37119

 Immár ötödik alkalommal került megrendezésre a Kárpát-medencei Betlehemes Találkozó – ezúttal Kassán.

A találkozó ötletgazdája Papp Zsolt, a kecskeméti Szent Imre Katolikus Óvoda és Általános iskola igazgatója és Benő László igazgató-helyettes volt. Először 2008-ban rendezték meg. A második találkozó ismét a barackpálinkájáról híres városban zajlott, a rákövetkező az erdélyi Csíkcsobotfalván, a tavalyi a kárpátaljai Beregszászon. Az idén – immár ötödik alkalommal – a karácsonyi ünnepkör rangos eseményének december 12-16 között Kassa adott otthont. A találkozó elsődleges célja a betlehemi népi hagyományok megőrzése és a Kárpát–medencei magyarság kapcsolatainak ápolása.

Szerdán este megérkezett Kassára a Szent Gellért Magyar Pasztorációs Központba Erdélyből, Kárpátaljáról, Kecskemétről és Szabadkáról a majdcsak 100 tagot számláló vendégsereg. Ez állandó találkozóhelyünk is lett. Az ünnepélyes megnyitón a vendégeket Csurkó Éva, a Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatónője köszöntötte. Ezután a csoportok két házigazda – Pribék Emőke és Kristóf Mónika – segítségével elfoglalták szállásukat a családoknál és a K2 szállóban.
Másnap a vendégek főhadiszállása iskolánk lett. Mind az alapiskolán, mind a gimnáziumban órákat látogathattak, majd a nyolc csoport diákjainknak bemutatta hagyományőrző betlehemes játékát. A finom ebéd után Erőss Judit tanár kíséretében, városnézés következett, ahol a diákok és tanáraik megtekintették Kassa legismertebb történelmi és kulturális nevezetességeit, többek között a Szent Erzsébet-székesegyházat, ahol leróhatták kegyeletüket II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona és bujdosótársaik földi maradványai előtt.
Délután négy órától mikrobuszok szállították a betlehemező csoportokat az egyes családokhoz, melyek türelmetlenül várták őket és sok esetben még nézőközönséget is toboroztak erre a nem mindennapi, Kassán teljesen egyedi eseményre.
Pénteken délelőtt a Márai Stúdióban már a kassai kis- és nagydiákok szórakoztatták a vendégeket. Bemutatkozott a Csengettyű gyermekkórus, a Kicsinyek Kórusa, számos vers és próza hangzott el, végül a gimnázium színjátszó köre, a KGSZT mutatta be nagy sikerű mesejátékát, a Bűbájost. Délután ismét betlehemezés következett. Emlékezetes volt a találkozás Abaújszinán a Rozmaringsarj gyermektánccsoporttal, mely szintén bemutatta saját autentikus betlehemes játékát. Nem mindennapi élmény volt betlehemezni Göncruszkán a polgármesteri hivatalban, vagy a helyi kocsmában, ahol ott volt a falu apraja-nagyja.
A két nap alatt a nyolc betlehemes csoport – az említett településekről egy-egy érkezett, de Kecskemétről négy – 70 családot látogatott meg, ahol mindenütt ‚terülj, terülj asztalkám’ és rengeteg szeretet várta őket. A nézők sok helyütt könnyekig meghatódtak.
A szombat ismét eseménydús programot kínált. A vendégek ellátogattak Lőcsére, megnézték a Fekete város már közismert városházáját, a szégyenketrecet, sétáltak a középkori város ódon falai között, és közben komoly hógolyócsatát vívtak. A búcsúesten mindenki előadta még utoljára a szülőknek és társaiknak a betlehemes játékot, majd táncházzal és fogadással zárult az V. Kárpát–medencei Betlehemes Találkozó Kassán.
Számos barátság szövődött a mindannyiunk számára felejthetetlen napok alatt. Megtiszteltetés volt számunkra, hogy az idén mi lehettünk a házigazdái ennek a rangos rendezvénynek. Egyben köszönetet mondunk a Márai Sándor Alapiskola és Gimnázium igazgatóságának, tanári karának, a szülőknek és támogatóinknak az önzetlen segítségért.
Egy év múlva Szabadkán találkozunk!
Tóth Mónika, Felvidék.ma

{japopup type=”slideshow” content=”images/stories/_esemenyek/2012/12/beka1.JPG, images/stories/_esemenyek/2012/12/beka2.JPG, images/stories/_esemenyek/2012/12/beaka3.JPG, images/stories/_esemenyek/2012/12/beka4.JPG, images/stories/_esemenyek/2012/12/beka5.JPG, images/stories/_esemenyek/2012/12/beka6.JPG” width=”140″ height=”250″ title=”Nagyítható” }Nagyítható{/japopup}

{iarelatednews articleid=”31446″}