Koszorúzással emlékeztek az iskola névadójáról (fotó: szentpéteri alapiskola)

Iskolánkban már sok éves hagyomány a névadónk tiszteletére megtartott sokszínű rendezvénysorozat, mely a minap zárult. Az évek óta rendszeresen megszervezett programokat a tanulók is örömmel várták, szorgalmasan készültek a szavalóversenyre, a műveltségi vetélkedőre és a különböző sportversenyekre.

Idén is megpróbáltuk egy hétbe sűríteni a már megszokott rendezvényeket és a valamikor külön programként szervezett egészséges életmóddal kapcsolatos foglalkozásokat. Így mindennap a programok gazdag választéka várta az iskola tanulóit – olvasható az iskola pedagógusának, Lacza Arankának beszámolójában.

A heti rendezvénysorozat az ünnepélyes megnyitóval kezdődött. Az iskola igazgatója, RNDr. Bukovszky János felelevenítette az 1930-as években Szentpéteren aktív életet élt Kossányi József munkásságát, aki nem csak tanárként, de a magyar kisebbség költőjeként is követendő példaként szolgál az utókor számára. Ezután az iskola, a községi hivatal valamint a Csemadok helyi szervezetének képviselői koszorút helyeztek el Kossányi József szobránál.

A sokrétű programkínálatból elsőként egy izgalmas előadással egybekötött prezentációt tekinthettek meg a diákok, melyet Szőnyi Ferenc triatlonista tartott. A gyerekek figyelmesen hallgatták a sportoló érdekfeszítő történeteit, s megtudhatták, hogyan is lett Ironman a fokozatosan egyre nagyobb távokat lefutó fiatalemberből.

A keddi nap a sport jegyében zajlott. Nagy hagyománnyal rendelkezik a Kossányi asztalitenisz-verseny, melyen mindig részt vesznek a környékbeli iskolák. Délelőtt kemény csatákat vívott egymással 13 iskola 45 pingpongozója. A lányok közül első helyen Kiss Tamara az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola végzett, őt követi a farkasdi alapiskola tanilója Varga Judit. A dobogó legalsó fokára Csintalan Anna a szentpéteri Kossányi József Alapiskola és Óvoda tanulója állhatott fel. A fiúknál az első helyen a nádszegi Almási Alfréd végzett, őt követi a szentpéteri alapiskola két diákja Kiss Dominik és Kolarovsky Dávid végzett, a negyedik helyen Tóth Péter, a negyedi Pongráccz Gergely Alapiskola tanulója helyezkedett el.

Asztaliteniszben is megméretették magukat a diákok (fotó: szentpéteri alapiskola)
Asztaliteniszben is megméretették magukat a diákok (fotó: szentpéteri alapiskola)

Délután a tollaslabda kedvelői töltötték meg a tornatermet. Versengtek egymással az alsó és felső tagozatos diákok, a sportkedvelő tanárok és szülők egyaránt.

A következő nap is bővelkedett a versenyekben. Délelőtt az egész iskola sportolt, ügyességi feladatokat oldottak meg az egyes osztályok. A sportoláson kívül a diákok általános ismereteiket is bővíthették. Az alsó tagozatos tanulók játékos műveltségi vetélkedőben vettek részt, majd minden tanuló meghallgathatta Vrábel Sándor előadását Feszty Árpád festőművészről, akinek családja kapcsolatban állt Kossányi Józseffel is Feszty Masa révén. Feszty Árpád munkásságát a diákok a kiállított képek segítségével is megismerhették.

Délután az egészséges életmód népszerűsítése céljából salátakészítő versenyre került sor. A diákok évek óta lelkesen készülnek e kreativitást igénylő megmérettetésre, s szebbnél szebb ötletes alkotások születnek. A legegészségesebbnek ítélt műalkotást Nyul Gergely készítette el Egészségvonat címmel. A zöldségből készült ételek versenyében Palugyai Dávid és Bence valamint Pócsa Erik lettek a nyertesek. A gyümölcsből alkotott finomságok versenyének legjobbjai: 1. Csere Máté Krisztián, 2. Turányi Jennifer, 3. Csóka Zoé, 4. Pavlík Klaudia, 5. Bernát Simon

A napot egy jó hangulatú, fergeteges zumbázás zárta, melyen kicsik és nagyok egyaránt szép számban megjelentek.

Csütörtökön a már szintén nagy múlttal rendelkező szavalóversenyre került sor. Diákjaink hetekkel korábban megkezdte a felkészülést, hogy a legjobb formájukban állhassanak a zsűri és a közönség elé. A versenyre más iskolákból is jöttek szavalók. Összesen 7 iskola 48 diákja versengett egymással. A verseny végeredménye I.kategória – Vers: az első helyen iskolánk tanulója, Bukovszky Borbála, második lett Haris Linda az ógyallai Feszty Árpád Alapiskolából, harmadik a deáki Bugár Abigél lett. Különdíjat a szentpéteri Palugyai Dávid kapott. Prózában csak Szalóci András a deáki Alapiskola tanulója kapott elismerést.

A II.kategóriában, bersben a deáki alapiskola tanulója Baros Dániel végzett az élen, őt követi a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola tanulója, Gál Ádám, a harmadik helyen Bukovský Dorottya a deáki iskola tanulója végzett. Ebben a korosztályban a próza kategóriában csak különdíjat osztottak ki, amelyet a dunamocsi alapiskola tanulója Kúkola Erik vitt haza. A III. kategória versmondói közül Árva Tamás a második lett,ő a magyarorzsági Hernádról érkezett. A harmadik helyezést megosztva kapta meg a szintén hernádi Furi Lilla és a dunamocsi Zalacko Balázs. Első díjat nem osztottak. Ebben a korosztályban is különdíjat osztottak csupán a próza kategóriában, amelyet az ógyallai Astaloš Klaudia vitt haza.

A nap folyamán asztalitenisz-versenyre is sor került. Délután a tornaterem megtelt pingpongozni szerető diákokkal, szülőkkel és tanárokkal, akik vígan pörgették és adogatták a labdát csavart ütéseikkel. A vidám hangulatú összecsapásban a tanulók eredményei. 1. Kiss Dominik, 2. Kolarovsky Dávid, 3. Keresztes Botond, A felnőttek helyezései: 1. Gyarmati Rudolf, 2. Markovics Péter, 3. Bánsky Tibor

Az utolsó napon a felső tagozatosok műveltségi vetélkedőjére került sor. E szórakoztató, általános ismereteket igénylő verseny ugyancsak nagy népszerűségnek örvend. Idén 6 iskola négytagú csapatai vetélkedtek egymással, melynek eredményei a következők lettek: 1. Szentpéter csapata (Beke Vivien, Keresztes Botond, Kiss Boglárka, Jano Bianka), 2. Deáki, 3. Búcs, 4. Ógyalla, 5. Dunamocs, 6. Hernád – Magyarország

A Kossány-hét keretében képzőművészeti Versenyt is meghirdetett iskolánk, melybe szintén több iskola ügyesen rajzoló diákja bekapcsolódott. A szakmai zsűri értékelése alapján a következő eredmények születtek: I.kategória, 1.hely: Černák Dóra Tarczy Lajos MTNY AI Hetény, 2.hely: Bugár Abigél Deáki Alapiskola, 3.hely: Palušík Péter Kossányi József AI Szentpéter, 4.hely: Győri Zoé Rebeka Deáki Alapiskola, 5.hely: Holeš Marek Kossányi József Alapiskola Szentpéter.

A II.kategóriában: 1.hely: Zilizi Klaudia – Deáki Alapiskola, 2.hely:Zsidek Dóra – Kossányi József Alapiskola Szentpéter, 3.hely: Bukovský Dorottya – Deáki Alapiskola és Kajan Dóra – Kossányi József Alapiskola Szentpéter.

Az alapiskolások ünnepi műsora (fotó: zentpéteri alapiskola)
Az alapiskolások ünnepi műsora (fotó: szentpéteri alapiskola)

A Kossányi-hét zárórendezvénye a pénteki ünnepi műsor volt, mellyel az egész heti rendezvénysorozatot lezártuk. Mint minden évben, idén is megjelent körünkben Kossányi Katalin, Kossányi József lánya. Az ünnepségen köszöntőt mondott iskolánk igazgatója, RNDr. Bukovszky János, majd a meghívott vendégek közül Szentpéter polgármestere, Jobbágy József mérnök valamint az MKP oktatáspolitikai alelnöke, Dr. Kiss Beáta szólt az egybegyűltekhez. Ezután felléptek iskolánk tanulói. A legkisebbek, az óvodások zenés-táncos produkciója mellett szerepelt az alsó tagozatosok tánccsoportja, valamint a felső tagozatosok Kossányi Józsefről és az 1956-os forradalomról számot adó irodalmi összeállítását láthatta a nagyszámú közönség. Vendégeink voltak a magyarországi Szombathelyről a Reményik Sándor Evangelikus Általános Iskola diákjai, akik az 1956-os forradalomról emlékeztek meg műsorukban. Végül a helyi Csemadok Gyöngyösbokréta tánccsoportja és a Rezeda énekegyüttes szórakoztatta az ünneplő jelenlévőket.