Felsorakozás a farnadi focipályán (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

A felvidéki Jópásztor Alapítvány, a Pázmaneum Társulás és a Farnadi Katolikus Egyházközség szervezésében május első napján, tizenharmadik alkalommal rendezték meg a felvidéki ministránsok focitornáját.

A Lévai járás kisközségébe, Farnadra, 230 vendég érkezett a Felvidék tizenkilenc helységéből a rangos, évente megszervezett rendezvényre.

Szentmisével kezdődött a program a Szent Péter és Pál tiszteletére emelt templomban, melynek főcelebránsa Durčo Zoltán püspöki helynök volt. A szentbeszédet Gál Péter diakónus mondta. Beszélt a labdarúgók védőszentjéről, Szent Luigiról, azaz ­Aloisius Scrosoppiról, aki Néri Szent Fülöp lelki fiaként segítette a legszegényebb gyerekeket, az árvákat, az elesetteket.

Összegyűjtve őket megmutatta nekik azt, miként lehet a játék, a sport és a szórakozás közben keresni és szolgálni Istent.

Az olasz szent 2010-ben lett a futballjátékosok és a focidrukkerek védőszentje.

Szentmisével kezdődött a 13. Felvidéki Ministráns Focinap (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

Péter atya arra buzdította a ministránsokat, hogy legyenek sportszerűek, kitartóak, céltudatosak, hiszen a sport, a foci különösen fontos a gyermekek, a fiatalok életében. Önfegyelemre, empátiára nevel, és tükrözi a lelki életet, a lelkivilágot. Szólt a szülőkhöz is, hogy legyenek példaképek gyermekeik számára a sport és a kereszténység tükrében, és együtt haladjanak a mennyek országa felé, szem előtt tartva Szent Luigi mottóját:

„Mindent Krisztusért teszek!”

Ft. Farkas Zsolt, a Jópásztor Alapítvány elnöke meghívta a ministránsokat a VIII. Ministráns Olimpiára, mely augusztus 7-e és 10-e között kerül megrendezésre Szőgyénben. Ft. Karaffa János, a Pázmaneum elnöke Jan-Claude Hollerich luxemburgi érsek üzenetét tolmácsolta, aki az Európai Unió Püspöki Konferencia Bizottság elnöke, s hajdan a pasztorációjában ministránsokkal foglalkozott, így a mai napig szeretettel figyeli működésüket. Áldását küldte a felvidéki ministránsoknak, sok örömet kívánva a sportjátékhoz.

Mozzanat az egyik mérkőzésről (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

A Pázmaneum meghirdette az „Isten, áldd meg a magyart!” elnevezésű felvidéki imakilencedet, melynek folyamán kilenc alkalommal imádkoznak különböző helyszíneken, más-más egyházközségben a magyar nemzet lelki megújhodásáért és eléneklik nemzeti imádságunkat, a Himnuszt.  Erre az örömteli eseményre, valamint a közelgő Komáromi Imanapra hívta meg János atya a hívő közösséget.

A szentmisét követően a focipályára vonult a 180 ministráns, hogy megmérettessék játékban, fegyelemben, keresztény viselkedésben. Huszonkét lelkiatya kísérte figyelemmel a mérkőzéseket, valamint hitoktatók, szülők és az egyházközség segítői, szervezői. Napközben meglátogatta az eseményt Viliam Judák nyitrai püspök is, aki örömteli mérkőzést kívánt a ministránsoknak, és emléklapot hozott minden résztvevő számára.

A ministránsok korosztályok szerint három csoportban mérkőztek, összesen huszonhét csapat. A lelkiatyák is megmérettettek, a Vatikán csapat színeiben játszottak a Nagyok csapataival. A nap folyamán hatvannégy mérkőzésen 213 gólöröm született.

A vándorkupák sorsa a következőképpen alakult: a Kicsik csoportjában a Nagymácséd A csapata, a Közép csoportban Csúz egyházközség csapata, míg a Nagyok csoportban Zsitvabesenyő csapata  vihette haza az első helyezettnek járó kupát. A Brenner János-kupát, melyet a legjobb gólarány győztese őriz a jövő nyári focitornáig, Nagymácséd A csapata nyerte. Ők egyben belépőt nyertek a DAC egy hazai bajnoki mérkőzésére.

Viliam Judák nyitrai püspök a pályán (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

A résztvevők közöl senki sem ment haza üres kézzel. Mindenki kapott ajándékot, ebédre finom gulyást, palacsintát és más édességet. A rendezvény házigazdája ft. Sárai Attila volt, a szervezés és a lebonyolítás gördülékenysége, miként minden évben, ezúton is Farkas Emese rátermettségét dicsérte. Imával, áldással és a Himnusz éneklésével ért véget a 13. Felvidéki Ministráns Focinap.

A rendezvény támogatója a magyar kormány, a Jópásztor Alapítvány, a Pázmaneum Társulás, dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök, a rendezvény védnöke Farnad Község Önkormányzata, a Farnadi Alapiskola, a farnadi, a nagyölvedi és a más egyházközségek tagjai és magánszemélyek voltak.