35517

 Nógrád megye kis iskoláiban is gördülékenyen kezdődött az iskolakezdés, a legtöbb iskolában viszont csökkent a gyerekek száma. A szeptember 13-i pedagógussztrájkba itt is bekapcsolódnak.

Az Ipolyi Arnold Alapiskolában hagyományosan ünnepi szentmisével kezdtük a tanévet szeptember 3-án, majd a polgármester úr, a lelkiatya és a szülői szövetség elnöknőjének részvételével zajlott a tanévnyitó. A 13 kis elsőst, valamint a többi diákot és szüleiket az iskola igazgatója, Ing. Molnár Barnabás üdvözölte, s egyben megnyitotta a 2012/2013-as tanévet. „Idén valamelyest csökkent az iskola tanulóinak száma, ugyanis a tavaly ballagó osztály létszáma jóval nagyobb volt a mostani elsősökénél. Az idei tanévben 147 tanuló látogatja az ipolybalogi iskolát” – tájékoztatta a Felvidék.ma-t Németh Ágota.

Az Ipolynyéki Balassi Bálint Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában az ünnepélyes tanévnyitót szeptember 3-án 8.00 órakor tartották. Az ünnepséget a tanulók rövid műsorral vezették be. Az igazgató úr ünnepi beszéde után a polgármester úr is szólt a tanulókhoz, pedagógusokhoz és szülőkhöz. „Mivel júniusban 23 kilencedikestől vettünk búcsút és 10 elsősünk érkezett, így a tanévet 131 gyerekkel kezdtük. Sajnos tanulóink létszámának csökkenése még mindig nem állt meg” – informálta a Felvidék.ma-t Gyurász Szilvia. A tanévnyitó keretén belül került sor az új iskolakapu átadására és felszentelésére.

Szeptember 3-án fél kilenckor szorongó szívecskék dobogtak a Bénai Alapiskola és Óvoda udvarán is. „Már hagyományosan az előző évek vers- és mesemondói kedveskedtek társaiknak előadásukkal. Bátran mondhatom, hiszen van választék -több országos szintű eladóval büszkélkedhetünk” – mondta Laboda Róbert, az iskola igazgatója. Az igazgató köszöntője után a község polgármestere, Csaba István hivatalosan is megnyitotta a 2012-2013-as tanévet. Ebben az évben is szépszámú gyerekcsapatot fogadhatott az intézményük. Béna kis község, de lakossága fiatal, fejlődőképes. „Huszonnyolc iskolással, két összevont osztállyal, napközivel, és egésznapos óvodával kezdjük meg az évet. Nehéz lesz ez a tanév is, tudjuk előre. A múlt évhez képest ugyanis kissé csökkent a tanulók létszáma, s ez mondható el a pedagógusok létszámát illetően is. Elszomorító, hogy állami szinten sem mindig a „fontos” a legfontosabb” – célzott a gondokra az iskolaigazgató. A közelgő pedagógussztrájkkal kapcsolatban így nyilatkozott: „Szeptember 13-án ne struccként viselkedjünk, így lesz alkalmunk megmutatni, hogy egységesek vagyunk. Felelőséggel tartozunk ezzel szüleinknek, gyerekeinknek, tanítványainknak” – mondta Laboda Róbert, a bénai alapiskola és óvoda igazgatója.

A füleki Mocsáry Lajos alapiskola is megnyitotta kapuit a 2012/2013-as tanévre. A tanévnyitó ünnepség a himnusszal kezdődött, majd Csík Adrián, 3.A osztályos tanuló szavalatával folytatódott. Az iskola igazgatója Simko István üdvözölte a megjelent diákokat és szülőket majd bemutatta a városi hivatal meghívott vendégét – Estefán László mérnök urat. A továbbiakban az iskola igazgató helyettese Kotlár Ildikó ünnepi beszéde hangzott el. Majd információk hangoztak el a szülők és a tanulók számára az iskola kezdéssel kapcsolatba. “Iskolánkat 264 tanuló látogatja 15 osztályban. A szociális hátrányú tanulók létszáma 141, mivel ez több mint az 50 %-a a tanulóknak, ezért az ebéd minden tanuló részére ingyenes. Az iskola épülete az utóbbi hetekben bizonyos mértékben új arculatot kapott – javítva és festve lett az épület eleje, valamint 6 osztályt sikerült a szülők és az iskola hozzájárulásával kifesteni. Szeptemberben indul iskolánkon egy nemzetközi pályázat, amely a halmozottan hátrányos helyzetű roma gyerekek egész napos oktatását biztosítja. A pályázatnak köszönhetően olyan taneszközökre, technikai felszerelésre sikerült szert tennünk, melyek segítségével diákjaink tanulmányainak a hatékonyságát sikerül serkenteni és változatosabbá tenni. Tehát 2012 szeptemberétől újult erővel kezdődhet a tanítás, valamint a  pályázat megvalósítása” – tájékoztatták portálunkat a füleki iskolából.

Felvidék.ma