A naszvadi termálfürdő (Fotó: Miriák Ferenc/Felvidék.ma)

Július 26-án valóra vált a naszvadiak régóta dédelgetett álma: megnyílhat a községi beruházással épült helyi termálfürdő és üdülőközpont.

Az ünnepélyes megnyitó előtt az érdeklődők bejárhatták a fürdőt, s közben hallgathatták a komáromi Memória Társulat nosztalgia zenekar élő zenéjét, majd a dunaszerdahelyi táncosok bemutatóját követően Balogh Rebeka, az iskolaügyi és kulturális bizottság tagja köszöntötte a Szlovák Parlament alelnökét, (Bugár Béla), Nyitra megye alelnökét, Csenger Tibort, a magyarországi testvértelepülés polgármesterét, valamint a kivitelező vállalat képviselőit, a régió polgármestereit és az érdeklődőket.

„Tizenhárom alkalmazottal indulunk, a fürdő kapacitása májustól szeptemberig 1130 személy, októbertől áprilisig 179 személy” – tudatta Vrábel Krisztián, a Thermál Naszvad igazgatója. Elmondta,

a termálfürdő naponta délelőtt fél tíztől este nyolc óráig tart majd nyitva.

A belső kabinokban 179 személy öltözhet egyszerre, száz főt befogadó étterem és a nyári szezonban három büfé áll a vendégek rendelkezésére. Vannak kétórás, négyórás és egész napos belépőjegyeink, amelyeket év végéig akciós áron kínálunk. Így a legdrágább belépőjegy, egy egész napos felnőtt belépő 8 euró 50 cent helyett 7 euróba, a legolcsóbb, egy nyugdíjas kétórás belépőjegy pedig 2 euró 50 centbe kerül. A családoknak, két felnőtt, illetve egy 4-15 éves gyermek részére kedvezménnyel 15 euró a napi belépő, a gyermekeknek négyéves korig a belépés ingyenes.

Az ünnepélyes szalagátvágás (Fotó: Miriák Ferenc/Felvidék.ma)

A fürdő három egész évben üzemelő medencével rendelkezik. Egy élmény- és egy ülőmedencével, amelyekben 38-39 fokos a víz hőmérséklete. Az ülőmedencébe beépítettek még egy medencét, amelyben a 62 fokon feltörő termálvizet 39-40 fokra hűtik. Van egy 18 Celsius fokos hideg vizes medence, amelyben lehűthetik magukat a fürdővendégek. A gyermekmedencét az előírások szerint elkerítették a többi medencétől, a medence partján játszótér és szezonális ugrálóvár áll, a falra gyermekrajzokat festettek. A termálfürdő parkolójában 99 személyautó és három autóbusz fér el.

„A település első említése – Naswod formában – 1269-ből való, tehát ebben az évben ünnepeljük településünk 750 éves évfordulóját, amelyet méltóképpen szeretnénk megünnepelni.

A falu 2019. év költségvetésének összeállításánál külön figyelmet fordítottunk arra, hogy ezt a jeles évfordulót több programsorozattal megünnepeljük. Egyike a termálfürdő átadása” – mondta Molnár Zoltán polgármester.

A mintegy négymillió euró értékű beruházás teljes mértékben a község tulajdona, a fürdő működtetése pedig a település által alapított kft. feladata.

„Jelenleg nem egész 5 hektáron építettük ki a turisztikai létesítményt, a fennmaradó területet a 48 hektárból folyamatosan szeretnénk bővíteni, a jövőben további medencékkel és szolgáltatásokkal, esetleg egy autókempinggel is kiegészül a jelenlegi létesítmény.

Haris József volt polgármester visszaemlékező beszéde (Fotó: Miriák Ferenc/Felvidék.ma)

Az elmúlt választási ciklusban már úgy nézett ki, hogy a végén lezárul a fürdő ügye, amit nagyon kívántam volna elődömnek, Haris Józsefnek, aki harmincnyolc évig állt a községünk élén. Sajnos, technikai okokból nem jött össze a fürdő beüzemelése, az átadás átcsúszott az én megbízatási időszakomra, de Haris Józsefnek nagyon nagy érdemei vannak ebben. Ugyancsak szeretném megköszönni a községi hivatal építésügyi és beruházási vezetőjének Ondrej Šubának a munkáját” – mondta ünnepi köszöntőjében a naszvadi polgármester.

Haris József beszédében a kezdetektől vázolta fel a fürdő történetét, amely a 20. század 60-as éveibe nyúlik vissza. „A Nafta Gbely olaj- és gázipari vállalat szakemberei egy furatban gázolajat kerestek, ám ahelyett a Gútai úton hozzávetőleg 2 ezer méter mélyen jód- és brómtartalmú termálvizet találtak. A laboratóriumi vizsgálat megállapította, hogy a vastartalma miatt nem javallott emberi fogyasztásra, viszont a pöstyéni fürdők termálvizével vetekszik.

Akkor ugyan meghiúsult a strandfürdő megépítése, de 1990 után, amikor a községek nagyobb lehetőségekhez jutottak a fejlesztések terén, a falu területrendezési tervébe iktattunk egy 49 hektáros területet, amely felvásárlással a község tulajdonába került. Majd 2008-ban készíttettünk egy új furatot 1500 méteres mélységben, ahol ismét találtunk 61 Celsius fokos termálvizet. Kidolgoztattuk a termálfürdő és rekreációs központ üzemeltetésére szolgáló komplex projektet, ez szállás- és sportlétesítményeket is tartalmazott, majd befektetőket kezdtünk keresni.

Harabin László római katolikus plébános megszentelte az új létesítményt (Fotó: Miriák Ferenc/Felvidék.ma)

Sajnos, az akkori 30-40 millió eurós tervezetre nem sikerült megfelelő beruházót találnunk. A gazdasági válság miatt ugyanis a vállalkozók már nem tartották annyira jó üzletnek a fürdőépítést – vázolta az előzményeket Haris József, Naszvad volt polgármestere.

Megfelelő beruházó hiányában az önkormányzat úgy döntött, hogy az egykori kukoricaföldön vállalja a fürdő és a rekreációs központ megépítését, amire a naszvadiakon kívül 20 kilométeres körzetben közel 70 ezer ember várt.

Csenger Tibor megyei alelnök beszédében elmondta: „Gratulálok Önöknek. Örülök annak, hogy a Komáromi járás legnagyobb lélekszámú falujában látták, fölismerték és érvényt szereztek annak, hogy a jövő útja nem a kivárás, nem az ügyeskedés, hanem a bátor vállalkozás, a munka és az értékteremtés. Gratulálok a naszvadiaknak az új fürdőhöz, kívánom, hogy a létesítmény szolgáljon az itt élők és az ide látogatók egészségére”.

Az üdvözlő beszédek után Harabin László római katolikus plébános megszentelte az új létesítményt, majd a győri szinkronúszók mutatták be gyakorlatukat a medencében. A község egykori és jelenlegi polgármestere és a megjelent vendégek közösen vágták át a szalagot, s ezzel a létesítmény hivatalosan is megnyitotta kapuit a látogatók előtt. Az átadási ünnepség kultúrműsorral és diszkóval ért véget.