Gábor Emese Pósa Lajosról mesélt a Palóc Világtalálkozón
Gábor Emese Pósa Lajosról a harmadik találkozón (Fotó: Beke Beáta/Felvidék.ma)

2013-ban szervezte meg a Tar Lőrinc Baráti Kör és Közhasznú Egyesület, valamint társszervezői első alkalommal a palócoknak találkozási lehetőséget nyújtó Palóc Világtalálkozót. Négy év múlva rekordot állítottak fel, a rákövetkező év azonban szervezési szempontból nehéznek bizonyult.

A rangos rendezvény célja a Felvidéken, valamint Magyarországon Pest, Heves, Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében élő palócok, a trianoni békeszerződéssel kettévágott Palócföldön élők összefogása, a palóc és palócföldi értékek bemutatása.

A palócoknak gazdag a dal-, a monda- és a mesekincsük, a viseletük, és a tájszólás is összeköti őket. Négy alkalommal a Gyürky-Solymossy kastély adott otthont a menet közben délvidékiekkel is kiegészült eseménynek.

2017-ben helyszín hiánya miatt elmaradt a találkozó. Helyette hiánypótló rendezvényként konferenciát, majd szikragyújtó napot szerveztek.

A palócok fája (Fotó: Beke Beáta/Felvidék.ma)

„Tavaly a szikragyújtó napon tettem egy ígéretet az ott megjelenteknek, hogy nem hagyjuk veszni ezt a méltán többre érdemes rendezvényt, s lehetőségeink figyelembe vételével idén Cserháthalápon, Palócország szívében rendezzük meg a világtalálkozót! Gazdag kultúránk, ősi hagyományaink és palóc tradícióink nem engedjük veszni, mert míg “magyarnak lenni büszke gyönyörűség”, addig “palócnak lenni kegyelmi állapot”, s mi palócok ragaszkodunk ezen állapotunkhoz! A rendezvényre minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk! Kérünk mindenkit, megosztásával segítse az Érdeklődők minél szélesebb körben való tájékoztatását” – olvashatjuk a szervezők nevében, Dócs Dávid Cserháthaláp polgármester sorait a rendezvény facebookon esményében.

Új otthonra lelt a rangos rendezvény

„A tavalyi hiánypótló rendezvények eredménye, hogy idén van helyszín. Nagyon örülünk, hogy Cserháthaláp község, amely az elmúlt évben leendő rendezőként vett részt a szikragyújtó napunkon, végül otthonává fogadta a helyet kereső eseményt” – tudtuk meg Berze Mariannától, a Tar Lőrinc Baráti Kör és Közhasznú Egyesület titkárától, akit az idei helyszínről és programokról faggattunk:

Milyen az új helyszín?

Cserháthaláp Észak-Magyarországon, Nógrád megyében, a Palócföld szívében található, a Cserhátra jellemző lankás dombokkal koszorúzva. Legközelebbi városunk Balassagyarmat, mely egykor megyeszékhely volt, a településünktől mindössze 12 km-re helyezkedik el. A főváros is elérhető távolságra fekszik, mintegy 75 km-re, de a festőien szép Duna-kanyar is csak 50 km tőlünk. Kis falunkat négy szomszéd település fogja közre, melyekkel igyekszünk jószomszédi viszonyt fenntartani. Cserháthaláp összterülete 1047 ha, melyből 10 hektárt a falu foglal el. A Fekete-víz nevű patak szeli ketté a települést, szalagként díszítve dimbes-dombos táját, majd megfáradva az Ipolyba torkollik.

A magyarországi és felvidéki településeken kívül az egyetlen délvidéki község palóc lakosai (Fotó: Beke Beáta/Felvidék.ma)

Egy év kihagyás után milyen érdeklődésre számítanak, hiszen már közzétették felhívásukat a rendezvényre, milyenek a visszajelzések?

Eddig közel 50 településről jelezték részvételi szándékukat a palóc kultúrával foglalkozó előadók, csoportok. De a jelentkezési határidőnk még nem zárult le, április 30-ig lehet jelentkezni az űrlap kitöltésével. Sok csoportról tudunk, hogy jelentkezni fognak, így a létszám még kialakulóban van.

Ötödik alkalommal augusztus első hétvégéjén szervezik meg a találkozót, milyen programmal, újdonsággal készülnek?

Augusztus 3-án, a pénteki napon megnyitjuk a rendezvényt és a már nagyon várt, palóc alkotók munkáiból álló kiállításunkat. Előadásokra, fiatal fellépőkre számíthatnak az érdeklődők. Meggyújtjuk a Palócok Tüzét is.

Augusztus 4-én, szombaton íjászaink össztüze, lovasaink, a Palóc Virtus tüzes ostor bemutatójával, valamint a 100 tagú Palóc Ifi és Gyermekdalkör fellépése után huszári felvezetéssel nyitja meg a szervezőség az V. Palóc Világtalálkozót. Az ünnepélyes megnyitón adjuk át a Szeder Fábián-díjunkat, közben elindul az Íz-lelő gasztronómiai versenyünk, és a „Kékpántlika” népdal- és népmesemondó versenyünk is. A nap folyamán bemutatkoznak a néptánc csoportok, népi énekesek. A bemutatókat egy rövid időre a Palóc Lakodalmas szakítja meg. Az esti órákban népdalokat feldolgozó zenekarok szerepelnek majd, amelyeket már ismer, és nagyon szeret a közönségünk, majd táncházzal zárjuk a napot.

Augusztus 5-én, vasárnap a reggeli mise után együtt, karavánban haladva, élő hídként vonulunk át Ipolybalogra, a Korona ünnepre. Ezzel is rávilágítva összetartozásunk fontosságára.

2016-ban táncolt a sok palóc (Fotó: Beke Beáta/Felvidék.ma)

A találkozót támogatásból, illetve nyertes pályázatból fogják megszervezni, vagy ismét önerőből?

Úgy látszik, ismét önerőből kell megpróbálni. Nem sikerült pályázatot nyerni a rendezvény költségeinek finanszírozására, ezért is keresünk támogatókat, akik szívügyüknek tartják a palócság összefogását, a palóc kultúra megismertetését.