A felújított emlékmű (Fotó: Lévai Szépítő Egyesület)

A civilek kezdeményezésére és összefogásával újult meg a Léva határában található I. Koháry István emlékmű. A rendbe hozott létesítményt november 6-án, vasárnap délután adták át.

„Az emlékmű nemzeti kulturális emlékhelynek minősül. Az emlékhely és környéke nagyon elhanyagolt állapotban volt. A város nem törődött vele, egyesületünk felkarolta az ügyét és a nyár folyamán elkezdte a felújítási munkálatokat” – tájékoztatta a Felvidék.ma-t Tolnai Csaba, a Lévai Szépítő Egyesület vezetője.  Hozzátette, az ezredfordulón végeztek ugyan kisebb rekonstrukciós munkálatokat, ám akkor a zöldövezettel nem foglalkoztak.

Az átadón Mezőlaky Novák Margaréta, a Barsi Múzeum munkatársa ismertette a csata történetét, valamint Koháry István életét. Az eseményen fellépett a Lévai Magyar Dalárda vegyes kar, illetve a szlovák Krivín folklórcsoport.

Az önkéntesek egy része (Fotó: Lévai Szépítő Egyesület)
Az önkéntesek egy csoportja (Fotó: Lévai Szépítő Egyesület)

A nyári munkálatok során először rendbe hozták az emlékmű környékét, megtisztították az elburjánzott növényzettől. Az emlékműn is végeztek kisebb munkálatokat. Kijavították és átfestették a falakat, míg a főúttól az emlékműhöz vezető út mentén alacsonyabb díszcserjéket ültettek ki. Emellett vaskerítéssel is körülvették az emlékhelyet.

Ugyanakkor két táblát is elhelyeztek. A kisebbik, titánból és cinkből álló táblán I. Koháry István portréja látható háromnyelvű (magyar, szlovák, angol) kísérőszöveggel. A nagyobbik táblán szintén három nyelven a csata leírása olvasható. Illusztrációként két 17. századból származó metszet másolata került a leírások mellé.

A felújított Koháry István-emlékmű az átadás előtt (Fotó: Lévai Szépítő Egyesület)
A felújított Koháry István-emlékmű az átadás előtt (Fotó: Lévai Szépítő Egyesület)

A forrásokkal kapcsolatban Tolnai Csaba megjegyezte: „Egyesületünk nem kapott pályázati támogatást, az önkormányzat sem támogatta. Önerőből, valamint összefogással, vállalkozók szponzori támogatásával valósult meg a felújítás.”

Koháry István Hont vármegye alispánja és a bányavárosok kapitánya volt. 1664. július 19-én a Léva és Tolmács között húzódó mezőn ütközött meg a keresztény sereg az oszmánok haderejével. A csatában több mint negyvenezren harcoltak. I. Koháry István a csata első órájában halálos sebet kapott egy janicsártól. A csata helyszínén emelte az utókor a most felújított emlékművet.

A Lévai Szépítő Egyesület 2015 májusában alakult. A 19. században létezett már hasonló szervezet, illetve bizottság a városban. „Összefogással szépítjük városunkat, megmutatva, nem kell nagy összeg a szép dolgok eléréséhez. Ha van közös akarat, közös cél, akkor remek dolgokat tudunk végrehajtani” – hangsúlyozta az egyesület vezetője. A szervezetnek jelenleg mintegy 16 tagja van. A Koháry-emlékmű felújítása volt az eddigi legjelentősebb tevékenységük.

Az elmúlt időszakban önkéntesként már számtalan iskola is bekapcsolódott a munkájukba. Egyebek mellett szemétgyűjtéssel és növények kiültetésével szépítik a lévai városképet.