Május 28-án, szombaton rendezik meg a Felvidék legnagyobb jótékonysági sporteseményét, a DGS Dögös Sprintet a gútai vízimalom területén.

Alapköveik továbbra is az egészséges életmód, a közösségi élmény és nem utolsósorban a jótékonykodás.  2014. május 31-én rendezték meg az első sprintet, amit akkor és azóta is mindig a gútai vízimalom területén rendeznek, ami lényegében egy amatőr terepfutóverseny 3, 7 és 14 kilométeres szakaszokkal. Minden egyes nevező a regisztrációs díjával támogatja azt a személyt, aki az aktuális verseny kiszemeltje.

„Résztvevőink száma folyamatos emelkedést mutat és kinőttük magunkat a régió meghatározó eseményei közé, melyre külföldről is sokan érkeznek” – olvasható a szerkesztőségünknek eljuttatott közleményben.

Mert segíteni jó

2022-ben az első szlovák UFC MMA-harcos, Ľudovít Klein állt a DGS Dögös Sprint „élére”.

A DGS idei kedvezményezettje a négy és fél éves Martesik Filip, aki Angelman-szindrómával született,

ami egy genetikai rendellenesség és súlyos fizikai és mentális visszamaradást okoz. Azonban ha idejében felismerik, ahogy Filipnél is történt, akkor annak ellenére, hogy a betegség gyógyíthatatlan, nagyban javítható a beteg állapota. A gyermek helyzetét külön nehezíti, hogy a szindrómának is több típusa van és ezek közül ő a legsúlyosabban (uniparentalis dizomia) szenved, ami oly ritka, hogy szülei tudomása szerint Szlovákiában az egyetlen személy, akinél ezt kimutatták eddig.

Egy emberibb életért

Azonban a gyermek a sok nehézsége ellenére egy boldog kisember, aki speciális óvodába jár és imádja a társaságot, nyitott, érdeklődő személyiség, és tele van szeretettel, mindezt úgy, hogy csak segítséggel tud mozogni és nem beszél, hanem úgynevezett kommunikációs képes kártyákkal fejezi ki gondolatait, igényeit, érzéseit.

„Olykor már azt érezzük az édesanyjával, hogy ha tehetné, az egész világot magához ölelné, akkora szíve van, nyilván ezért is igyekszünk minden tőlünk telhetőt megtenni érte, mi csak azt szeretnénk, ha a fiunk emberibb életet élhetne” – mondta Olivér, a gyermek édesapja.

 Hazaért a futás

Eddig valamennyi futásunknál a segítség volt a legfontosabb szándékunk, ám idén, mint gútaiak is kihúzzuk magunkat, mert Filip apukája, Olivér a városunkban nőtt fel és a településünket tekinti otthonának. Ráadásul Petra, a gyermek anyukája pedig révkomáromi, így amolyan lokálpatrióta akcióként is felfogható az esemény.

„Sokfelé éltem már a világban, de minimum kéthavonta mindig visszatérek Gútára, s legyek bárhol, én itt érzem otthon magam, ide kötnek a rokonok, a barátok és számtalan élmény és emlék. Amikor legutóbb ott jártam, gyorsan végig is futottam a Dögös útvonalán” – tudatta velünk Olivér.

A futásra ITT lehet regisztrálni. További információ ITT olvasható.

Számlaszám az adakozásra: IBAN: SK53 7500 0000 0040 3002 0262, BIC: CEKOSKBX

(Sajtóközlemény/Felvidék.ma)