42665ov2

A Rimaszombati Református Egyházközségben november 17-én 10.00 órai kezdettel ünnepi istentiszteleten adtak hálát templomuk megújulásáért. Az esemény részvevője volt Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is.

A felújítási munkálatok befejezéséért, a segítőkész kezekért, a döntéshozó szervek jóindulatáért, híveink adakozókészségéért, és sok minden másért adtak közösen hálát az Úrnak.
Fazekas László, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke hirdette az evangéliumot. Igehirdetésében csodálatosnak nevezte a templom építését és felújítását. “Isten közösséggé akar formálni bennünket. Szent papsággá kell válni a családon belül, a gyülekezeten belül jó hordozni egymás terheit. A nemzet jólétén közösen munkálkodhatunk. Fontos szem előtt tartani, hogy ott szolgáljunk, ahol elhivatásunk van. A Krisztustestben mindenkinek ki van jelölve a helye. Aki igazán a helyén van, az tud tenni másokért” – fogalmazott a püspök.   
42665Bán Zoltán gondnok beszámolt a felújítás menetéről, felidézte a 230 éves templom múltját. A felújítás 2000. augusztusában kezdődött, 13 év munkálkodása alatt külsőleg és belsőleg is megújult a templom. Az összköltség 270 ezer euró volt, ebből 120 ezer támogatásként gyűlt össze. A magyarországi Miniszterelnöki Hivatal 2002-ben 7 millió forinttal járul hozzá a kiadásokhoz.  
Erdélyi Géza nyugalmazott püspök, az egyházközség egykori lelkésze visszaemlékezett a felújítás kezdeteire. Felidézte találkozásait a miniszterelnökkel, aki lelki felüdülésként éli meg, hogy vendége lehet az ünnepségnek.   
Orbán Viktor is szólt az egybegyűltekhez. Kifejezte nagyrabecsülését Erdélyi Gézának a tanácsokért.
“A rimaszombatiak kitartásból mutattak példát. Nem siránkoztak, hanem építettek. Európának, de Szlovákiának is akkor adhatunk a legtöbbet, ha megmaradunk jó magyarnak.  Ehhez szükség van az erős anyaországra is, az otthoni küzdelmeket jól mutatja a soli deo gloria jelszó” – mondta a miniszterelnök.
Kitért arra is, hogy az első magyar becsületrendet nem véletlen, hogy épp Tamás Ilonka néni kapta.
Orbán Viktor a külhoni magyarság megmaradásáért folytatott küzdelem eszközeként jelölte meg a nyelv, a hit és az identitás megőrzését. “A felvidéki magyarság is, hitem szerint, csak akkor maradhat meg magyarnak, ha képes nyelvét, hitét és identitását megőrizve szülőföldjén élni”.
Kifejtette: a református gyülekezetek a hosszú évszázadok során megértették, hogy megmaradásukat annak köszönhetik, hogy sikerült kialakítaniuk és megőrizniük saját közösségük tereit.
“A török hódoltság korában a régi katonai végvárrendszer helyett kialakult egy új kulturális mentsvárrendszer, amelynek két meghatározó intézménye volt, a templom és az iskola” – mutatott rá Orbán Viktor. Hozzátette: a magyarság megmaradásáért folytatott harcnak a Kárpát-medencében ma is ezek a legfontosabb színterei. Rámutatott: Magyarország kormánya 2011 és 2013 között összesen 119 határon túli templom és egyházi épület felújítását vállalta, ezek közé tartozik az a 23 felvidéki templom és egyházi épület is, amelynek felújítását több mint 60 millió forinttal segítette az anyaország.
Orbán Viktor szavait a gyülekezet álló tapssal köszönte meg. Teljes beszéde Publicisztika rovatunkban ITT>>> olvasható el, videótudósítása megtekinthető ITT>>>.

Az istentiszteleten Orbán Viktor mellett ült Tamás Ilonka néni és lánya, Fehérné Tamás Judit,  jelen volt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Németh Zsolt külügyi parlamenti államtitkár, Répás Zsuzsanna, a KIM nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára, Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete, Czimbalmos Molnár Éva Magyarország kassai főkonzul asszonya, Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja Országos Elnökségének tagja és közéletünk több országos, regionális és helyi vezetője.
A hálaadó istentiszteleten fellépett a gömöri református lelkészek énekkara, Gárdonyi Zoltán: Tartsd meg hazánkat, Isten és Rezessy László: Zengjen ma boldogan énekekkel szolgáltak. Bihariné Pelle Zsuzsa orgonajátékkal közreműködött, igét olvasott Kovács Ildikó helyi lelkész, az ünnepséget Molnár Sándor helyi lelkész vezette. A vendégek női tagjai a gyülekezet presbitereitől virágcsokrot vehettek át. A Himnusz elhangzása után Fazekas László püspök áldásával bocsátották el a gyülekezetet. 

he, Felvidék.ma
Fotók: mti, Komka Péter

Az MTVA híradása ITT>>> tekinthető meg. 
A Rimaszombati Református Egyházközség beszámolója ITT>>> olvasható, képriportja megtekinthető a rirek.sk oldalon ITT>>>.
További fényképek a Képgalériánkban ITT>>> tekintehtők meg.

42665ov42665ov42665ov3

{iarelatednews articleid=”30977,42697″}