Közösségépítés és a család szentsége fontos az egyházi vezetők számára (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Alig egy hete kezdődött el a gyermekek számára a megérdemelt nyári szünidő, a vakáció, mely egyben a táborozás időszaka is. Az egyházi gyülekezetek felekezeti hovatartozástól függetlenül számtalan tábort és egyéb családi alkalmat szerveznek a nyár folyamán. A megszólaltatott lelki vezetők egybehangzóan hangsúlyozták a hiten alapuló közösségépítés fontosságát, valamint a családi értéket megerősítését.

A Felvidék.ma a VI. Martosi Szabadegyetemen kérdezte Fazekas Lászlót, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökét, Kiss Róbert komáromi római katolikus esperest, püspöki helynököt, illetve Lépes Lóránt atyát, a Mária Rádió műsorigazgatóját a nyári közösségépítő alkalmakról.

Nyitott szemmel Isten csodáit is megláthatjuk

„Az egyházunkon belül már hosszú évek óta szervezünk táborokat. Ez olyan közösségépítés, mely nem kimondottan a gyülekezet belterületén zajlik, hanem kint a természetben” – kezdte a Felvidék.ma tájékoztatását Fazekas László református püspök. Mint elmondta, már megkezdődtek a nyári táborok. Július első hetében Balaton körüli kerékpártúrát szervezett a komáromi református egyházközség. Ezen harminckét fiatal vett részt.  E héten pedig Balatonalmádiban szerveznek angol nyelvi tábort, melyen ausztriai, magyarországi és felvidéki táborlakók vesznek részt. Mint a püspök úr kifejtette: „Angol nyelven folyik a társalgás, a bibliai történetek mesélése. Közös énekléssel, szórakozással és sportolási lehetőséggel próbálunk közösséget teremteni.”

Ft. Fazekas László, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Mindamellett a nyár folyamán Bakonybélen megrendezésre kerül a gyülekezeti hét, ahová az egyházközség családjait várják. A komáromi gyülekezeten kívül természetesen a teljes egyházra vonatkozóan is szólt a püspök úr. Ezzel kapcsolatban kifejtette: „Mindenképpen fontosnak tarjuk az egyházunk területén a közösségépítő táborok szervezését. A hitünk megéléséhez hozzátartozik a közösség, a táborok tartalmat adnak a nyári időszaknak. Lényeg, hogy Istennel együtt vagyunk, egymást megismerve közösséget építünk.”

„A nyári időszakot használjuk ki a pihenésre, járjunk nyitott szemmel, s nézzük meg, hogy Isten milyen csodálatos környezetbe helyezett el minket! Milyen csodálatos a természet, s az az idő, melyet a családunkkal tölthetünk el” – mondta végezetül Ft. Fazekas László püspök.

Plébánia és családi táborok

Kiss Róbert esperes, püspöki helynök portálunknak elmondta, a katolikus egyházon belül jelenleg is folyik az ifjúsági vezetőképzés. Ennek célja a fiatalok felkészítése a kiscsoportok foglalkoztatására, illetve annak vezetésére. Július első hetében Komárom adott otthont ennek a tábornak. Az egyhetes alkalmon több mint száz táborlakó vett részt az alsó tagozatostól a középiskolásig. A középiskolás fiatalok a táborban segítik a felnőttek munkáját.

Kiss Róbert római katolikus esperes, püspöki helynök (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

„A nyár folyamán családos tábort szervezünk Planinkán, ebben az évben a dunaszerdahelyi katolikus közösség szervezi meg az alkalmat” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak a püspöki helynök. A kispapok a ministránsok számára szerveznek táborokat két turnusban.  Emellett bátorítjuk a hitoktatókat, hogy az egyes plébániaközösségekben napközis táborokat szervezzenek – fogalmazott az esperes. Mint megjegyezte, ez a fajta táborozási lehetőség nem nagyon elterjedt tájainkon. Legtöbbször a plébánia udvarán várják a táborozókat különféle foglalkozásokkal és érdekes programokkal.

Családok éve a Mária Rádióban is

A Mária Rádió is készül a nyári időszakra, valamint a meghirdetett programévre is. „Magyarország erre az évre meghirdette a családok évét, a Mária Rádió csatlakozott a kezdeményezéshez. Ez alkalomból két műsorsávot indított, egy délelőttit és egy délutánit. Ez a műsorsáv kimondottan a családdal foglalkozik” – hangsúlyozta Lépes Lóránt atya, a Mária Rádió műsorigazgatója.

Fr. Lépes Lóránt, a Mária Rádió műsorigazgatója (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Mint hozzátette, a műsorba különböző csoportosulások képviselőit és szakembereket hívnak meg, akik a családdal kapcsolatos adott témában adnak tanácsot a hallgatóknak. Ez a műsorsáv egész évben működik nagy sikerrel – mondta Lépes Lóránt atya.

„A család fontos számunkra, hiszen amilyen a család, olyan a társadalmunk is. Egészséges családdal a társadalmunk is egészséges lesz. A nyári időszak a pihenés ideje, ezt használjuk ki arra is, hogy erősítsük a családon belüli kapcsolatokat” – fogalmazott a műsorigazgató.