(Fotó: Kiss Márton/Felvidék.ma)

A 19. FINA vizes világbajnokság nyílt vízi úszóprogramjainak 3. napján négy magyar versenyzőnek is szoríthattunk. Reggel nyolc órai kezdéssel először lányaink mérettettek meg 10 kilométeren a Lupa-tavon. A maratoni úszáson, ami nem mellesleg kánikulában zajlott, Olasz Anna a 6. helyen, Balogh Vivien pedig a 17. helyen csapott a célba. A fiúk tizenkét órai kezdéssel szálltak harcba a világbajnoki címért. Rasovszky Kristóf sajnos féltávnál feladni kényszerült a versenyt. Betlehem Dávid nagyszerű teljesítményt nyújtva, az előkelő 5. helyen végzett.

Az egynapos szünet után újra visszatért a 19. FINA világbajnokság a Lupa-tóra. A vb nyílt vízi programjainak harmadik napján újfent számos magyar sportoló állt rajthoz. A lányok mezőnyében Balogh Viviennek és Olasz Annának szoríthattunk a 10 kilométeres távon.

Balogh Viviennek ez volt az első vb-szereplése, míg Olasz Anna kis túlzással már veteránnak számít. Az első világbajnoksági szereplésén, 2013-ban ötödik lett ezen a távon. A verseny a kora reggeli kezdés ellenére is iszonyatos hőségben zajlott. A partról is nehéz volt kibírni, nemhogy a víz felszínén úszva két óra hosszat.

Lányaink végig az élmezőnyben úsztak, Anna egy ideig vezette is az élbolyt. A küzdelem végén Olasz Anna élete második legjobb egyéni eredményével a 6. helyen, Balogh Vivien pedig a 17. helyen csapott a célba. Mindkét lány nagyon boldog és elégedett volt az elért eredménnyel. Most pedig jöjjön pár gondolat a lányoktól:

Balogh Vivien: „Az első húszban szerettem volna végezni és elértem a célomat, ezért nagyon-nagyon boldog vagyok. Ez egy hatalmas nagy lelki feltöltődés, hogy ilyen nagy nevek mellett a 17. helyen tudtam célba érni. A víz nagyon meleg volt, bár egy kicsivel hidegebb, mint hétfőn az öt kilométeren. Akkor ugye délben rajtoltunk, most pedig reggel nyolckor, így most egy kicsit kibírhatóbb volt a verseny. Mentálisan már előre készültünk a melegre. Hat kör volt és négyszer kellett is frissíteni, hogy bírjuk a 27-28 fokos vizet. Egyébként kiválóak voltak a körülmények, olyan volt, mint egy nyitott medencében, semmi hullám, semmi szél, csak a víz melegsége volt a kihívás.”

Olasz Anna: „Ez a második legjobb világbajnoksági eredményem, a 2013-as ötödik helyem után. Most legalább annyira meg vagyok lepve ezzel az eredménnyel, mint akkor voltam. Ez a szezon abszolút nem ment úgy, mint a tavalyi és egy kicsit aggódtam, hogy fog ez a 10 kilométer sikerülni. Szerencsére a váltóval sikerült érmet nyernünk és az nagyon megnyugtatott, úgy éreztem, hogy a kötelezőt hoztuk és amiért jöttünk, az megvan. Innen kezdve próbáltam nem helyezni nyomást magamra, és a legjobbamat nyújtani a soron következő versenyen. Előtte izgultam, azonban ez a vízben elmúlt. A verseny közben teljesen nyugodt voltam, higgadt döntéseket hoztam, mindig úgy csináltam a dolgokat, ahogy kellett az adott helyzetben. Kicsit megijedtem a végén, hogy a sokadik helyen fordultam az utolsó időmérő kapunál, viszont „meghaltak” mellettem az emberek és ez engem nagyon motivált. Úgy voltam vele, hogy otthon vagyunk és nagyon meleg volt a víz, valószínűleg nekik jobban fájt, mint nekem. Sok tapasztalatom van a meleg vízben történő úszásban, így kihoztam magamból a maximumot a végén és ez egy hatodik helyre volt elég.”

A férfiak mezőnyében Betlehem Dávidért és Rasovszky Kristófért szoríthattunk. Kristóf sajnos csak a táv első felét tudta teljesíteni.

Történt ugyanis, hogy féltávon a 17. helyen úszott, amikor egy versenyzőtársa szerencsétlenül megrúgta. A rúgás következtében nagyon nehezen tudott levegőt venni, így számára véget ért a verseny. A történtek után egy mentőhajó szállította Kristófot a partra.

Dávid szerencsésen célba ért és emberfeletti teljesítményt nyújtva az 5. helyezést érte el. Az ifjú úszó a következőképpen vélekedett az úszásáról: „Jól éreztem magam a vízben. Az eleje olyan volt, mintha lementünk volna Hévízre pancsolni egyet, mert nagyon meleg volt. Az iram nem volt nagy, de mégis éreztem, hogy sokat vesz ki belőlem. A frissítéseket nagyon meg kellett nyomni, nagyon sokat kellett innom, amivel vesztettem is egy kis időt, de muszáj volt utántölteni. Nagyon örülök az ötödik helynek, taktikailag szerintem egész jó volt. Az elején tudtam úszni a legjobbakkal a legelső sorban. Ekkor reméltem is, hogy ezt kibírom a végéig. Az utolsó körben megszakadt a boly, egy kis verekedésbe kerültem, amelyben nem tudtam lereagálni egy szökést. Ezt sajnálom, mert úgy éreztem, hogy lett volna bennem még a végén, talán a legjobb négyben bent tudtam volna lenni, de nem búsulok.”

Holnap a nyílt vízi programok is befejeződnek és lassan ráfordulunk a világbajnokság utolsó hétvégéjére, de mielőtt elbúcsúznánk a Lupa-tótól, a csütörtöki 25 kilométeres táv szem és fültanúi lehetünk. Olasz Anna visszalépése ellenére is három magyar versenyző áll majd rajthoz. Rohács Rékának, Gálicz Péternek és Kalmár Ákosnak szoríthatunk holnap, a nyolc órai kezdésű maratoni táv döntőjében.

Ma este pedig újra a férfi válogatottaké a főszerep a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában. A magyar férfi vízilabda-válogatott a lányok példáját követve bejátszhatja magát a legjobb négybe.

Magyarország válogatottjának az olaszok legjobbjait kell majd legyőzniük, hogy a későbbiekben biztosan éremért játszhassanak. Kövessék nyomon élőben a mérkőzést az M4 sport tévécsatornán, valamint írásos formában másnap, a Felvidék.ma online hasábjain. Jó szurkolást! Hajrá magyarok!