59435

A Házasság Hete programsorozat keretén belül a „Zarándoklat a családokért” című rendezvényt idén február 10-én Rozsnyón, február 12-én Lekenyében, február 14-én pedig Nemesradnóton is megtartották.

Az érdeklődőket filmvetítéssel, színházi előadással, zenével, valamint a családról és értékekről való eszmecsérével várták a szervezők. A házaspárok kézhez kapták A család könyve című kiadványt.

Rozsnyón a Házasság Hete programsorozathoz a Rozsnyói Református Egyházközség idén már második alkalommal csatlakozott, és városuk a „Zarándoklat a családokért” rendezvénysorozat ötödik állomása volt Felvidéken. Az érdeklődőket Nt. Buza Zsolt köszöntötte, aki egy igével nyitotta meg a programot. Őt követően Beke Beáta, a Szövetség a Közös Célokért rozsnyói munkatársa ismertette a rendezvénysorozat célját és bemutatta A család könyvét. A résztvevők az Imával nyert csaták című filmet tekintették meg, majd örömmel fogadták az ajándékba kapott könyvet. A járásban Rozsnyón kívül a lekenyeiek is csatlakoztak a programsorozathoz.

Lekenyén a Csemadok alapszervezetének évzárójával egybekötve, a Pro Le-Ti polgári társulás szervezésében került sor a házasság, a család értékeinek a méltatására, majd Beke Beáta, a Szövetség a Közös Célokért rozsnyói munkatársa itt is bemutatta A család könyve című kiadvány. A rendezvényt az ardói Dubina Színjátszó Társulat által előadott darabbal nyitották meg. Kéri Ferenctől a Helén, s a tehén, avagy gyalog, mint Balogh című jelenet került bemutatásra. A jelenetben a kocsis tévedésből egy fiatalembert olyan házba visz, ahol a gazda a tehenet árulja, a gazdasszony pedig férjhez adná a lányát. Ebből adódnak a humoros galibák. A közönség jól szórakozott. A színházat a „Zarándoklat a családokért” programsorozat bemutatása követte, amely a Szövetség a Közös Célokért szervező munkájának köszönhetően Felső-Csallóköztől, Somorjától indulva 14 felvidéki állomást érintve a Házasság hetét egy héttel meghosszabbítva elérkezik egészen az ukrán határ mellett fekvő községig, Leleszre.
A budapesti székhelyű Kárpát– medencei Családszervezetek Szövetségéről, melynek támogatásával a „Zarándoklat a családokért” megvalósult, Kulik Szilvia, a pelsőci Dénes György Alapiskola igazgatója beszélt. A programon részt vett a Csemadok Lekenyei Alapszervezetének meghívására Köteles László, a Csemadok országos alelnöke is. A vetített képes előadást követően kötetlen beszélgetés alakult ki a jelenlévők között. Átadásra került a könyv, amely Rácz Jolán református lelkész ajánlása szerint „szolgálatra született, a családot kívánja szolgálni, hitet tesz a család jövője mellett. Szeretné összegyűjteni családi életünk mélységeit és magasságait. Tudni akar minden fontos eseményről, megörökíteni és tárolni a kézírást, a fényképet. Egyben látni és egyben láttatni azt, ami összetartozik. Kíváncsian várja, hogy a nem létezőből előtűnjön a létező, hogy a vágyból valóság szülessen, a szenvedésből öröm.”

Nemesradnóton, a Rimaszombati járásban a Magyar Közösség Pártja helyi szervezetének a meghívására érkeztek a családok a nemrég felújított kultúrházba. A szép számú közönséget Pósa Dénes, az MKP Nemesradnóti Alapszervezet elnöke, az MKP balogvölgyi képviselőjelöltje köszöntötte. A Házasság hete programsorozatot Homoly Erzsébet, a Szövetség a Közös Célokért társulás rimaszombati munkatársa mutatta be, örömét fejezte ki, hogy a balogvölgyi kistelepülés is csatlakozott a Zarándoklat a családokért programsorozathoz, ezzel is ráirányítva a figyelmet a házasság és a család fontosságára. Hangsúlyozta, az éppen február 14-én megtartott rendezvénnyel egy új töltetet szerettek volna adni a tőlünk idegen Valentin-napi őrületnek. E napon a saját értékeinkre, a felvidéki magyar családokra, az ifjúságra, a nemzetre, a hitre helyezték a hangsúlyt. E témakörökhöz kapcsolódtak a meghívott előadók felszólalásai.
Megtisztelte a rendezvényt az MKP Rimaszombati járási képviselőjelöltjei közül Auxt Ferenc, Cziprusz Zoltán, Rigó László és Bán Zoltán. Elfogadta a meghívást Nemesradnót polgármestere, Bari Aladár, Balogújfalu polgármestere, Bodon Gyula feleségével és a Balogiványi MKP alapszervezetének elnöke s egyben a református egyházközségnek a gondnoka, Fejes István. S nem utolsó sorban a Cakó-Nemesradnót-Balogiványi társult egyházközségek lelkésznője, Nt. Agócsné Galgóczy Tímea, aki zárszavában az értékeink megőrzésére szólított fel, valamint Molnár Zsuzsa, az MKP Rimaszombati járási szervezetének a titkára, aki a jelenlévő gyermekkel kézműves-foglalkozást vezetett. A jó hangulatról az MKP támogatásával a Misi Band gondoskodott.

Cziprusz Zoltán, a Via Nova ICS alelnöke bemutatta a szervezetét, s szólt az ifjúság hasznos időtöltésének a fontosságáról, a szervezete által biztosított nyári sportolási és táborozási lehetőségekről. Auxt Ferenc, az MKP Rimaszombati járási elnöke az értékteremtő közmunkaprogramot és családi közösségek szociális felemelkedésének a lehetőségeit vázolta. Bán Zoltán, a Gömöri Református Egyházmegye főgondnoka, a hitről, az apáról fiúra szálló hagyományokról szólt. Rigó László, Rimaszombat város alpolgármestere a magyar kisiskolák nemzetmegtartó erejét hangsúlyozta. Nt. Agócsné Galgóczy Tímea mindezt összefoglalva zárszavában az értékeink megőrzésére szólított fel. Hozzátette, a hármas fonal, a férfi, a nő és az Isten elszakíthatatlan egységben képesek munkálkodni. Mindannyian kiemelték, hogy mindezeknek az értékeknek a megőrzésére a Magyar Közösség Pártja választási programjában is megoldást kínál.

A rendezvény végeztével Homoly Erzsébet, a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) társulás rimaszombati munkatársa bemutatta A család könyve kiadványt, mely egy több mint száz éves könyv felújított változata, amelyet másodszor adott ki a SZAKC. A könyvet a SZAKC-on kívül a Jóindulat polgári társulás, a Keresztény Ifjúsági Közösségek és a Diakónia Reforomata vezetői szerkesztették. A szép kiadványt a Balogvölgyében 90 család vehette át, hogy az üres oldalakat megtölthessék a férj, a feleség, a gyerekek, az unokák adataival, a házasságkötés és keresztelő helyének és idejének feljegyzésével. Bekerülhetnek a könyvbe a családról szóló legfontosabb információk, képek, rajzok, s elkészíthetik a családfát is az arra kijelölt oldalakon.

A Zarándoklat a családokért programsorozat a Via Nova Ics társszervezésében Kaposkelecsényen, Nagykaposon, Zselízen és Leleszen folytatódik, közben Nánán is várja a Csemadok az érdeklődőket.

További képek a rozsnyói és lekenyei eseményről megtekinthetők Képgalériánkban ITT>>>
A nemesradnóti rendezvényről ITT találják képriportunkat.
Hideghéthy Andrea, Felvidék.ma
{iarelatednews articleid=”59347,59307,59255,59198″}