Örvendetes, hogy a Felvidéken 20 református egyházközség kapott támogatást a magyar Miniszterelnökségtől az óvodafejlesztési programra. A tervdokumentációk előkészületei jó ütemben haladnak. Rimaszombatban viszont egy új óvoda megépítésével a város által fenntartott óvodák létszáma nagy valószínűséggel csökkenne, ezért a Rimaszombati Református Egyházközség keresi a legjobb megoldást. Egy meglévő óvoda megvásárlásának híre feszültséget keltett a városban.

A kárpát-medencei program első üteme az egyházi intézményekre terjed ki

Jelentősen nőtt a magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság költségvetése, melybe így bekerülhetett az óvodafejlesztési program is, 17,2 milliárd forintos támogatással. A keretből 7,5 milliárdban részesül Erdély, 6,2 milliárdban a Felvidék, amelyet Muravidék, Horvátország és Kárpátalja követ.

„A cél, hogy a gyerekeket már az első pillanatban „megfogják” a magyar ügyek, magyar intézményrendszerek és sikerüljön őket megtartani magyar identitású embereknek. Ehhez az óvodai nevelés kiemelten fontos” – hangsúlyozta a támogatással kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár.

Grezsa István kormánybiztos elmondta: a határon túli magyar óvodások száma jelenleg 48 ezer, a cél, hogy ez a szám legalább 60 ezerre duzzadjon. „Azt szeretnénk, ha a vegyes házasságokból származó gyermekek is nagyobb eséllyel kerülnének magyar intézményekbe” – szögezte le a kormánybiztos.

Potápi Árpád korábban a Felvidék.ma-nak nyilatkozva kifejtette, a Felvidéken a 6,2 milliárd forintos támogatásból 20 új óvoda épül és 56 kerül fejlesztésre. Ez 50-50%-ban érinti majd az egyházi, illetve az önkormányzati intézményeket. A program első üteme az egyházi intézményekre terjed ki.

Az óvodafejlesztésben részt vállaló kárpát-medencei egyházak 2016 decemberében összesen közel 9 milliárd forintot kaptak, a világi intézmények részére pedig további 8 milliárdot biztosítanak a következő években. Minden beruházás esetében a 2017-es év végéig meg kell történnie a telekvásárlásnak, az építési engedélyek elkészítésének, az engedélyek beszerzésének, a kivitelezés elkezdésének. Az építési és felújítási programok lezárásának határideje 2018. december 31-e, az elszámolásokat a Miniszterelnökség felé legkésőbb 2019. június 30-ig kell majd benyújtani.

Molnár Sándor főtanácsos Rimaszombatban tartott tájékoztatást az óvodafejlesztési programról (Fotó: Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

A keretből a Felvidéken így első körben a Szlovákiai Református Keresztyén Egyháznak 3,14 milliárd forintos támogatásból nyílik lehetősége az óvoda- és bölcsődehálózat létrehozására. Az elkövetkező kétéves időszakban reményeink szerint Nagykapostól Pozsonyig 20 településen létesülne egyházi óvoda, illetve bölcsőde, ebből 15 településen már elkezdődtek a tárgyalások. Molnár Sándor, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház főtanácsosa a Felvidék.ma-nak elmondta, hogy ezekben a napokban Rimaszombat mellett Nagykaposon, Tornalján, Zselízen, Komáromban és Somorján zajlanak az egyeztetések.

„Tornalján a város már jóváhagyta az ingatlan eladását. A volt egészségügyi központ helyét vette meg az egyházközség, az adásvételi szerződést már a polgármester is aláírta, s a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. is jóváhagyta. Zselízen a megyétől veszik meg a volt gimnázium épületét. Nagykaposon a jövő héten egyeztetnek. Komáromban az önkormányzat felajánlotta a benei óvoda épületét, amit átvesz az egyház, s egy másik, felújított épületbe költözik majd át az intézmény, vagy egy újat építenek. További tervünk, hogy a maradék öt helyszín között szerepeljen Fülek is, ahol zöldmezős beruházást terveznek. Rimaszombatban azért merült fel a Daxner utcai óvoda megvásárlása, mert itt mindig is erős volt a magyar közösség, s a magyar óvónők nagyon jó színvonalon oktattak, s ezt szeretnénk még jobban megerősíteni” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Molnár Sándor.

Rimaszombatban is több alternatíva közül választhat a református presbitérium

Az egyház vezetői számára külön öröm, hogy több település mellett Rimaszombat is bekerülhetett a programba. A Rimaszombati Református Egyházközség közel 700 ezer eurós óvodafejlesztési támogatásban részesül, ha sikerül a megadott határidőn belül felépítenie az új óvodát, vagy megvásárolnia egy meglévőt.

A rimaszombati egyházközség eredetileg zöldmezős beruházással egy új óvodaépület felépítésében gondolkodott, ahol a bölcsőde mellett legalább három csoportban folyhatna óvodai foglalkozás. Ehhez már elkészültek az előzetes tervek, a költségvetés.

Rimaszombatban összesen hat óvoda működik, ebből kettő vegyes nevelési nyelvű. A legutóbbi felmérések szerint a Halász utcai óvodában 26, a Daxner utcai óvodában pedig 13 kisdiák lesz iskolaköteles, őket, illetve a szüleiket a Rákóczi Szövetség Beiratkozási Programja keretében rendszeresen megszólítja, ajándékokat kapnak, de még sajnos így sem biztos, hogy magyar iskolában kezdik meg a tanulmányaikat. Figyelemreméltó adat, hogy a városban összesen 650 óvodás gyermek van, melyből 150 magyar ajkú, de a magyar óvodát mindössze hetvenen látogatják csak. A szülői magatartás sajnos, nem változna egy harmadik óvoda megépítésével.

„Mivel a városban élő óvodások száma az épület felépítésével nem változna, a város által fenntartott óvodák létszáma értelemszerűen csökkenne, s egyik-másik ingatlan megürülne, alternatívaként felmerült, hogy egyházközségünk nem új óvodaépületet épít, hanem meglévő óvodaépületet vásárol és felújít. A két alternatíva költségigényének összevetése jelenleg is folyik. Hála Istennek nemcsak az anyagi fedezet adott az egyik vagy másik beruházás megvalósításához, hanem elegendő idő áll rendelkezésre, hogy gyermekeink szempontjai szerint a legoptimálisabb alternatívát válasszuk” – tájékoztatta a nyilvánosságot Molnár Sándor főtanácsos, egyben helyi lelkész is.

Rimaszombatban vitát váltott ki a polgármesternek az a javaslata, miszerint az egyházközség megkeresésére eladásra kínálta a Daxner utcai óvodát. Ezzel kapcsolatban már több szülői szövetségi tanácskozást, legutóbb pedig fórumot is szerveztek. Az óvoda vezetése és a szlovák szülők tiltakoznak az épület eladása, illetve az ellen, hogy egyházi óvodává változzon az intézmény. A témára hamarosan visszatérünk.