Fotó: RNDr. Holczhei Árpád

A Cornides István Matematika–Fizika Emlékversenyt a komáromi magyar tannyelvű gimnázium egykori és jelenlegi tanárai hívták életre. 2001-ben a Selye János Gimnáziumban a hetvenes évek óta zajló szellemi diákviadalt Kalácska József javaslatára Cornides Istvánról nevezték el Cornides István Matematika–Fizika Emlékversenynek, amelyen évente több felvidéki és magyarországi középiskola diákjai négy kategóriában vesznek részt.

Iskolánk méltó módon ápolja Cornides István emlékét, hiszen egy tantermet is elneveztek róla, és évente versenyt rendezünk emlékére, így Magdi néni, Cornides István özvegye a verseny jutalmazásán kívül a tanév végén évente több tízezer forintos Cornides-ösztöndíjat is adományoz a legjobb gimnazista diáknak.

2018. november 23-án délelőtt 9-től 13 óráig három magyarországi – a Pannonhalmi Bencés Gimnázium, a tatai Eötvös József Gimnázium, a budapesti Szent István Gimnázium – és négy felvidéki középiskola – a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium, az ógyallai Építőipari Szakközépiskola, a komáromi Ipari Szakközépiskola és a Selye János Gimnázium – diákjai törték a fejüket a feladatok megoldásán. A versenyt gimnáziumunk igazgatója, Andruskó Imre nyitotta meg, majd dr. Gál Tibor, fizikus, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem nyugalmazott egyetemi docense Cornides Istvánról, a verseny névadójáról tartott rövid előadást. A példákat matematikából és fizikából iskolánk tanárai, Horváth Katalin és Szabó Endre vezetésével állították össze.

Délután az 1991 óta megrendezett XXVI. Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozóra került sor gimnáziumunk aulájában. Fonód Tibor főszervezőn kívül a megnyitó ünnepségen a két szervező iskola képviseletében Andruskó Imre igazgató és Vetter János, a komáromi Ipari Szakközépiskola igazgatója, a város nevében Stubendek László polgármester köszöntötte a jelenlévőket.

Idén hatodik alkalommal adták át a 2013. augusztus 20-án alapított Oláh György Magyar Matematikai Tehetség Díjat. A felvidéki középiskolai matematikatanár emlékét idéző elismerésben idén Vistan Laura, a kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola egykori diákja részesült, aki jelenleg a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem Természettudományi Karának matematika szakos hallgatója. A díjazottat Tarics Péter, a kuratórium tagja méltatta.

Az idei rendezvény 24 előadásán mintegy 80 érdeklődő vett részt a Kárpát-medence minden tájáról – Szatmárnémeti, Zenta, Pécs, Békéscsaba, Győr, Szeged, Gyula, Kaposvár, Hódmezővásárhely, Budapest, Debrecen, Nagykanizsa, Kassa, Somorja, Dunaszerdahely, Fülek, Ipolyság, Pozsony stb. A találkozó vasárnap ért véget.