Török András a Via Marie Polgári Társulás ügyvezetője (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

A Mária Út zarándok úthálózat szlovákiai útvonalának kiépítését felvállaló Via Marie Polgári Társulás kibővített elnökségi ülést tartott március utolsó hétvégéjén Udvardon, ahová meghívta a térség polgármestereit, községek és egyházközségek képviselőit, az Érsekújvár – Ipolyszalka szakasz, Márianosztrára vezető zarándokút kijelölése, átjárása és megvalósítása érdekében.

A Mária Út, Európa egyik legismertebb zarándok-útvonala, észak – déli irányban Czestochowát és Medzugorjét köti össze, nyugat és kelet irányban Mariazellt és Csíksomlyót, így kereszt alakban jelöli ki a zarándokok útvonalait.
A Közép-európai turista – és zarándok úthálózat szlovákiai zarándok útvonalai a következők: az Óhegyi zarándokút, a Sasvári zarándokút, a Máriavölgyi zarándokút, a Nyitrai zarándokút, Turzófalvai zarándokút, Lőcsei zarándokút és a Hársádi zarándokút.

Török András a társulás koordinátora nyitotta meg az ülést, majd a Kisalföd-i zarándok útvonal fejlesztését, Márianosztra és Pozsony között, térképes kivetítéssel szemléltetve Méhes Richárd gyakorló zarándok, munkatárs ismertette. Szó volt még az Ipolyság és Hontnémeti közötti útvonal kiépítéséről.

Méhes Richárd ismerteti a Pozsony és Márianosztra közötti zarándokút átjárhatóságát (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

Az önkormányzatok és egyházközségek szerepvállalásának tapasztalatairól a Mária Út építésében, Szabó Tamás a Mária Rádió elnöke számolt be.

Patay Péter, a Via Marie társulás elnöke fényképes beszámolóban mutatta be a Zoboraljáról Kistapolcsányba történő gyalogos zarándoklatokat. Autóbuszos zarándoklatokat is szerveznek, melyek egyre több hívőt szólítanak a kegyhelyekre és búcsújáróhelyekre.

Török András ismertette a 2017-es év legfontosabb eseményeit, gyalogos és buszos zarándoklatokat, a „Mária Maraton 2017” a „Határtól Határig” rendezvényeket és az „1Úton Nemzetközi Zarándoklat” felvidéki megvalósítását, mely az idei évben a gyermeket váró anyákért kerül megszervezésre.

Patay Péter, a Via Marie társulás elnöke a zoboraljai zarándoklatokat ismerteti (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

A kijelölt zarándokutak várják mindazokat, akik nyitott szívvel vállalkoznak a lelki feltöltődés reményében, kisebb vagy nagyobb útszakasz gyalogos bejárására, akár csoportosan, akár egyedül. Meghívást kap ide a hívő és a lelki megnyugvást kereső, a természet szépségeit, a helyi értékeket, kulturális kincseket megismerni vágyó vándor egyaránt.

A Mária Út Közhasznú Egyesület munkatársai a Via Marie Polgári Társulás, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség, a KUCKÓ Polgári Társulás, a Fészek Polgári Társulás, a Szlovákiai Turistaklub, és a Szlovák Cserkészszövetség.