Feketenyéken (Galántai járás) megalakult a Feketenyéki Ifjúsági és Közhasznú Szervezet, azaz a FIKSZ, mely aktív tevékenységet kíván folytatni a községben. A következőkben a szervezet bemutatkozásának, tervei ismertetésének adunk teret:
“A FIKSZ hivatalos regisztrálására 2011. január 21-én került sor. A klub létrehozása egy régen orvoslásra váró “ügy” a falunkban (Feketenyék / Čierna Voda), ezalatt főképpen a fiatalok kulturális életének összefogását értjük, de az idősebbek szórakozását sem hagyjuk figyelmen kívül. Különféle szórakozó esteket, sportnapokat, író-olvasó találkozókat, nótaesteket és a falunk javára szolgáló eseményeket szeretnénk szervezni.
Mivel a FIKSZ közhasznú szervezet, ezért rendezvényeink bevételéből a helyi alapiskolát, óvodát támogatjuk majd (például taneszközök megvételével). Kész terveink vannak már a következő hónapokra is. Közeleg a tavasz, így egy természetbarát, úgynevezett “antibordel”-akció véghezvitelét tervezzük. Ezalatt a falu köztereinek a szeméttől való megtisztítását értjük. A konkrétan területeket az önkormányzati képviselőkkel, illetve a polgármester asszonnyal egyeztetjük. Ebben az akcióban természetesen a klubtagok mellet a velünk együttműködő, segítőkész emberek is részt vesznek majd, március valamelyik hétvégéjén. További környezetünket pozitíva érintő aktivitásokat is tervezünk, ilyen lenne az új facsemeték ültetése vagy a parkosítások (ez is a falu vezetőségének egyeztetésével).
Ami a szórakoztató eseményeket illeti, tudni kell, hogy egy új szervezet vagyunk, és kezdőtőke nélkül nem egyszerű megvalósítanunk a terveinket. Ahhoz, hogy a nonprofit rendezvényeinket megvalósíthassuk, anyagi bevételre van szükségünk. Ezért első rendezvényünkkel a fiatalokat szólítanánk meg, egy ún. szórakoztató, modern zenés estével szeretnénk kezdeni, illetve bemutatkozni. Ennek megvalósítására vannak támogatóink. Az idősebb korosztály számára is vannak ötleteink, például egy ún. nótaest megszervezése.
Ami a hosszú távú céljainkat illeti, szervezetünk rendszeres rendezvényekben gondolkodik. Ez azt jelenti, hogy havi rendszerességgel kínálnánk programokat falunk lakosságának (fiataloknak, idősebbeknek egyaránt). Már ebben a hónapban megpróbálunk különböző pályázatokra jelentkezni. A polgármester asszony is mondta, hogy ebben segítségünkre lesz. A pályázatok útján esélyt kaphatunk komolyabb célkitűzések megvalósítására (nyári programok, esetleg a falunap megszervezése – tudomásunk szerint ezt környékünkön már alkalmazzák bizonyos falvakban sikeresen).
A FIKSZ a falu polgárainak érdekeit szeretné szolgálni, és olyan területekre koncentrálna, amelyek korábban kevés figyelmet kaptak” – tájékoztatta portálunkat egy közleményben a FIKSZ vezetősége.
A szervezett elnöke Bc. Szalonnás Alexander (egyetemi hallgató), alelnöke: MSc. Kováč Tamás (mérnök), titkár: Szolga Dávid (diák), további vezetőségi tagok: Takács Katalin, Šárkány Norbert, Mészáros Attila.

Felvidék Ma