarok egyaránt), hogy az idézett passzus nem állja meg a helyét. Módosítottuk. Ennek ellenére a testületi ülésen az eredeti szöveg lett beterjesztve. Egyes kollégák ebből az egyszerű történelmi kérdésből nemzetiségi kérdést próbáltak csinálni – sikeresen. Így a következőre módosult e pár sor: „pamätajúc na významné postavenie mesta v dejinách Slovenska a Európy” („emlékezvén városunk Szlovákia és Európa történelmében betöltött jelentős szerepére”). Én viszont még mindig nem tudom, hogy miről maradtam le…

JUDr. Nagy Dávid, Felvidék.ma
Érsekújvári városi képviselő{iarelatednews articleid=”56829,55909,55814,55595,54718,54668″}