Bacsó László a Dunaszerdahelyi járás harmadik legnépesebb falujának, Nyárasdnak a polgármestere, Polák László pedig Ekecsé, ami a járás legnagyobb faluja. E két településen együttesen csaknem 7 ezer ember él. Vezetőik az évek során olyan tapasztalatokra tettek szert, amelyet megyei képviselőként is szívesen kamatoztatnának, az MKP színeiben. Egyiküknek ebben már nagy gyakorlata van.

Jó lenne, ha a fiatalok is az urnákhoz járulnának

Bacsó László tizenegy éve vezeti Nyárasd községet és 2005 óta Nagyszombat megye képviselője. Magát „ultraveteránnak” nevezi a Dunaszerdahelyi járás megyei képviselői között, hiszen jelenleg ő az, aki a legrégebb óta tagja a megyei önkormányzatnak. Ráadásul kimondottan szerencsésnek is érezheti magát, hiszen a listán az 1-es számmal indul, így aztán a nevét nem kell sokáig keresgélni a szavazólapon.

Amikor bőséges megyei tapasztalatairól kérdezzük, így válaszol: „Folyamatosságot és folytonosságot tapasztalok a megye működésében, az utóbbi három ciklusban mindig volt megyei alelnökünk – két választási időszakban Kvarda József, most pedig Berényi József. Igaz, voltunk már 15-en is magyar képviselők a megyei önkormányzatban. A legutóbbi választásokon számunk ugyan 12-re csökkent, de a súlyunk nem, hiszen most is elértük, hogy a beruházások közel negyven százaléka a mi két járásunkba kerüljön. Mivel az ország jól teljesít gazdaságilag, a megye is több pénzből gazdálkodik. Hogy ez meddig tart? Ha jön egy újabb válság, akkor rosszabb idők köszönthetnek be, megéltünk már egy ilyet, 2008 után. Egyelőre azonban optimisták vagyunk” – mondja a megyében eddig eltöltött évek összegzéseként.

Bacsó László már 2005 óta megyei képviselő

Bár Nyárasd elég nagy falu, megyei fenntartású intézménye nincs. Habár könnyen lehet, hogy a közeljövőben ez megváltozik, mivel úgy néz ki, hogy a faluban létrejön egy szociális intézmény, ahol mentálisan sérült gyermekek családias környezetben élhetnek egy ikerházban. Nem mellesleg ez 8-10 embernek munkát is biztosítana, tudjuk meg Bacsó Lászlótól, aki rögtön hozzáteszi: „Valamikor, nem is olyan régen, volt egy megyei intézményünk, a Lapagos falurészben, a régi vadászkastélyban, amit még a múltban államosítottak. Az intézetet viszont 2003-ben elköltöztették a pozsonyperjesi volt úttörőtáborba.”

Nyárasd egyik nevezetessége a kiváló gyógyvíz, fürdője is van, ez viszont már jó ideje magánkézbe került, nem községi tulajdon. Nem kis bravúr viszont, hogy végre valahára megkezdődött a csatornahálózat kiépítése. „Öt évet dolgoztunk azon a kollégáimmal, hogy Nyárasdon is legyen csatornarendszer. Júniusban „értünk el” oda, hogy megtörtént az első kapavágás. Jelenleg erre megy el a legtöbb pénze a falunak, hiszen köztudottan ez az egyik legköltségesebb beruházás”– tudjuk meg tőle, mintegy betekintve a nagyközség mindennapjaiba.

A kampánygyűlésekről szólva elmondta, a legtöbb ember az utak állapotára kérdez rá, hogy mikor kerülnek felújításra. Ez kemény dió, hiszen 1500 kilométernyi másod- és harmadosztályú útja van Nagyszombat megyének, és addig lehet nyújtózkodni, míg a takaró ér.

Bacsó László szerint jó lenne, ha minél többen elmennének választani a magyarok közül, s főleg az ifjabb generációk képviselői. „Nagyon örülnénk, ha nemcsak az idősebb korosztály képviselői, akik nagyon becsületesen mindig elmennek választani, hanem a fiatalok is az urnákhoz járulnának, akik kritizálni, kommentelni nagyon tudnak, de ha választani kell, inkább otthon maradnak” – osztja meg velünk a közelgő választással kapcsolatos gondolatait Nagyszombat megye „veterán” képviselője.

Egy egész kisrégiót, Csilizközt is képviselné

A 26-os számmal induló Polák László olyan falut irányít, ahol megyei fenntartású szociális intézmény is van. „Talán a megye legrégebbi, több mint 60 éves intézménye működik községünkben, ahol sérült gyermekekről gondoskodnak. Mivel az épület 2007-ben sajnálatosan leégett, azóta családi típusúvá válik, a gyermekek a megye által bérelt vagy a községtől megvásárolt családi házakban élnek. Valahol úgy érezzük, ez is falunk része, s azáltal, hogy a településünkön van, a megyével is kapcsolatban állunk” – mondja Ekecs polgármestere, aki segítőkészségéről is nevezetes.

Polák László már másodszor indul képviselőjelöltként a nagyszombati megyei listán, az előző választásokon egy hajszállal maradt le a „dobogós helyről.” Úgy véli, ha ezúttal sikerrel járna, azzal nemcsak a járás legnagyobb faluját, hanem egy egész kisrégiót, Csilizközt is képviselhetné. S hogy mire fókuszálna a kántorként is tevékenykedő faluvezető?

„Igyekeznék előbbre mozdítani a szociális intézmények ügyét, hiszen saját tapasztalatból is látom, mi mindenre lenne szükségük. Az ekecsi intézmény számunkra azért is fontos, mert 60 ember keresi ott a kenyerét. A mi régiónkban ugyanis már valamivel rosszabbak a munkanélküliségi mutatók, mint a járási átlag ” – tudjuk meg tőle.

Polák László szeret csapatban dolgozni

Szívügyének tartja, hogy a biztonságos kerékpárutak mielőbb kiépüljenek. Ekecs és Megyer között megépült a kerékpárút, már biztonságosabb lett a két keréken való közlekedés a két település között. Jó lenne ezt folytatni Ekecs és Nyárasd között is, s így a járás három termálfürdője össze lenne kötve, biciklivel megközelíthető lenne, sorolja azokat a dolgokat, amelyek leginkább foglalkoztatják.

Kissé szomorkásan jegyzi meg, Ekecsen is ugyanaz a helyzet, mint annyi más faluban. A fiatalok elmennek, sokszor más országban próbálnak boldogulni. Pedig itthon maradásukat bérházak építésével és telkek kimérésével is próbálták elősegíteni. S a faluban rengeteg öreg ház van, amit tatarozni lehetne, vagy pedig a helyükön újakat építeni.

Vezetése alatt Ekecs község fejlődik, virágzik, ám ő nagyon szerényen elhárítja magáról a dicséretet. Ez csapatmunka, mondja, 10-15 olyan ember van, akire számíthat, akikre „leoszthatja” a feladatokat. Igazi csapatjátékosként a járás magyar megyei képviseletében is hasznos munkát kíván kifejteni, ha a választók is úgy akarják.