ReforMaraton 500 Nemesradnóton (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

Az elmúlt napokban a ReforMaraton 500 háromszor is átjött a Felvidékre, ezzel is jelképezve, hogy a határok nem léteznek.

A rendezvény közepén a Rimaszombati járásba, Nemesradnótra is megérkezett a ReforMaraton 500 futócsapata. Amint azt a Felvidék.ma-nak Bardócz Csaba református lelkész elmondta, a Felvidéken itt fogadták őket a leglelkesebben, s az egyik legnépesebb csapattal.

A Szövetség a Közös Célokért Rimaszombati Területi Irodájának és a Rákóczi Szövetség Balogvölgyi Helyi Szervezetének a közbenjárásával a Nemesradnóti Református Egyházközség is meghívta a Csillagösvény Egyesület szervezésében útra kelt „tételhordókat”.

„Örülünk, hogy sikerült az óvodásokat és az iskolásokat bevonni a rendezvénybe, hiszen ez róluk szól, hogy a jövő nemzedéke is folytassa a reformációt, a megújulást, az Istenhez való közeledést” – mondta Bardócz Csaba, a rendezvénysorozat elindítója. Érdeklődésünkre, hogy mit tapasztalnak útjuk során a Felvidéken, elmondta, sok olyan gyülekezet van, ahol számbelileg sajnos már nagyon kevesen vannak, de a helyzet azért mindenhol bizakodásra ad okot.

Pósa Dénes egyházgondnok és Agócs Tímea lelkésznő üdvözlik a ReforMaraton futóit Nemesradnóton (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

„A megfogyatkozást mi, erdélyiek pontosan értjük, odahaza is vannak hasonló gyülekezetek. A felvidékieknek azt üzenjük, ha magyarságunk sorvad is, nem szabad feladnunk, hittel kell a jövőbe tekintenünk, mert tudjuk, hogy nem véletlen, hogy az Úristen minket református magyarként ide, ezekre a településekre teremtett. Hiszem, ha az Istennek terve van velünk, itt Nemesradnóton, vagy bármelyik településen, akkor a saját boldogulásunk érdekében ezt a tervet fel kell fedeznünk és meg kell élnünk” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak. A továbbiakban hozzáfűzte, hogy az ember sokszor hajlamos arra a gondolkodásmódra, hogy ha a többséghez igazodik, úgy jobb lesz neki. „Ez egy hatalmas tévedés. A gyerek is nehezebben tanul egy idegen nyelven. Éppen ezért a hitünket és a nemzetiségünket őriznünk, ápolnunk kell.”

Mint megtudtuk, Juhos Gábor maratonfutóval már nem először szerveztek ilyen eseményt. Az alapgondolat abból adódott, hogy szerették volna az egész Kárpát-medencét, Horvátországot, Vajdaságot, Kárpátalját, a Felvidéket, Partiumot, Erdélyt, Székelyföldet és Magyarországnak minden egyes régióját átfogni, úgy, hogy közben a magyar nemzetnek és a protestáns hitnek lesznek a szószólói, s ezáltal a helyieket is bekapcsolják a reformáció emlékévébe.

Bardócz Csaba és Juhos Gábor Nemesradnóton könnyen megtalálta a közös hangot a programba bekapcsolódott gyerekekkel, s még az is lehet, hogy sikerült elültetniük a kis magot a szívükben. A helyi egyházközség és az iskola közös együttműködésben vetélkedőt is szervez október 19-én a megélt élmények megerősítésére.

Talán az egyedüli templom, ahol ráccsal kell védeni az ajtót a ReforMaraton futóinak útvonalán (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

A futók célul tűzték ki, hogy 500 óra alatt a Kárpát-medence több száz településére elviszik a Luther Márton által 500 évvel ezelőtt írt 95 tétel magyarra fordított változatát a reformáció 500. évfordulója tiszteletére. A befogadó települések a Felvidék.ma hírportálon is hirdetett felhívásra jelentkezhettek. Így a futók az előzetesen egyeztetett terv szerint október 8-án Révkomáromba érkeztek, onnan Csicsóra, Somorjára, Pozsonyba, október 9-én Nemeshodosra, Alistálra, Apácaszakállasra, Lakszakállasra, Lábatlanra, Lévára, Vámosladányba mentek. Majd Észak-Magyarországon folytatták az útjukat, s október 11-én újra visszatértek a Felvidékre: Nemesradnótra, Alsókálosára, Rozsnyóra, Szepsibe és Kassára. Tehát többször lépték át azt a bizonyos nem létező határt Magyarország és Szlovákia között.

„Az útvonalunk szándékosan nem úgy vezetett, hogy a Felvidéken megyünk végig, hanem a jelenlegi államhatárokon átjárva haladtunk egyik településről a másikra. Ezzel is azt fejeztük ki, hogy számunkra ezek a határok nem léteznek, hanem együvé tartozunk, egy közösséget alkotunk” – mondta. Kifejtette, hogy a rendezvény nem egy megemlékezés, hanem egy folyamatos történés, hogy a kifüggesztett 95 tétel és az együtt eltöltött pár perc hatására az emberekben történjen megújulás.

„Az életünk útjait járva sokszor elkeseredünk, feladunk dolgokat, de erre jók az ilyen alkalmak, amikor újra meg tudunk erősödni, és hittel tudunk a jövőbe tekinteni” – biztatott Bardócz Csaba református lelkész.