Hodossy Péter előadás közben (Fotó: Győző Andrea)

Az első tábort 2008 tavaszán szervezték meg a búcsi Katona Mihály Alapiskolában. „Jóleső érzés, hogy immár egy évtizedet megért ez a rendezvényünk, és a szervező csapat, valamint állandó szakembereink töretlen lelkesedéssel vágnak bele minden évben a tábor lebonyolításába” – mondta Győző Andrea, a KMAI igazgatója, a tábor szervezője.

Győző Andrea tájékoztatása szerint az idén is neves vendégeik voltak. „Idén is körünkben volt Katona Mihály madártudós és Kovács Károly csillagász Kunszentmártonból, Gúgh János, a Szlovák Madártani Intézet (Birdlife Slovensko) munkatársa, Sándor Csaba erdőmérnök, a Karvai Szakközépiskola tanára, Lukács Ágnes földrajztanár Budapestről, valamint Székely Sándor etológus, a Pro Vértes munkatársa. Előadásaikkal, a túrák vezetésével és szakmai tanácsaikkal színesítették az idei madárlest egy héten keresztül. Ezúttal is megfigyeltük a madarakat Búcs különböző élőhelyein (erdő, szántóföld, lakott terület, tópart). Feltérképeztük az iskolánk udvarán tavaly kihelyezett költőodúkat. Örömmel állapítottuk meg, hogy 80 százalékukban fészket rakott és költ valamilyen madár (veréb, rozsdafarkú, barázdabillegető)” – tájékoztatta a Felvidék.ma-t.

A tábor keretében tölgyfákat is ültettek az iskola udvarára, a faluban összegyűjtötték a szemetet. A legkisebbek rajzokat készítettek arról, amit a megfigyelésen láttak. A nagyobbak, akik közül többen hosszabb ideje végeznek megfigyeléseket, ennek eredményéről számoltak be diáktársaiknak. Munkáik mellett gyönyörködhettünk azokban a természetfotókban, amelyeket búcsiak készítettek Búcsról.

Katona Mihály előadása (Fotó: Győző Andrea)

„Ezeknek a képeknek a kiállítását az egyik leglelkesebb fotós, Molnár Zsuzsanna nyitotta meg, aki felhívta a tanulóink figyelmét, nézzenek körül a falunkban, hogy észrevegyék, milyen szép helyen élünk. Az utolsó napon a legtöbb megfigyelésen résztvevő tanulók számára Lukács Ágnes vetélkedőt rendezett, a győztes csapat tagjai Katona Mihály dedikált könyvét kapták ajándékba, amelyet a madarak és emberek kapcsolatáról írt” – folytatta a beszámolót Győző Andrea. „Érdekes színfoltja volt az idei tábornak Hodossy Péter előadása. Péter beszámolt tanulóinknak a 109 maratoni futásáról, melyeket cukorbetegséggel küszködve tett meg a világ számos pontján. Ez a tette példaértékű lehet valamennyi fiatal számára” – tette hozzá.

Az érdekességek sora folytatódott, Gúgh János idén egy vadregényes tájra vitte el a résztvevőket madármegfigyelésre. A Lelédi-erdőben és az Ipoly partján jártak, ahol olyan ritka madarakat is láthattak, mint a nagy bukó és a fekete gólya. Ezt a tanulmányi kirándulásukat a Mentor TT komplex tehetséggondozó programja keretében valósították meg, amelyen nem csak a búcsi iskola tanulói vettek részt, de velük tartott néhány érdeklődő a párkányi, szentpéteri, hetényi és dunamocsi iskolákból is.

Tanulmányi kirándulás Gúgh János vezetésével (Fotó: Győző Andrea)

„Csákvári Zoltán biológia szakos kollégámmal azt a következtetést vontuk le immár 11 év tapasztalatával, hogy a fiatalabb tanulókra kell építenünk a tábor megszervezését. Azokat a 7., 8. és 9. osztályosokat, akik fiatalabb korukban lelkes résztvevői voltak a tábornak akár több éven át is, más megközelítésből kell ösztönöznünk környezetük megfigyelésére, kutatására, hogy a lelkesedésük ne vesszen el. A szakemberektől, akik rendszeres segítői a táborunknak, sok új ötletet kaptunk, ezeket a jövőben igyekszünk kihasználni. További fontos feladatunknak tartjuk a szülők meggyőzését az efféle tevékenységek fontosságáról, hogy ne csak azt lássák a táborral kapcsolatban, hogy ismét elmarad néhány tanítási óra, hanem azt, hogy a csemetéik egy ilyen tábor során mennyi tapasztalatot, gyakorlati tudást, kompetenciát szereznek” – értékelte a rendezvényt Győző Andrea, a KMAI igazgatója, a tábor szervezője.

A tábort a BGA Zrt., a Mentor TT és az SZMPSZ támogatta. A szervezők külön köszönik Albert Sándor professzor úrnak, hogy a programjuk helyet kaphatott az Iskola a 21. században című kiadványában jó gyakorlatként említve, valamint a Szlovák Madártani Intézetnek, hogy együttműködik a módszertani segédeszközök elkészítésében.