A lévai református gimnázium bejárata (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

Erős vállalás, de élni csak ilyen célokért érdemes. Legalábbis erre tanít bennünket a lévai Czeglédi Péter Református Gimnázium egykori épületén álló tábla Esterházy János idézetével: „Nem lehet helye a lemondásnak”.

Az elmúlt héten szomorú hírek jöttek városunkból. Véget ért egy álom, a fenntartó helyi református egyházközség két évtizedes derekas küzdelem után az intézmény bezárása mellett döntött.

A döntés racionalitását józan ésszel senki nem vonja kétségbe. Egy anyagi és létszámgondokkal szembenéző iskola működtetése egy végvári városban mindig emberpróbáló feladat volt és az is marad. Lévára mindig Dobók és Koháryk kellettek. Ezt eddig is tudtuk, ezen nőttünk fel.

Mi, lévai öregdiákok jól megtanultuk a leckét, és most bizonyítani szeretnénk. Gimnáziumunknak, városunk magyar közösségének, önmagunknak. Pénteken létrehoztunk egy Czeglédi Alapot a gimnázium működtetésének további biztosítására. Egyetlen hétvége alatt 20 ezer eurót gyűjtöttünk össze a célra.

Egykori padtársaink az iskolákban és a templomokban, baráti körünk Léván és a környéken, az általunk vezetett intézmények, adakozó közszereplők és sok jó szándékú, áldozatkész ember 48 óra alatt megmutatta, hogy rendelkezésre áll a bajban. Sikerült közösségi erőt építenünk a közösségi bajból!

A gyűjtés itt nem ért véget. Épp ellenkezőleg, lényegében csak most kezdjük a munkát. Ha szükséges, hajlandóak vagyunk átvállalni a fenntartó által eddig biztosított összeget, és segíteni a gimnázium további működtetésében. A 2020. naptári év költségvetése rendelkezésre áll, mi pedig készséggel ülünk le a közös asztalhoz a jövőt illetően.

A helyzet súlyának és a további intézkedések sürgősségének tudatában nyomatékosan kérjük:

– A második és a harmadik osztály diákjainak szüleit: Várjanak, és ne írassák át gyermeküket más intézménybe!
– A gimnázium tanárait: Várjanak, és maradjanak az intézmény kötelékében!
– A gimnázium fenntartóját: Várjanak, és vonják vissza az intézmény megszüntetésre vonatkozó szándékukat!
– A gimnázium és Léva városának minden barátját: Csatlakozzanak kezdeményezésünkhöz, és folytassuk közösen!

Egyelőre nem várunk utalásokat, sem adományokat. Mindössze egy nem formális szándéknyilatkozatot kérünk felajánlásukkal a czegledialap@gmail.com címre. Aki támogatná az ügyet, itt felveheti velünk a kapcsolatot.

Itt vagyunk, és segíteni akarunk! Hisszük azt, hogy a most megmutatkozó közösségi erő egy életképes hosszú távú tervvel nemcsak megmenti, de egy új fejlődő pályára is állítja gimnáziumunkat és vele együtt a lévai magyarságot!

Ahogy a jeligéje is hirdeti: „Töviseken át a rózsákhoz”.

A lévai öregdiákok nevében:
Gubík László