45470

Hagyományteremtő szándékkal szentelték április 25-ét a lévai Czeglédi Péter Református Gimnáziumban a kultúrának.
Az ötlet még tavaly ősszel született. Több éve tartanak Tudomány és Technika Napot, a jelenlegi tanév őszén is meg volt tartva, most tavasszal pedig a Művészet és Kultúra Napját szervezte meg az iskolavezetés. Kluch János igazgató úr elmondása szerint tulajdonképpen a diákok igényei alapján jött létre a rendezvény. A cél az, hogy segítsék a diákok önkifejezését, neveljék őket igényességre, jó ízlésre, kultúrával erősítsék identitásukat. Ez egyébként a hétköznapi életben, mindennapos munkában is folyik, ez a nap, ennek a folyamatnak csak a betetőzése volt. Igényes műsort, színvonalas szereplőket azonban költséges meghívni, ezért a szülői szövetség pályázott – sikerrel. Így kombináltak – és a jövőben is ez a szándék – , hogy legyen saját program is, ének, zene, vers- és prózamondás, képzőművészet, kézművesség stb., tehát legyen mindig helyi előadó és legyen vendégművész fellépő is.
Az elején Márai Sándor Füveskönyvének kultúráról szóló idézeteiből merítettek a diákok majd a Gaudium műsora következett. Nagytiszteletű Kassai Gyula lelkész úr tartalmas előadásban értekezett a reformátusság mibenlétéről, identitásról, kitartásról illetve Czeglédi Péter gályarab hányatott sorsáról. A diákönkormányzat értékelte a kézműves alkotásokat, rajzokat, majd pedig a Comenius projekt résztvevői meséltek németországi útjukról. A nap betetőzéseként pedig a Kicsi Hang együttes adott gyönyörű koncertet. A zenekar felvételeit rendszeresen hallgatják, használják az irodalom órákon, a gyerekek szeretik őket, és a mostani élő bemutatkozásból is valóban nagyon jó hangulatú, sikeres koncert kerekedett.
Kiss Beáta tanárnő elmondta: diákjaink rendszeres résztvevői különböző kulturális alkalmaknak, legközelebb például az Egyházmegyei Majálison lépnek fel május elsején, Vámosladányban. Az otthoni, iskolán belüli fellépésre ugyanolyan lelkesen és becsületesen készülnek. Bízunk benne, hogy a mostani kezdeményezés meghonosodik iskolánk falai közt, és évről évre egyre jobb, tartalmasabb Művészet és Kultúra Napját szervezhetünk diákjainknak, szüleiknek, vendégeinknek.

(A képek kattintással nagyíthatók!)
45470a45470b45470c

Wirth Jenő/Felvidék.ma