Az MTV Az Este című műsorának pénteki vendége Hunčik Péter volt, a műsorvezető Mészáros Antónia a szlovák- magyar kapcsolatokról faggatta a kisebbségtudományi szakértőt.

A magyar külügyminisztérium a szlovák nagykövetet, a szlovák külügyminisztérium a magyar nagykövetet hívta raportra. Az ok, hogy Ján Slota lovas bohócnak nevezte Szent Istvánt, Göncz Kinga pedig kettős beszéddel vádolta a szlovák kormányt. A megbeszélések eredményt nem hoztak, az viszont már most biztosnak tűnik, hogy a nyárra tervezett miniszterelnöki találkozó mégsem jön létre.

Beneš-dekrétumok, 1968-as bevonulás, bős-nagymarosi vízlépcső. Néhány a magyar-szlovák viszonyt mérgező történelmi esemény közül. 2006 óta pedig, amióta a Fico-kormány megalakult, a felek egyre többet vitáznak a múlton. És jelenkori problémákat kreálnak belőle. A Beneš-dekrétumok néven ismert irat a szlovák államiság egyik legfontosabb alapdokumentuma, amelynek egy része kimondja, a felvidéki magyarok kollektív felelősségét a háborús bűnök miatt. Emiatt magyar családok tízezrei veszítették el mindenüket, 2007 őszén a szlovák parlament a magyar és nemzetközi tiltakozás ellenére is megerősítette a Beneš-dekrétumokat.

Gyurcsány Ferenc hívta fel ez ügyben telefonon Robert Ficot, azonban még egy személyes találkozót sem sikerült egyeztetniük. A kapcsolatot tovább rontotta Kövér Lászlónak, a FIDESZ alelnökének tavaly novemberi kijelentése, aki félfasiszta kormánynak nevezte a szlovák koalíciót. Ján Slota, a szlovák kormány szélsőségesen nacionalista tagja erre azzal vágott vissza, hogy Magyarországon a FIDESZ újfasiszta brigádokat támogat. Ezzel a Magyar Gárdára célzott. Néhány hónap múlva már egyenesen azt mondta, hogy Orbán Viktor célja nem más, mint visszacsatolni Dél-Szlovákiát Magyarországhoz. Ezzel egy időben saját pártja honlapjára egy olyan Európa-térképet rakatott fel, amelyen nem szerepel Magyarország. Nemcsak a nagy politikai események rontották a szlovák-magyar kapcsolatokat. A legtöbb indulatot a nyitrai diáklány, Malina Hedvig bántalmazása váltotta ki, aki azt állítja, azért verték meg szlovák bőrfejűek, mert magyarul mert beszélni a nyílt utcán. A szlovák hatóságok többször is kijelentették, Malina Hedvig hazudik és még az a verzió is felmerült, hogy a lány esetleg saját magát verte össze. Ebből az esetből is diplomáciai botrány lett, ám azóta bebizonyosodott, hogy a szlovák nyomozó hatóságok több hibát is elkövettek.
Nagy port vert fel 2006-ban, hogy Pozsonyban magyar városnéző turistákat tartóztattak le tiltott idegenvezetés miatt. Kiderült, hogy mindössze iskolai kirándulásról volt szó, a fogdába zárt személy pedig az osztályfőnök volt.
Lenne tehát mit megbeszélnie a két ország vezetésének, ám a miniszterelnöki találkozóra egyre kevesebb esély van. Slota néhány napja egy szlovákiai magyar történelemkönyvről szóló beszélgetésen lovas bohócnak nevezte Szent Istvánt. Fico pedig kijelentette, ha Magyarországon győz a FIDESZ, akkor fel fognak erősödni a magyar szélsőségesek akciói Szlovákia ellen. Ezek miatt az ügyek miatt, a Magyar Külügyminisztérium magyarázatot kért a szlovák nagykövettől. Közben azonban a Szlovák Külügyminisztérium is bekérette a magyar nagykövetet, akit Göncz Kinga szavai miatt vontak kérdőre. A külügyminiszter ugyanis Slota pártját a Magyar Gárdához hasonlította, és kijelentette, hogy a miniszterelnöki találkozó egyik akadálya a szlovák fél kettős beszéde.

Az Este vendége Hunčik Péter, válságkezelési és kisebbségtudományi szakértő. Érdemes egyáltalán ennyit foglalkoznunk egy nyilvánvalóan szélsőséges, nyilvánvaló elfogultságból táplálkozó, nyilvánvalóan szélsőséges kirohanásaival?

Hunčik Péter: – Ahogy végighallgattam ezt a bejátszást, azon gondolkodtam, hogy hál istennek annyi izgalmas és értelmes dolog is történik a két ország kapcsolatában, és mi pont ezekkel foglalkozunk? Hát itt van egy nyilvánvaló aránytalanság.

– Nem pont ezzel emeljük fel például Ján Slotát?

Hunčik Péter: – Nézze, ma egy konferencián voltam fenn a Várban, ahol szlovákok, szerbek, románok voltak, szlovének, magyarok, kisebbségi magyarok, és mondtam, hogy jövök ide, A szlovák kolléga megkérdezte, hogy és miről fogsz beszélni? Mondtam, hogy Ján Slotának erről a megjegyzéséről. És azt kérdezte, hogy ki az a Ján Slota? Mondom tudod, a Slota, és mondta, “nepoznám”, nem ismerem őt. És akkor kezdett arról beszélni, hogy annyi értelmes, normális szlovák van, miért kell nektek pont a Ján Slotával foglalkozni. És próbáltam neki elmondani, hogy ez rendben van, viccként jó a dolog, de rádöbbentem, hogy tulajdonképpen egy nagyon fontos dolgot mondott. Mi tényleg Ján Slotával foglalkozunk, itt a beszélgetés során is róla van szó, miközben ott ült mellette a kormányfő. És ez teszi a dolgot nagyon súlyossá ebben az esetben, amit jó magam és többen leírtunk 2006 óta. Hogy ez egy szabad döntése volt a szlovák kormányelnöknek, a megválasztott miniszterelnöknek. Hogy a társadalom szélén elhelyezkedő – a Gauss-görbe szerint a radikálisok valahol ott a szélén helyezkednek el –   csoportosulást és egy ilyen hátterű embert beemel a középpontba, irányító pozícióba. Szóval itt válik a dolog veszélyessé, itt válik – mondhatnám azt is -, hogy patologikussá, vagy itt válik kórossá ez a jelenség. Tudniillik Ján Slotával tényleg nem lenne érdemes annyit foglalkozni, annyi fura megjegyzése volt már személyes jellegű is, a saját párttársaival szemben is, vulgáris, obszcén jellegű megnyilvánulások, hogy Szlovákiában nevetve azt szokták mondani, ez egy folklór. De azzal, hogy ezt így középről mondja el, hatalmi funkcióból, ez elgondolkodtató dolog.

– Vannak, akik erre is azt mondják, Robert Fico viselkedésére is, hogy persze, ez nem szép dolog, de azért legyünk vele tisztában, ez retorika. Hiszen a gazdaság területén is végül is mindabból a populista ígérethalmazból, amivel hatalomra került nem is olyan régen, a közgazdászok legnagyobb örömére, végül szinte semmit nem váltott be. Ezért is olyan jó a szlovák gazdaság. Hasonlóképpen ez is a belpolitikának szól, a szlovák nacionalistáknak szól, nem fog ez valódi diszkriminációban megnyilvánulni, hiszen azt az Európai Unió is szankcionálná.

Hunčik Péter: – Igen, hát ezen érdemes elgondolkodni, valóban ha a mai közvélemény-kutatást nézzük, ma hallottam egy eredményt a rádióban, a Szlovák Nemzeti Párt támogatottsága 10%. Tehát ennek a 10%-nak szól ez a megjegyzés, ami rendben van, 10% a legdemokratikusabb országokban is 10%-a a lakosságnak egy kis része szélsőség felé hajlik. Elgondolkodtató az, hogy további hány százalék számára hangzanak ezek a megjegyzések elfogadhatónak, vagy pozitívnak, vagy nem felháborítónak. A problémám az, hogy ezzel mi akkor sem tudunk, sajnos, innen mit tenni. Amiben lehetne valamit tenni – és itt kezdődik a konfliktuskezelésnek a hosszú folyamata -, mert hókusz-pókusz, kezem ráteszem-megoldás nincsen. Az, hogy igenis Szlovákiában vannak elég nagy százalékban olyan emberek, értelmiségiek, akiket ez felháborít és tiltakoznak is. Sajtóban is, nyilvánosan is, értelmiségiek beszélnek róla, felháborítónak tartják az ilyen retorikát és az ilyen megnyilvánulásokat, elítélik a miniszterelnököt is, aki nem határolódott ettől a kijelentéstől el, és úgy érzem, hogy nekünk magyaroknak az egyetlen lehetőség az, hogy ezeknek az embereknek a partnerségét kellene kezdeni keresni. Mi nem mondhatjuk Ján Slotának, hogy nem jössz be a klubunkba. Nem veszünk be a klubba. Neki otthon megvan a saját klubja, és ott jól érzi magát. Mi a klubunkba viszont meghívhatnánk olyan embereket és partnerként kezdhetnénk tárgyalni és kellene sokkal intenzívebben tárgyalni, akiket ez felháborít, és, akik mutatnak hajlandóságot. A másik dolog, ami nagyon érdekes és el kellene gondolkodni, tudom, hogy ez most fel fog háborítani nagyon sok magyar érzelmű embert, vagy magyar embert, amit mondok, a magyar társadalom, ezen belül is a magyar értelmiség felelőssége. Tudniillik az, hogy pl. szlovák értelmiségiek közül többen elmondták, hogy támadja Szent István? Hiszen az a mi királyunk is volt. Most abba a magyar királyságba nyilvánvaló, amiről beszélünk, ott éltek a szlovákok is, és a szerbek is, ilyen értelemben Szent István az ő királyuk is volt Imre hercegnek meg is írta, hogy a több nemzetiségű országról mit gondol. A magyar társadalom valahogy ezt nem veszi tudomásul, sőt az egyik kereskedelmi rádióban elkezdtek viccelődni, ezen a megjegyzésen, hogy persze majd Szent István szlovák király, sőt azt mondták, a tót király. Tudomásul kellene venni, hogy nekünk van egy lehetőségünk, mégpedig az, hogy egy részt kínálunk a múltunkból a szlovákságnak, a románságnak, a szerbségnek, a horvátságnak, mert itt éltek ezen a területen. Nagyon erős pl. a szlovákoknál pl. a Hungarus-tudat. Ők része voltak a magyar királyságnak, ami számukra nemcsak magyar, hanem Hungarus. Nagyon nagy lehetőség volt pl. a nándorfehérvári ütközet megünneplésénél. Én azt hittem, hogy Magyarország ezt ki fogja használni és azt mondja, hogy a Nándorfehérvár egy hatalmas győzelem volt. Ahol Kapisztrán hozta az olaszokat, Dugovits Titusz még legjobb indulat mellett nevezhető magyarnak, ott voltak szerbek, ott voltak horvátok, nosza hívjuk meg őket, ünnepeljük meg közösen ezt a győzelmet. Mint a keresztény összefogás győzelmét a török betolakodók ellen, a más kultúra ellen. Nem használjuk ki, és itt kezdődik, azt hiszem, egy nagyon nagy lehetőség és felelősség a magyar értelmiség részéről, aki ezt tudja, és rá kellene döbbenteni a magyar társadalmat, hogy a párbeszédet csakis ezekkel az emberekkel lehet elkezdeni. Tehát ezekkel a nyílt és a közös történelmet vállaló szlovákokkal, szerbekkel, románokkal, horvátokkal, és erről beszélni kellene. És tudom, hogy paradox dolog, de konfliktust megoldani csak úgy lehet, ha mind a két rész hajlik. Ján Slotával nem fogjuk megoldani a konfliktust, lehet, hogy Robert Fico a következő választások után egy olyan partnert választ, hisz politikában minden előfordulhat, hogy őt szeretni fogjuk és esetleg beválasztja a magyar pártot. Tehát róla nem beszélek jelen pillanatban, ő egy rossz döntést hozott, ezért a dologért közvetlenül ő a felelős. De a távlati megoldás csakis úgy képzelhető el, hogy Magyarország, ezen belül a magyar értelmiség a szlovák értelmiség nyitottabb felével elkezd beszélni és ilyen értelemben kezd el beszélni, itt a közös múlt, vegyetek belőle részt, vegyetek részt az egészben és azt hiszem ennek lenne lehetősége.

MTV, Felvidék Ma