A 2008/09-es  tanévben – tizennégy év után – Varga Péter kertészmérnök személyében új igazgató került a Karvai Szakközépiskola élére. Az ötvenötödik tanévben 140 tanuló látogatja az iskolát, hároméves asztalos, virágkötő, szakács, kétéves kertész és közétkeztetési felépítményi szakokon.

Már hagyományosan a karácsonyi ünnepek előtt rendezték meg a nyílt napokat, amelyen az alapiskolából érkező diákokat és kísérőiket nem csak a tanulók által készített karácsonyi díszekből rendezett kiállítással fogadták, de több újdonságról, a várható új szakok indításáról is be tudott számolni az iskola igazgatója, az iskola iránt érdeklődőknek. „Eléggé nehéz helyzetben vettem át ennek az iskolának az irányítását, egyrészt a népszaporulat csökkenése következtében minden iskolában csökken a diáklétszám, még jobban érintve azokat az iskolákat, ahol mezőgazdasági szakokat oktattak. Ezt láttuk már a kilencvenes évek végén, ezért próbáltunk mi is más szakokkal újítani, sajnos mégis bekövetkezett az, hogy az elmúlt öt évben 120 diákkal csökkent a létszám. Az előrejelzések azt mutatják, hogy a következő években ezt a létszámot meg tudjuk őrizni, esetleg enyhe növekedés is várható. Az elmúlt tizenöt évben sikerült jól felszerelni az iskolát, tehát a lehetőségek adottak úgy a gyakorlati, mint az elméleti oktatáson. Korszerű laboratóriummal, nyelveket oktató termekkel rendelkezünk.” – kezdte a beszélgetést az iskola igazgatója.
Bár az iskola messze van a nagyobb városoktól, de nemcsak a komáromi és a párkányi régió diákjait szólítják meg, vannak diákjaik Csallóközből, de Gömörből is. A diáklétszám csökkenésének következtében anyagi gondokkal küzdenek, főleg, ami az iskola, diákotthon, konyha, üvegház, gyakorlati helyiségeinek fenntartását illeti. Hét éve, amikor a diáklétszámuk 270 volt, ennek fele gyakorlatilag a diákotthon lakója volt.
„Az igazgatói funkciót úgy pályáztam meg, hogy látva a gazdasági gondokat, nehézségeket, esetleg, milyen új szakok iránt lehetne indítani, megpróbálunk egy más gazdálkodást végezni és valahogyan ennek az iskolának az üzemeltetését a fejkvóta rendszer függvényében felállítani. Elképzelésemet támogatta a fenntartónk, a Nyitra Megyei Önkormányzat, így egyelőre el tudjuk kerülni, hogy iskolánk a gadóci, surányi szakközépiskola sorsára jusson. Takarékossági okokból a kollégium az iskolaépület üres szárnyába, a konya és az étterem pedig a gyakorlati oktatás helyiségébe költözött. Jelenleg folyamatban van az asztalosműhely áthelyezése is. Népszerűtlen intézkedéseket is meg kellett hozni, több alkalmazottól voltunk kénytelen megválni. Ezzekel a megoldásokkal egyrészt üzemképessé tudjuk tenni az iskolánkat, másrészt modernizálni is tudtuk, ami a szálláslehetőségeket illeti. A munkálatokra a megyei önkormányzat 24 895 eurót biztosított, a hatvan bentlakó tanuló a karácsonyi szünet után foglalta el az új helyet” –mondta Varga Péter.
Továbbra is az iskola húzószakja marad a kertészet, amelyet a négyéves, érettségivel végződő irányzaton kívül hároméves szakmunkásképző, valamint kétéves szakosító képzés formájában is oktatnak. Ugyanez elmondható a fa-és bútoripari tanulmányi szakról. Az új iskola tanévben szeretnék elindítani – megfelelő jelentkezés esetén – a négyéves mezőgazdasági, vállalkozói, kertépítői, kerttervezői és környezetvédelmi szakokat. A gyakorlati képzéssel kapcsolatban egyre jobb a kapcsolatuk a vállalkozókkal, a környékbeli önkormányzatokkal. Gyakorlóüzemeik között több komáromi és párkányi virágboltot, éttermet, panziót találunk, az asztalosok pedig a jól felszerelt, saját műhelyeikben sajátítják el a gyakorlati tudást. A kerttervező, kertépítő szakos diákok tudását egyre több önkormányzat vállalat használja ki parkjai, terei kialakításánál.
„Az elméleti oktatás keretében szeretném, ha a lehetőségeink hatékonyabban lennének kihasználva, hiszen két modern multimédiás teremmel rendelkezünk, nagy hangsúlyt szeretnénk fektetni az információs – kommunikációs technológiák kihasználására az oktatás más területein is. Szeretnénk bekapcsolódni a „Modern iskola” projektbe, illetve minél több elméleti és gyakorlati szakmai versenybe. A gyakorlati oktatás egy részét a környék vállalkozóinál biztosítjuk be. Az üvegházakat szeretnénk úgy üzemeltetni, hogy pluszbevételekre tudjunk szert tenni. A nagy üvegházak demonstrációs jellege megszűnik és a négyhajós üvegházat elsősorban zöldségfélék hideghajtatására fogjuk beállítani, a kisebbet pedig egynyári dísznövények szaporítására. Ez azt jelenti, hogy már most elkezdődtek a munkálatok egy kisebb üvegházban, mintegy 15 ezer egynyári magját vetettük el, amelyek márciusban kerülnek át a nagy üvegházakba. Négy évvel ezelőtt beléptünk egy nemzetközi hálózatba a virágkötészet, illetve a kertészeti oktatás területén (Flornet) és ennek keretében vesznünk részt a Comennius és a Leonardo-programokban is, amelyek lehetőséget adnak a diák- és pedagóguscserére. Az elmúlt évben a kollégák Franciaországban és Szlovéniában jártak. Jelenleg tizenhét iskolával vagyunk kapcsolatban ennek a hálózatnak a keretén belül” – tájékoztatott az iskola igazgatója.
Az iskola igazgatósága felvállalta a változásokat a megváltozott piaci igények miatt, bízva abban, hogy az intézkedéseket elsősorban gazdasági szempontból megérte bevezetni. Szeretnék vonzóbbá tenni azokat a mezőgazdasági ágazatokat, amelyek az egyén számára is több lehetőséget adnak, gondolnak itt elsősorban a négyéves kertépítő-kerttervező, vagy a virágkötő szakra, de szívesen várják azokat a diákokat is, akik még éreznek vonzalmat a mezőgazdaság iránt, hiszen gyakorlatilag a gadóci mezőgazdasági iskola megszűnése után keletkezett a régiónkban egy űr, amelyet szeretnének új szakokkal, diákokkal megtölteni. Erre kötelezi őket az iskola fennállásnak ötvenöt éves múltja.

Felvidék Ma (Miriák)