A Lévai Református Egyházközség, a felvidéki mentálhigiénés közösség és a Károli Gáspár Református Egyetem vezetői 2015 márciusában írtak alá együttműködési szerződést (Fotó: Felvidék.ma, archív)

A Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsésztudományi Karának Pszichológiai Továbbképző Központja  a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség támogatásával mentálhigiénés szakirányú továbbképzésének újabb évfolyamát hirdeti meg a Felvidéken. A továbbképzés helyszíne a lévai református egyházközség központi épülete.

Mint ismeretes, a Károli Gáspár Református Egyetem a Lévai Református Egyházközséggel és a felvidéki mentálhigiénés közösség vezetőivel 2015 márciusában írtak alá együttműködési szerződést, s ezen év szeptemberében indult el a magyar nyelvű felsőfokú képzés Léván. Az első évfolyam hallgatói januárban fejezik be tanulmányaikat, jelenleg a szakdolgozataikon dolgoznak. A most végzett csoportnak 23 hallgatója van.

Az új évfolyam képzése 2018 februárjában kezdődik. A négy féléves képzés alkalmai félévente ötször két napon, csütörtökön és pénteken lesznek. A lévai továbbképzésen a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsésztudományi Kara  Pszichológiai Intézetének tanárai oktatnak. A továbbképzés szakfelelőse dr. Kiss Paszkál PhD., szakvezetője pedig dr. med. Grezsa Ferenc egyetemi adjunktus. A felvidéki csoport felvételi keretszáma 36 fő.

A jelentkezés feltétele humán szakos főiskolai vagy egyetemi oklevél. „A képzés elsősorban segítő foglalkozású szakembereknek ajánlott, akik rendelkeznek BA, vagy MA szintű végzettséggel. Amennyiben valakinek műszaki területről van felsőfokú diplomája, az is jelentkezhet a képzésre” – tájékoztatta a Felvidék.ma-t Szathmáry Zsuzsanna református lelkész, a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség elnöke, a képzés felvidéki koordinátora.

Szathmáry Zsuzsanna a felvidéki mentálhigiénés közösség vezetője (Fotó: Felvidék.ma, archív)

A Károli Gáspár Egyetem Kárpát-medence-szerte szervez ilyen szakirányú továbbképzéseket. Léva mellett az erdélyi Illyésfalván és a kárpátaljai Beregszászon tart egyetemi továbbképzéseket. Ezzel kapcsolatban a református lelkésznő megjegyezte: „Erősödik és terebélyesedik a Kárpát-medencei Magyar Lelki Segítő Szolgálat elnevezésű szakmai hálózat, melynek fontos célja a határokon átívelő szakmai hálózatépítés. Ugyanakkor a mentálhigiénés szemlélet és életfelfogás terjesztése is a szakembereken keresztül, melynek gyújtópontjában a személyes és közösségi önazonosság vállalása, a lelki egészség megőrzése és előmozdítása, a kapcsolati és magatartáskultúra fejlesztése állnak.”

A képzés során szerzett ismereteket a hallgatók magánéletükben, valamint a hivatásuk során egyaránt hasznosítani tudják. A képzésen megszerezhető szakmai ismeretek, a gyakorlati tudás, az emberközpontú megközelítés elsajátítása a segítő hivatású szakemberek eszköztárát gazdagítja. Hatékonyan szolgálja az egyén, a közösség épülését, szemléletük formálódását – hangsúlyozta Szathmáry Zsuzsanna.

Az egyetemi továbbképzésre november 30-ig lehet jelentkezni. A képzés végén megszerezhető oklevélen  a mentálhigiénés szakember minősítés szerepel. A szakirányú képesítés hazai honosítása folyamatban van, és az a jövőben a továbbképzési kreditpontrendszerbe is beépülhet. A képzés pénzdíjas, a hallgatói költségtérítés 40.000 forint, azaz közel 130 € félévenként, mely magában foglalja a 150 órás önismereti csoportmunka költségeit is – folytatta az ismertetést a koordinátor.

Az egyetemi ismeretátadáson kívül a budapesti felsőfokú oktatási intézmény a mentálhigiénés közösséggel karöltve több szakirányú műhelykonferenciát is szervezett már Léván. A szakmai fórumokra a hallgatók mellett a Felvidék minden tájáról érkeztek érdeklődők. Évente átlagosan egyszer szerveznek műhelykonferenciát a Lévai Református  Egyházközség központjában.

A jelentkezéshez szükséges jelentkezési lap ITT tölthető le.

További információ ITT.