Fotó: Kiss Márton/Felvidék.ma

A magyar női vízilabda-válogatott győzelemmel zárta a hazai rendezésű Európa-bajnokságot. A magyar lányok a bronzmérkőzésen Hollandiát 10-8 arányban legyőzve a harmadik helyen végeztek a 34. LEN Vízilabda Európa-bajnokságon. Szépen csillog az a bronzérem! Szép volt lányok!

A mérkőzés első ráúszásánál a magyar sprinter Vályi Vanda bizonyult gyorsabbnak. Az első perc végén egy hazai megúszást szabálytalansággal állít meg a holland csapat, amiből büntetőt dobhatnak a magyarok. A büntetőt Keszthelyi Rita magabiztosan értékesíti. Egy percet sem kell várni a holland egyenlítésre, Catharina van der Sloot eredményes. Két gyors hazai góllal már kettő a különbség, Szilágyi Dorottya és Keszthelyi Rita eredményes. A játékrész felénél holland szépítés. Egy elhibázott magyar lövés után újra egyenlítenek a hollandok. Magyar hullámvölgy, Hollandia átveszi a vezetést. Két perccel a negyed vége előtt vezetnek a hollandok. Egymást követik az elpuskázott hazai támadások. Az utolsó percben magyar emberhátrány, amit Natasa Rybanská jóvoltából kivédekeztünk. A negyed végén az állás 3-5 Hollandia javára.

A második negyedben ismét Vályi a gyorsabb. Sajnos azonban a góllövési kísérlete a kapufának csapódik. Újabb magyar kapufa, Leimeter Dóra lövése landol a kapufán. Magyar büntető és góóól. Szilágyi Dorottya értékesíti. Egygólos holland vezetés. Gangl Edina védésével kivédekezünk egy emberhátrányt. Ismét emberhátrányba kerül a hazai csapat, de Gangl újfent kiváló formában véd. Máté Zsuzsanna kiállítását már nem tudtuk kivédekezni, kétgólos a holland előny. Egy kétes kimenetelű Gangl-védés után videóbírót vesznek igénybe. Sajnos nem hiába, a gól érvényes. Háromgólos a magyar hátrány.

A félidő utolsó találatát Parkes Rebecca jegyzi, egy lepattanót lehalászva az ellenfél kapujába sodorja a labdát. Az állás a félidőben 5-7.

A harmadik játékrész elején a hollandok már meg sem próbáljak lesprintelni Vályit. A kezdés joga a miénk. Mindkét oldalon kimarad a helyzet. A játékrész első találatát Hollandia szerzi. Wolves Iris centerből csavar a magyar kapuba. Egy támadásra van szükség a hazai szépítésre, Parkes Rebecca lemásolva az előző holland találatot, centerből csavarja be a labdát. Pattanásig feszül a hangulat a telt házas Duna Arénában, amikor a pöstyéni Natasa Rybanská bolondot csinál két védőből is, és a támadás végén, a kapus eszén is túljárva megszerzi az első találatát. Leimeter góljával egyenlítenek a magyarok! Hazai emberhátrányból időt kér Hollandia. A próbálkozás kimarad. Zúg az arénában a mindent bele! Emberelőnyből időt kér Bíró Attila és sikeres az időkérés. Hatalmas góóól! Leimeter Dóra szerzi meg a vezetést Magyarországnak. A harmadik negyed végén az eredmény 9-8.

Holland labdaszerzés az utolsó ráúszásnál. Gól azonban nincs. A tegnapi magyar meccshez hasonlóan zseniális kapusteljesítményt láthatunk a magyar térfélen. A blokkjaink is a helyén vannak. Az utolsó négy perchez érünk, amikor újra a videóbíró segítségét veszik igénybe a játékvezetők, ezúttal egy magyar próbálkozást vizsgálnak. Sajnos most nem született gól. Bíró Attila két perccel a vége előtt kikéri a második és egyben az utolsó időkérési lehetőséget. Az időkérés ismét hasznosnak bizonyul. Illés Anna lövése töri át a holland védelmet. Másfél perccel a vége előtt kétgólos magyar vezetés. Időközben mindkét oldalon cserével kiáll egy játékos.

Egy támadással a vége előtt holland időkérést. Ezt innen már lehetetlen elveszteni. A holland kapus lövése megáll a blokkban és GYŐZELEM! Megvan a bronz! Szép volt lányok. A végeredmény Magyarország 10 – 8 Hollandia.

A 34. LEN Vízilabda Európa-bajnokságon elért harmadik helyezéssel ez már a hatodik Európa-bajnoki bronzérme a magyar női szakosztálynak, a legutóbbit épp a 2014-es budapesti kontinensviadalon szerezték. (1993-Leeds, 2006-Belgrád, 2008-Málaga, 2012-Eindhoven, 2014-Budapest). Összesítésben az éremtáblázat 3. fokán állnak 3 arannyal, 5 ezüsttel és 6 bronzéremmel.

A szlovák lányok ma a 7. helyért szálltak harcba. Az ellenfelük nem más, mint Franciaország volt. A lányok nem tudták megugrani az utolsó akadályt, így 17-8 arányban elvesztették a mérkőzést a franciák ellen.

Külön érdekesség, hogy a komáromi Mónika Sedláková a mérkőzés utolsó játékrészében centerből megszerezte az első találatát, ezáltal a pöstyéni és a nagymihályi gól mellé egy komáromi is társult.  A szlovák női vízilabda-válogatott a 8. helyen végzett a kontinensviadalon. A szlovák válogatott másodedzője, Eschwig-Hajt Szabolcs egy korábbi interjú alkalmával azt nyilatkozta, hogy számukra a legjobb nyolcba jutás már felért egy aranyéremmel. Gratulálunk nekik.

Holnap a férfi döntőkkel véget ér a 34. LEN Európa-bajnokság. Az utolsó nap folyamán négy mérkőzés lesz megtekinthető a Duna Arénában. A döntő és a bronzmérkőzés mellett az 5. és a 7. helyezésért folyik majd a harc.

A magyar férfi vízilabda-válogatott a döntőben Spanyolország legjobbjaival méri össze tudását. Magyarország jelenleg 12 aranyéremmel vezeti az összesített éremtáblát, legutóbb 1999-ben, a firenzei Európa-bajnokságon értek fel a csúcsra.

Firenze óta kétszer is döntőztek a magyar fiúk (2006-Belgrád, 2014-Budapest), mind a kétszer Szerbia állította meg őket a cél előtt. Spanyolország az éremtábla 10. helyén szerepel, ezidáig nem szereztek egyetlen aranyérmet sem. Reméljük, hogy ezt a tendenciát nem holnap fogják megtörni. A spanyolok eddig kétszer szerepeltek a kontinensviadal döntőjében (1991-Athén, 2018-Barcelona), legutóbb őket is a szerbek állították meg. Az az egy biztos, hogy aki holnap 19 órától élőben fogja követni a mérkőzést, végletekig kiélezett harcra számíthat. Hajrá magyarok!

A nap egyéb eredményei:

Döntő a 7. helyért:      Franciaország-Szlovákia                    17-8 (5-2, 4-2, 5-1, 3-3)
Döntő az 5. helyért:    Görögország-Olaszország                    5-7 (3-3, 1-2, 0-1, 1-1)
Döntő az aranyért:      Spanyolország-Oroszország   19 órától