Üzletemberek szakmai műhelye Rimaszombatban (Fotó: Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

Második állomásához érkezett Rimaszombatban az Alternatív környezetvédelmi megoldások fóruma, illetve az üzletemberek erre a témára épülő találkozója.

A Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. és a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. által szervezett konferenciára november 10-én került sor a gömöri városban, a Tátra Szállóban. A következő állomások Érsekújvárott és Dunaszerdahelyen lesznek. Olyan magyar cégek technológiáival és tapasztalataival ismerkedhetnek meg a résztvevők, amelyek komplex megoldásokat nyújthatnak akár a helyi hulladékgazdálkodási vagy szennyvízkezelési igényekre, problémákra is.

Süveges-Szabó László, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. (MNKH) projektkoordinációs igazgatója elmondta, hogy a céljuk a magas hozzáadott értékű, nemzetközi szempontból is versenyképes termékeket és szolgáltatásokat előállító magyar kis- és középvállalkozások exporttevékenysége bővülésének az elősegítése. Összekapcsolják a keresletet a kínálattal, s potenciális üzleti lehetőségeket aknáznak ki. Mindezt a céges megkeresések egyedi kezelésével, közvetlen találkozások, kiállítások, üzleti fórumok megvalósításával, közreműködőként konferenciák szervezésével biztosítják. A regionális képviseleti irodáknak köszönhetően napi szintű kapcsolatot alakítanak ki a vállalkozások, önkormányzatok képviselői között.

Süveges László (Fotó: Homoly Erzsó/Felvidék.ma)
Süveges-Szabó László (Fotó: Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

„A mai találkozón számot adtunk arról, hogy Magyarország milyen alternatív környezetvédelmi megoldásokkal szolgál. Az itt bemutatott vállalkozók számára szeretnénk partnereket találni” – mondta Süveges-Szabó László.

Hanyus Erik, az MNKH rimaszombati regionális irodájának vezetője a Felvidék.ma-nak elmondta, a találkozón sikerült felvázolni, hogy milyen ma Magyarországon, illetve Szlovákiában a hulladékgazdálkodási szakmai terület. Mint megtudtuk, az összejövetelen konkrét kétoldalú tárgyalásokra is sor került.

Nagy volt az érdeklődés a szennyvíziszap-égető kazán vagy az energianád-ültetvények iránt. Ugyanakkor a kompakt szennyvíztisztító berendezések, az újszerű hulladékszállító gépek, a gumiabroncs újrahasznosításban a nagynyomású vízsugaras eljárás is elnyerte a résztvevők tetszését. A szakmai előadásokat a Mirehuköz Kft., az Arundo Cellulóz Farming Kft., a Seres Gépipari és Kereskedelmi Kft., a KISS Cégcsoport, a Morvai Kazán Kft. és az AQUAJET Zrt. vezetői tartották.

Hanyus Erik
Hanyus Erik, az MNKH rimaszombati regionális irodájának vezetője (Fotó: Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

Az érdeklődő vállalkozók mellett több település polgármestere is részt vett a tanácskozáson, melyet megtisztelt jelenlétével Szénási Lajos, Magyarország Kassai Főkonzulátusának gazdasági attaséja is. Šimko József, Rimaszombat polgármestere is üdvözölte a konferenciát. Hangsúlyozta, hogy a város igyekszik az adott törvényeket maradéktalanul betartani, s minden téren kihasználni azokat a lehetőségeket, amelyek segítik a helyi környezetvédelmet, hogy a gyerekeiknek, unokáiknak egy élhető várost tudjanak biztosítani.
„Nem vagyunk könnyű helyzetben, hiszen nagy teher nehezedik minden szinten városunkra, az önkormányzatra, minimális költségvetésből kell a maximumot kihozni. A szelektív hulladékgyűjtés mellett szeptembertől már a biohulladék külön gyűjtését is megoldottuk Rimaszombatban” – mondta Šimko József.

Hozzátette, már elkezdték a Városkert revitalizálását is, amelyet összekapcsolnak az egykori városi stranddal, így lehetőséget biztosítanak majd arra, hogy polgáraik egész évben kellemes környezetben kapcsolódhassanak ki.

A résztvevők egy csoportja (Fotó: Homoly Erzsó/Felvidék.ma)
A résztvevők egy csoportja (Fotó: Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

„Örülök, hogy itt is megrendezték ezt a konferenciát. Városunk nyitott az új környezetvédelmi kezdeményezésekre, főleg azokra, amelyekkel egyúttal új munkahelyeket tudnánk létesíteni, s amelyek segítik a hulladék, mint energiaforrás helyi felhasználását. Bízom benne, hogy az itt elhangzottakból városunk is profitál majd” – tette hozzá.

Mindannyian kiemelték, örvendetes, hogy a napokban életbe lépett a párizsi klímaegyezmény, amelynek célja, hogy a kötelezettséget vállaló 195 ország a Föld légkörének felmelegedését 2 Celsius-fok alatt tartsa az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytassa az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen.