Michelisz Norbert az időmérő után Alessandro Mariani csapatfőnökkel. Fotó: Hideghéthy

Szombaton 10 csapat, 17 versenyző vágott neki a reggeli órákban az edzésnek. A pénteki tesztelés után nagy volt a várakozás, hogyan teljesítenek a pilóták. Michelisz Norbert végül a negyedik helyen zárta a három futamból álló időmérőt. Helyszíni tudósítónk jelenti.

Szabadedzés

A diósförgepatonyi Slovakia Ringen napsütéses, szép időben kezdődött el az edzés. A gumiabroncsok égett szaga, a felforrósodott kipufogók és a felbőgő motorok hangja töltötte meg a reggeli óráktól a diósförgepatonyi pályát. Ekkor még kevés néző figyelte az eseményeket, majd a szabadedzés második futamára jelentős szurkolótábor érkezett a versenyre. Michelisz Norbert az első szabadedzést az ötödik, a második szabadedzést a negyedik legjobb köridővel zárta.

A boxban. Fotó: Hideghéthy

Kvalifikáció

Az időmérő végső visszaszámlálása előtt feszültséggel teli légkör uralkodott a boxutcában: mindenki (szerelők, technikusok, mérnökök) csak arra koncentrált, hogy a legjobbat hozza ki magából. A pilóták a versenyautók volánjai mögött adrenalintól fűtve várták az indulást.

Az első futamban (Q1) öt, a másodikban hét versenyzőnek kellett kiszállnia a versenyből.

A Citroënek felvezetése után sorban kihajtottak a versenyzők, megkezdve az első 20 perces futamot.

Az első mért köröket a LADA-val versenyző Valente kicsúszása tette látványossá. Közben Michelisz Norbert is versenybe szállt. Körideje jobb volt a többi versenyző idejénél. Öt perc után viszont leintettek a versenyt, Hugo Valente malőrje után ugyanis rengeteg kavics került a pályára, amit így meg kellett tisztítani.

Le a kerékmelegítőkkel. Fotó: Hideghéthy

A mért körök újra kezdésekor nagy verseny alakult ki. A percek egyre fogytak, a megtett körök egyre gyorsabbak lettek. Hibázásra nem volt lehetőség. A 10. percben Michelisz a második legjobb kört tette meg, először került a 2 perc 5 másodpercen belülre.

Három perccel a vége előtt Hugo Valente vette át a vezetést. Michelisz a harmadik helyre szorult, míg csapattársai, a portugál Monteiro a 10. és az angol Huff a 12. helyen fejezte be az első időmérő futamot.

A második futamnak (Q2) tizenketten vágtak neki. Tíz perc állt a versenyzők rendelkezésére, hogy eldőljön, ki kerül be a legjobbak közé. A felvezető kör után a Citroën csapat pilótája, Lopez mért körére sokan felkapták a fejüket. A részeredmények Micheliszt a középmezőnybe mutatták, de négy perccel a vége előtt már az első helyen állt. Ragyogó vonalvezetéssel, technikás versenyzéssel utasított mindenkit maga mögé. Előnye közel két tized másodperc volt (2:04.297). Nem is talált legyőzőre a második kvalifikációs futamban. Rajongói nagy tapssal köszöntötték a pihenőre érkező kedvencüket.

J.M. Lopez. Fotó: Hideghéthy

A Q3-ban (a kvalifikáció harmadik szakasza) már csak öt pilóta versengett a pole pozícióért. Először Rob Huff, Michelisz csapattársa mért körére figyelhettünk. A Honda istállójában nagy volt feszültség. Vajon melyik pilótájuk kerül jobb rajtpozícióba a vasárnapi világbajnoki futamokon?

Huff idejével viszont nem voltak elégedettek a boxban. A Citroën Total pilótája, Yvan Muller a versenyhétvége legjobb idejével teljesítette a mért körét (2:03.910 ). Csapattársa, José María Lopez nem tudta tartani a tempóját, de Huff-nál jobb időt ment. A LADA Sport pilótája, Nicky Catsburg utolsó előttiként vágott neki a megmérettetésnek. Ideje az első időmérő ponton még Mullernél is jobb volt, de végül nem tudta megelőzni a Citroën versenyzőjét.

Michelisz Norbert felesége a boxban. Fotó: Hideghéthy

Utolsóként Michelisz Norbertnek szurkolhattunk.  Az első időmérő ponton minimális hátrányt szedett össze, ami aztán tovább nőtt. A Q2-ben elért idejét sajnos nem tudta megismételni, az időmérőt, csapattársát Rob Huff-ot megelőzve, a 4. helyen zárta.

Az autóból kiszállva Michelisz arcán a fáradság és a csalódottság érzései tükröződtek. Az időmérőn elért eredménye azt jelenti, hogy az első, fordított rajtrácsos futamot a 7., a második versenyt a 4. rajtkockából kezdi meg.

Vasárnap az első verseny 12.10-kor, a második 14.15-kor kezdődik a Slovakia ringen.

A csalódott Michelisz. Fotó: Hideghéthy