…Poros, álmos, mátyusföldi falu… – ezek a verssorok Kossányi Józsefet, iskolánk névadóját, Szentpéter szülöttét idézik. Sok éve már annak, hogy iskolánk felvette e nevet, s mi az óta minden évben tisztelettel adózunk a neves pedagógus és költő emlékének.
Ebben az évben 2010. március 15. és március 21. között tartottuk a Kossányi Józsefre, az 1848-as forradalomra és az iskolák újraindításának 60. évfordulójára emlékező egész hetes rendezvénysorozatunkat.
A Kossányi-hetet RNDr. Bukovszky János, iskolánk igazgatója nyitotta meg az 1848. március 15-i forradalom 162. évfordulója tiszteletére rendezett ünnepi műsor keretében.
A hét további napjai a különböző sportrendezvények jegyében teltek el. Az iskola tanulói részére floorball és tollaslabda-versenyt szerveztek a pedagógusok. Csütörtökön nagyszabású asztalitenisz-tornának adott otthont az iskola tornaterme. A szentpéterieken kívül jelen voltak a környékbeli iskolák is: a perbetei Magyar Tannyelvű Alapiskola, a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola és a marcelházi szlovák tannyelvű alapiskola.
Pénteken diákjaink műveltségüket, tudásukat mérhették össze. Az alsó tagozatos tanulók játékos formában bizonyíthatták ismereteiket, majd könyvtári foglalkozáson vettek részt. Az Okosabb vagy, mint egy ötödikes? című műveltségi vetélkedőbe iskolánk felső tagozatának 4 csapatán kívül bekapcsolódtak az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola, valamint a magyarországi hernádi általános iskola tanulói is.
A kimerítő agytorna után jó szórakozást nyújtott diákjainknak a Kicsi Hang verséneklő együttes, akik kicsik és nagyok tetszését egyaránt elnyerték. A nap további jelentős rendezvénye volt a már hagyományos Kossányi Szavalóverseny. Iskolánk tanulóin kívül itt voltak az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola, a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola és a magyarországi hernádi általános iskola diákjai is.
A péntek este fénypontja a Kis- Duna Menti Rockszínpad Musicalvarázs című előadása volt, melyen részt vett a falu apraja-nagyja, s mindenki kitűnően szórakozott.
A Kossányi-hét keretében iskolánk rajzversenyt is szervezett különböző témakörökben, hogy a legkisebb gyerektől a legnagyobbakig mindenki részt vehessen rajta. E versenybe a hazaiakon kívül bekapcsolódtak a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola és a perbetei Magyar Tannyelvű Alapiskola tanulói is.
Az egész heti rendezvénysorozat kicsúcsosodása a vasárnapi ünnepi műsor volt. Ekkor került sor az új Kossányi-szobor felavatására az iskola épülete előtt, ahol köszöntőt mondott rendezvényünk díszvendége, Kossányi Katalin, a költő lánya, aki édesapja hagyatékának leghívebb ápolója. A hely szellemét és a tanulás fontosságát hangsúlyozta beszédében Szigeti László parlamenti képviselő. Az ünnepség a kultúrházban folytatódott, ahol előbb Bukovszky János, iskolánk igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket, majd Csáky Pál, az MKP elnöke szólt az ünneplő közönséghez. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Jobbágy József, Szentpéter polgármestere, valamint a Kossányi család több tagja is. Ez után felléptek a helyi óvodások, majd az alapiskola irodalmi színpadának lírai játékában gyönyörködhettünk. A rendezvényt a Kis-Duna Menti Rockszínpad verses-zenés műsora zárta.


Dr. Lacza Aranka, a Kossányi József AI és Óvoda pedagógusa