Fenes Iván már gazdag tapasztalatokkal rendelkezik a megyei munkát illetően (Fotó: B. Vida Júlia)

Fenes Iván huszonnégy éve Bős polgármestere, nyolc éve Nagyszombat megye képviselője és csaknem egy éve az MKP dunaszerdahelyi járási elnöke. Nem könnyű vele összehozni egy találkozót, különösen mostanság nem, amikor teljes gőzzel zajlik a megyei választások kampánya, Bősön pedig a vadonatúj körforgalom átadására készülnek. A beszélgetésre is onnan érkezik, mert mint mondja, szeretné, ha a város új nevezetessége valóban mutatós lenne.

„A körforgalom beruházási értéke 380 ezer euró, amire a megrendelést Nagyszombat megye önkormányzata nyújtotta be, s természetesen partner volt ebben városunk önkormányzata is. Mi készítettük elő a projektdokumentációt. Örülünk annak, hogy megvalósult ez a régóta dédelgetett álmunk. A hivatalos átadásra pénteken kerül sor, de már jó pár napja használják az autósok, és úgy néz ki, beválik. Kissé szokatlan formájú, piskóta- vagy nyolcas alakú, aminek az az oka, hogy egy szabályos kör nem fért volna el a központi útkereszteződésben. Megépítésekor gondoltunk a kerékpárosok és a gyalogosok biztonságára is. Most finiselünk a parkosítással, a közepére pedig városunk címere fog kerülni” – avat be a körforgalom „történetébe”.

A vadonatúj, virágos körforgalom (Fotó: B. Vida Júlia)

Ez a közlekedést biztonságosabbá tevő beruházás egyúttal az öt és fél ezer lakosú Bős várossá válásának egyik mérföldköve is, hiszen mindössze bő másfél éve, hogy elnyerték ezt a rangot. Azóta rengeteg beruházás kezdődött, mindenütt építkeznek, s magánvállalkozók is kedvet kaptak, hogy éppen itt fektessenek be.

A várossá válás sok befektetést hozott és igényel

„A millecentenáriumi emlékoszlop közelségében lévő régi saroképületet, ahol a Csemadok is működött, lebontottuk és a helyén egy többfunkciós épület lesz, az alsó szinten üzletsorral, felette két szinten bérlakások, a tetőtérben pedig öröklakások. Az emlékoszlop másik oldalán, a Csiliz partján építünk egy Csemadok székházat, s ha minden jól alakul, akkor azt a jövő évi Csemadok ünnepély alkalmából át is adjuk. Szép tágas épületet tervezünk, terasszal a Csiliz part felé és a tetőtere is úgy lesz kialakítva, hogy ott akár vendégeket is el lehessen szállásolni” – meséli nem kis örömmel, hiszen a Csemadok, a magyar kultúra mindig is a szívügye volt.

A Kárpát-medencei óvodafejlesztési programban 88 millió forintot pályáztak meg, amit a Temető utcai óvoda felújítására fordítanak, pontosabban a tető szigetelésére, a nyílászárók cseréjére és az óvodabelső rendbetételére. A külső szigetelésre és a vakolatra pedig a későbbiekben keresnek forrásokat. A Komenský utcai magyar és szlovák óvodára 370 ezer eurót fognak elkölteni, amiből 350 ezret pályázaton nyertek. Így be tudják fejezni az óvoda teljes rekonstrukcióját. Ennek részeként két új tantermet alakítanak ki a ma már használaton kívül lévő helyiségekből, ahol a jövőben bölcsődét kívánnak nyitni, mivel igény mutatkozik rá.

Bősön sok helyütt építkeznek (Fotó: B. Vida Júlia)

Az iskola mellett tizenkilenc bérlakás építése folyik, elsősorban a pedagógusoknak és a fiatal házasoknak. Negyven új parkolóhelyet is kialakítottak, ami az iskolát szolgálja, és az iskola főbejáratát is átalakítják, mivel egyre több környékbeli településről íratják hozzájuk a gyermekeket. A 320 gyermekkel működő magyar iskola az utóbbi években teljesen megújult, a szlovák iskolát pedig több lépcsőben, ahogy a támogatásokhoz jutnak, teszik rendbe. Az iskolák melletti új műfüves multifunkciós pályát tanítási időben a gyerekek használják, azon túl pedig a sportkedvelők.

„Amire nagyon büszke vagyok, az a templomunk teljes felújítása – kívül és belül. Több mint 100 ezer eurót emésztett fel, de olyan állapotba hoztuk, hogy évtizedekig nem lesz vele gond. Felszentelésére december 17-én kerül sor” – folytatja a nagyobb beruházások felsorolását. A sort azzal zárja, hogy a jövőben a turizmus fejlesztésére szeretnének ráerősíteni és a Duna közelségét is jobban ki szeretnék használni.

„Ütőképes csapatot alkotunk”

Fenes Iván a 8-as számmal indul a megyei listán. Jelenleg Nagyszombat megye 40 képviselőjéből 12 magyar, akik az elmúlt négy évben is el tudták érni, amit szerettek volna.

„A két járás, a Dunaszerdahelyi és a Galántai, lakossága nagyjából a megye lakosságának a 40 százalékát teszi ki. S mi mindig azt próbáltuk megoldani, hogy a beruházásokból és a fejlesztésekből a 40 százalékot tudjuk idehozni. Sikerült. Sokan számon kérték tőlünk, hogy semmit sem tettünk a mezőgazdaságért, de nem is volt rá módunk, hiszen arra nincsenek kompetenciáink. Tettünk és teszünk viszont a szociális intézményeinkért, középiskoláinkért és kulturális intézményeinkért. Nem mellesleg 1000 embernek ad munkát a megye, csupán a két említett járásunkban. Csak néhány példát említenék a megyei beruházásokra: a vidékfejlesztési szakközépiskola teljesen modern új konyhát kapott, a magyar gimnázium homlokzatcseréje most zajlott. A Csallóközi Múzeumban, a Sárga kastélyban most ér véget a nyílászárók cseréje és rengeteg útszakaszra került új aszfaltszőnyeg. Kerékpárutak csak a mi két járásunkban épülnek a megyén belül, ami annak az eredménye, hogy ott vagyunk a megyei önkormányzatban” – summázza a megyei önkormányzatban végzett munka lényegét Fenes Iván.

Mivel az MKP járási elnöke is, a kampányról szólva elmondja, összesen 42 járási településre látogatnak el, naponta sokszor két helyre is, hogy ott a helyieknek bemutatkozhassanak és a programjukat is ismertessék. Ez a kampánykörút szerinte felér egy jó kis csapatépítéssel is. Úgy látja, az emberek nagyon is tisztában vannak a megye kompetenciáit illetően, nem véletlenül tesznek fel olyan kérdést például, hogy a faluban lévő megyei úttal mi lesz, várható-e felújítása.

„Nekünk egy olyan csapatunk van, amelyben mind a négy város és a nagyközségek képviseltetik magukat, polgármesterek, alpolgármesterek vannak köztünk, de közgazdász és pedagógus is akad. Közülük négyen már jelenleg is megyei képviselők. S ha még hozzávesszük a megyefőnök-jelöltünket, Berényi Józsefet is, akkor egy igazán ütőképes csapatot alkotunk. Bízunk abban, hogy a választók bizalmat szavaznak nekünk november 4-én, hiszen mi a jövőben is mindent meg fogunk tenni azért, hogy a 40 százaléknyi befektetést idehozzuk a járásainkba és a jövőben a kétnyelvűség érvényesítésére is nagyobb figyelmet kívánunk szentelni. Az, hogy Kodály Zoltánnak Nagyszombatban kétnyelvű emléktáblája lett, nem kis bravúr” – mondja befejezésül Fenes Iván.