(Fotó: B. Vida Júlia)

A Csallóköz fővárosában egy városi rendelet értelmében április 20-28. között zajlottak a beíratások, vagyis a mai nappal érnek véget. A városban négy magyar tanítási nyelvű alapiskola működik, ahová a mai napig 222 jövendő kiselsőst írattak be.

Ez a szám némileg még változhat, hiszen ma estig pár gyereket még beírathatnak, valamint több gyermek halasztást kap az iskolaéretlenség okán. A jövendő kiselsősök száma a legmagyarabbnak tartott felvidéki városban így valójában csak szeptember első napjaiban lesz végleges.

Sportpálya és tornaterem

A Szabó Gyula Alapiskolába a mai napig 70 gyermeket írattak be, akikhez még esetleg a mai napon „csatlakozhat” egy-két gyermek. Szinte ugyanannyi lesz a kiselsősök száma, mint tavaly (72 gyermek) volt, tudtuk meg az iskola igazgatóhelyettesétől, Haramia Iréntől. A létszámból kitűnik, hogy három osztályt nyithatnak szeptembertől. Természetesen az iskola a keleti lakótelepen továbbra is működteti a pár éve megnyitott kihelyezett osztályát.

„Nagyon szép környezetbe várjuk a gyermekeket, felújított sportpályával, tornateremmel és játszótérrel. Megfelelő testmozgást tudunk biztosítani nekik, amire elkényelmesedett világunkban nagy szükség van. Nemrég teljes felújításon esett át az iskolánk. A belső csinosítás még folyik, de a java munkát már elvégeztük. A folyosóinkat már most a Csallóközt bemutató csodás képek díszítik”– ecsetelte iskolájuk előnyeit az igazgatóhelyettes.

(Fotó: B. Vida Júlia)
Tehetséggondozás

A Vámbéry Ármin Alapiskolába 93 gyermeket írattak be, tudtuk meg igazgatójától, Masszi Jánostól, ami nagyjából ugyanannyi, mint tavaly, vagyis négy osztálynyira való gyereket jelent. Hozzátette azt is, hogy a beíratott gyerekeknek nagyjából a 10 százaléka halasztást kap, vagyis egy évvel később kezdi meg az első osztályt.

Iskolájuk előnyei közül a következőket emelte ki: „Nagyon népszerű az iskolaotthonos programunk, minden osztálynak külön napközije van. Ki kell emelnem a mozgásterápiát, ami immár negyedik éve működik – szakképzett pedagógusok segítségével. Komolyan vesszük a sportot, a tantárgyi versenyeket, egyszóval a tehetséggondozást. Diákjaink kiválóan helyt állnak a kerületi és az országos versenyeken is.”

Szépérzékre való nevelés

Ibolya Olivér, a Kodály Zoltán Alapiskola igazgatója megkeresésünkre úgy tájékoztatott, hogy eddig 44 gyermeket írattak be hozzájuk, de néhány gyermekre még számítanak, hiszen a sokéves gyakorlat azt mutatja, hogy a feledékenyebb szülők az utolsó pillanatra hagyják a beíratást. Két osztály nyitását tervezik.

„Nagyon jól képzett kollektívánk van és az oktatás során nem csupán a fő tantárgyakra helyezzük a hangsúlyt, hanem a képzőművészetre, a zenére és a testnevelésre is. Nemcsak tanítunk, hanem a gyermekeket szépérzékre és egészséges testmozgásra is neveljük” – tájékoztat iskolájuk irányultságáról.

Szóba került az is, hogy a kis falukban sajnos egymás után zárnak be az iskolák, méghozzá a gyermekhiány miatt, s így várhatóan a város iskoláiba is többen fognak járni a környékbeli falvakból. Ibolya Olivér elmondta, egyelőre nem veszik észre, hogy az alsó tagozatba többen jönnének faluról, és igazából annak örülne, ha nem szűnnének meg a kisiskolák.

(Fotó: B. Vida Júlia)
Keresztény lelkület

A Szent János Egyházi Alapiskolába 15-en, vagyis ugyanannyian iratkoztak be az idén, mint tavaly, így szokás szerint egy osztályt nyitnak, tájékoztatott Aranyossy Teodóra igazgatónő.

Az iskola egyedülálló a maga nemében az egész Dunaszerdahelyi járásban, hiszen eddig ez az egyetlen katolikus alapiskola. Az alapvető ismeretek átadásán kívül a keresztény értékrendre nevel, hangsúlyt fektet a hagyományokra és a Biblia ismeretére. Gyermekbarát, családias légkörben zajlik az oktatás a teljesen felújított modern épületben, olvasható abban a tájékozatóban, amit a beíratások apropóján készítettek.

Az iskolában májusban még egy beíratásra sor kerül, mivel szeptembertől egyházi óvodát is nyitnak az intézményben.