Szlicén már nem merülnek feledésbe az utcanevek (Fotó: Beke Beáta/Felvidék.ma)

A Kakasmandikó Polgári Társulás tagjainak és az önkénteseknek a jóvoltából zárult sikerrel az a nyertes pályázat, amelynek köszönhetően Szilicén már biztosan nem merül feledésbe, hogy a falu melyik részét, utcáját hogyan hívták elődeink.

Közösségi tér és az utcák régi megnevezéseit jelölő táblák kerültek átadásra szeptember 2-án Szilicén. A nyertes projekt megálmodója és megalkotója, Roháč Ingrid a Tesco áruház programjában látta meg a lehetőséget.

„Polgári társulásunk úgy döntött, megőrzi bizonyos utcák és falurészek régi neveinek emlékét, mely kezdeményezést az üzletlánc alapítványa „Mi segítünk, önök döntenek” elnevezésű pályázati felhívásának köszönhetően sikerült megvalósítaniuk. Minden városnak, községnek, utcának, rétnek, dűlőnek van régi elnevezése, melynek emlékét meg kell őrizni a jövő generációi számára. Szilicén is vannak utcák, falurészek, melyeket még eleink neveztek el. A község területén tizenegy táblát helyeztünk ki rég nem használt utcanevekkel és kiindulási pontként felújítottuk a falu központjában levő teret, melynek eddigi állapota inkább elriasztotta, mint vonzotta a lakosságot és a látogatókat” – nyilatkozta a Felvidék.ma -nak Roháč Ingrid.

Nem csak a tizenegy, régi utcanevet felidéző tábla került ki

Összesen 240 tőnyi virág kiültetésével alkották meg címerüket a falu közepén. Emellett 62 bokrot ültettek ki Szilice szívének szépítésére. A pályázat megvalósításába összesen 40 ember kapcsolódott be, akik tizenöt alkalommal találkoztak, hogy együtt dolgozzanak annak megvalósításán. Eredményként 11 utcanévtáblát készítettek el és helyeztek ki a köztereken, valamint a község központjában padokkal és információs táblával ellátott közösségi teret hoztak létre.

Rengeteg önkéntes munka és némi támogatás eredménye a közösségi tér (Fotó: Beke Beáta/Felvidék.ma)

„A program második évfolyamában a szilicei Kakasmandikó Polgári Társulás által beadott pályázat lett a győztes. Programunk elsődleges célja olyan helyi szervezetek, önkéntesek támogatása, akik szebbé és élhetőbbé akarják tenni környezetüket. A beküldött 405 pályázatból 224 felelt meg szakmai szempontból a kiírásnak. Arról pedig, hogy melyik pályázat legyen a győztes, a Tesco vásárlói, vagyis az önök szavazatai is döntöttek. Rozsnyó és környéke lakosainak köszönhetően a Kakasmandikó Polgári Társulás „Feledésbe merülő utcák” című pályázata lett a győztes” – fogalmazott Orbán Renáta, a rozsnyói Tesco üzletlánc képviseletében.

És a hozzáadott érték….

„Egy év elteltével újra szemtanúi lehetünk a Kakasmandikó munkásságának és tevékenységének községünkben. Itt állunk e megújult, megszépült közösségi téren, amely a társulás tagjainak jóvoltából kelt életre. Községünk egy fontos csomópontját, fő közlekedési útjainak a kereszteződését teszi színesebbé, barátságosabbá. Ez az ízlésesen kialakított tér tükrözi mindazt, ami kicsiny falunkat jellemzi, és egyedivé teszi. Kereszteződés, háromszög, ipszilon, vagy pincék. Így, és még másféleképpen is nevezik Szilice lakosai ezt a helyet, ahol most állunk” – hívta fel a figyelmet a község egyediségére Várady Tamás polgármester.

Sokan eljöttek az átadásra (Fotó: Beke Beáta/Felvidék.ma)

A támogatásnak köszönhetően a kihelyezett, fából készült, „Y” alakú táblákat kovácsolt pléhtepsivel díszítették, amellyel a község gasztronómiai és kulturális egyediségét szerették volna szimbolizálni. Ugyanis ilyen tepsiben készítik a szilicei „platty” elnevezésű parasztos, krumplis ételt. Ezek a tepsik a mai napig fennmaradtak, miközben generációról generációra adták tovább egymásnak a háziasszonyok.

A frissen átadott teret kihasználva szabadtéri előadást is biztosítottak a szervezők. A magyarországi Galiba Társulás „Lúdas Matyi” című előadásán szórakoztak és nevettek kicsik és nagyok egyaránt.